Delta plc - delta sürücü ve abb sürücü arasında rs485 haberleşme kurulumu

Merhabalar Elimde delta dvp eh2 bir plc cihaz var bu cihazla delta vfd-m ve abb acs550 iki sürücüyüye frekans ve dur kalk komutları vereceğim. Delta dvp de bir ekran haberleşmesi rs232 ve birde rs485 portu var.Yani tek port ile vfd-m e sinyal gönderebilirim sıkıntı yok ama 3. bir haberleşme girişi olmadığı için abb sürücüyü plc ye bağlayamıyorum.
1.Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim?
2.Bir sürücü ile diğerini kontrol edebilirmiyim?
3.Yada rs485 i seri bağlantılı kurmam daha mı iyi olur? Eğer evet ise bunu nasıl kurup programlarım(daha önce vfd-m i rs485 ile kontrol ettim ama 2 tane seri kontrol yapmadım,birde abb marka olduğu için bir fark varmı ona nasıl yaklaşmam lazım.)
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim .(Kaba taslak sistemim resimdeki gibi.)

Ekli dosyalar

• Sarıcı Proje.jpeg
    Sarıcı Proje.jpeg
    56.9 KB · Görüntüleme: 95
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar Elimde delta dvp eh2 bir plc cihaz var bu cihazla delta vfd-m ve abb acs550 iki sürücüyüye frekans ve dur kalk komutları vereceğim. Delta dvp de bir ekran haberleşmesi rs232 ve birde rs485 portu var.Yani tek port ile vfd-m e sinyal gönderebilirim sıkıntı yok ama 3. bir haberleşme girişi olmadığı için abb sürücüyü plc ye bağlayamıyorum.
1.Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim?
2.Bir sürücü ile diğerini kontrol edebilirmiyim?
3.Yada rs485 i seri bağlantılı kurmam daha mı iyi olur? Eğer evet ise bunu nasıl kurup programlarım(daha önce vfd-m i rs485 ile kontrol ettim ama 2 tane seri kontrol yapmadım,birde abb marka olduğu için bir fark varmı ona nasıl yaklaşmam lazım.)
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim .(Kaba taslak sistemim resimdeki gibi.)
Bir sürücüyü master yapıp diğerini slave yapmayı düşündünüz mü? Bu konuda @zeybek hocamiz baya tecrübe sahibi .

Bu işlerde biraz yeniyim de kastettiğiniz plc==> delta sürünün master'ı
Delta sürücü ==> ABB sürücünün master'ı şeklinde mi bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Şu ana kadar tek master lı 2 otomasyon işi yaptım söylediğinizi nasıl yapacağım bilmiyorum.

Bu işlerde biraz yeniyim de kastettiğiniz plc==> delta sürünün master'ı
Delta sürücü ==> ABB sürücünün master'ı şeklinde mi bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Şu ana kadar tek master lı 2 otomasyon işi yaptım söylediğinizi nasıl yapacağım bilmiyorum.
Sürücünün birini master yapıp ondan analog çıkış alıp diğerini sürüyorsunuz .

Merhaba,

Rs232 portu ile sürücüler üzerinde dahili olarak bulunan modbus portundan paralel bağlayarak haberleşebilirsiniz. Her sürücünün node adresini değiştirip örneğin 1 ve 2 nolu sürücü şeklinde komut göndererek her birini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz.

Merhaba,

Rs232 portu ile sürücüler üzerinde dahili olarak bulunan modbus portundan paralel bağlayarak haberleşebilirsiniz. Her sürücünün node adresini değiştirip örneğin 1 ve 2 nolu sürücü şeklinde komut göndererek her birini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz.
Hocam Frekans ve kontroller
Dediğinizi anladım rs485 için yapacak olursam MODRW K1 H6 K40002 D2000 K10 için K1 kısmı birinci sürücü için olursa 1 ise, değeri K2 yaparsam 2. sürücüyü de 1. ve 2. slave olarak tanımlamış olurum.

Modbus adresi olarak 40002 adresine 0-20000 (decimal sayı aralığında bir veri yazarsanız 0-50 Hz kontrol etmiş olursunuz.

Örneğin 50 Hz için 40002 adresine 20000 sayısı yazılmalıdır. Örneğin 25 Hz için 40002 adresine 10000 sayısı yazılmalıdır gibi.
Bu bilgi üzerinden rs485 ile (diğer gerekli ayarları yapılarak),
MODRW K1 H6 K40002 D2000 K10 komut girmeye çalıştım K40002 adresi için giriş hatası veriyor.
deltalarda,
MODRW K1 H6 H2001 D2001 K10 Hexadecimal girilerek ekleniyordu ama abb decimal olarak 40002 ye frekans bilgisi işlememizi istiyor ama nasıl yapacağız modrw komutu bu durumu kabul etmiyor
Nasıl bir yol izlemeliyim elinizde yazılı benzer kod varsada gönderebilirsiniz wpl soft üzerinden inceleyip kullanabilirim.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:
merhaba,

Evet yaptıklarınız doğru. Ancak sürücü üzerindende gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Sürücünün 53. grup paramereleri içerisinden gerekli haberleşme ayarlarını girin. Node adress, baudrate ve parity gibi. daha sonra 10.01 ve 11.03 den start ve referans kaynaklarınıda haberleşme olarak seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde birden fazla sürücüyü paralel olarak kontrol edebilirsiniz.

merhaba,

Evet yaptıklarınız doğru. Ancak sürücü üzerindende gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Sürücünün 53. grup paramereleri içerisinden gerekli haberleşme ayarlarını girin. Node adress, baudrate ve parity gibi. daha sonra 10.01 ve 11.03 den start ve referans kaynaklarınıda haberleşme olarak seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde birden fazla sürücüyü paralel olarak kontrol edebilirsiniz.
MODRW K1 H6 K40002 D2000 K10 komut girmeye çalıştım K40002 adresi için giriş hatası veriyor.
deltalarda,
MODRW K1 H6 H2001 D2001 K10 Hexadecimal girilerek ekleniyordu ama abb decimal olarak 40002 ye frekans bilgisi işlememizi istiyor ama nasıl yapacağız modrw komutu bu durumu kabul etmiyor
Hocam bu soruma cevap gelmemişte kısacası delta sürücüde hexadecimal girerek eklediğimiz yeri 40002 decimal olarak istiyor bunu girince hata veriyor nasıl kod olarak gireceğim bu tek problemim bu kaldı.
Resimdeki işaretli kısımı nasıl değiştirmem lazım? 40002 frekans değeri için.
(Ayrıca Dediğiniz (9802- 5302-5303-5304-5305-1103-1607) ayarları yaptım.)

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    7.2 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba,

Geç cevap için kusura bakmayın. Delta PLClere tam hakım değilim ancak decimal için direk yazmanız gerekiyor diye hatırlıyorum. 'K' koymadan 40001 deneyin. Eğer buda olmaz ise 1150 deneyin. Bu ABB sürücülerinde modbus için kontrol word un sürücü hazır durumunun decimal karşılığıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri