Delta PLC ile Rezistans Isı Kontrolü

Tosik28

Üye
Merhaba arkadaşlar herkese selamlar.
Delta TP70 plc kullandığım bir uygulamam var. Rezistans ile ısıtma yapıyorum. Ancak sıcaklığı sabit değerde tutamıyorum. Yazılım bölümünde gerekli ayarlamayı yapsam da, rezistans aç-kapa sırasında sıcaklığın ani olarak düşüp yükselmesi çok sıkıntı yaratıyor. Bunu nasıl düzeltip sıcaklığı sabit tutabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba arkadaşlar herkese selamlar.
Delta TP70 plc kullandığım bir uygulamam var. Rezistans ile ısıtma yapıyorum. Ancak sıcaklığı sabit değerde tutamıyorum. Yazılım bölümünde gerekli ayarlamayı yapsam da, rezistans aç-kapa sırasında sıcaklığın ani olarak düşüp yükselmesi çok sıkıntı yaratıyor. Bunu nasıl düzeltip sıcaklığı sabit tutabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam PID kontrolleri bi araştırın isterseniz yardımcı olacağını düşünüyorum.

kontaktör. ssr röle kullanmadım daha. Yine de enerji geçişlerine aynı şekilde izin veriyor sanırım. bir fark var mı yani rezistans kapasitesini arttırıp azaltacak bir etkisi var mı ?

Kontaktör ile zor yaparsın. Kontaktör Ya tam güç verir. Yada hiç vermez. SSR kullanırsanız. İstediğiniz derecede çalıştırabilirsiniz Rezistanslarınızı. Tabi PLC çıkışı da buna uygun ise. Röle çıkışlı ise yine dediğim işlem olmaz.

Yani plc çıkışı analog veri gönderecek. Buna uygun olarak SSR de ona uygun rezistansa güç verecek. Böylece aç-kapa dan ziyade arttır-azalt şeklinde bir kontrol yaparak sıcaklığı dengede tutacak.
Teşekkür ederim çok sağolun. Bunu teorikte gerçeklersem işleme koyulabilirim.
Çok teşekkür ederim

evet analog çıkış ile bu işlemi yapabilirsiniz. Rezistans gucune uygun bir SSR ile işleminiz çok daha kolay olacaktır. Kolay gelsin. Başarılar.

Yani plc çıkışı analog veri gönderecek. Buna uygun olarak SSR de ona uygun rezistansa güç verecek. Böylece aç-kapa dan ziyade arttır-azalt şeklinde bir kontrol yaparak sıcaklığı dengede tutacak.
Teşekkür ederim çok sağolun. Bunu teorikte gerçeklersem işleme koyulabilirim.
Çok teşekkür ederim
Hocam Analog çıkış işinize yarayabilir fakat oransal kontrol işine hakim olmanız gerekir. Burada Lineer bir oransal işlemden bahsetmiyorum. İşin içinde PID var. Benim naçizane tavsiyem Bunun yerine standart 4-32v girişli bir ssr alıp bir tane de DTC1000v modülü almanız. Ya da SSR oransal olsun gene derseniz DTC1000C alın. DTC modülünü bir kez Autotunning yapın ve bırakın geri kalan angaryalarla o uğraşsın siz de arkanıza yaslanıp kahvenizi için. ( Not olarak şunu da belirtmemde fayda var. Isı kontrol sistemlerinde mekanik dizaynın çok ehemmiyeti vardır. Yanlış tasarım ihaleyi her zaman otomasyoncuya bırakır. Bu işlemleri yapmadan önce mekanik yapıyı da neden sonuç ilişkisiyle gözden geçirmenizde fayda vardır. Yani sorun mekanik olabilir. Mesela Yanlış rezistans gücü veya rezistansa çok yakın yada çok uzak termokupl vs. ) Selametle.

Ekstra proses kontrol cihazına gerek var mı ki ? Zaten plc ile sürecek arkadaşımız ve zaten PLC de analog çıkış mevcutmuş anladığım kadarıyla. Ve PLC yazılım ladder diyagramlarında proses kontrol için bir algoritmalar mevcut. Deltada bu mevcuttur. Diye düşünüyorum. Direk değerleri yazıp kalibre ile yapabilir. Diye düşünüyorum.

Delta teknik servisi ile görüştüm. PID uygulamasını kullanarak Y çıkışı üzerinden kontrol yapabilirsiniz dedi. Sadece program içinde PID komutunu kullanarak ve kare dalga modülasyonuyla plc çıkışından çalıştırma yaptığımda işlem olur gibi duruyor. Şimdi PID komutu nasıl çalışır onu bulmam gerekiyor.
Mesajlarınızda gayet iyi bilgiler var. Ancak ara modül kullanmadan deneme yapmak istiyorum. Bu yüzden böyle bir yolda ilerleyeceğim. Bu şekilde nasıl bir sonuç alırım peki ?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri