dc güç kaynağı.

Öncelikle Herkese selam.
Gerilim ayarlı güç kaynağı devresini yapmak istiyorum.
devre.png

Bu devreye gösterge paneli eklemek istiyorum. Gösterge panelinin bağlantı şemaşını bu şekilde bulabildim.
voltaj göstergesi.png

Gösterge panelini bağlantısını devreye nasıl ekleyeceğimi bir türlü anlayamadım. Yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler.

Hoş geldiniz selamlar.
Benim yaptığım devrenin aynısını yapıyorsunuz :D:D
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/12v-ayarlı-güç-kaynağı-lm317-sorunu.116632/

Ben herhangi bir şemaya bakmadan yaptım.
Yüzde yüz eminim diyemem yani ama ölçü aleti ile ne ölçtüysem o çıkıyor.

Ben yazayım yine, yanlışım varsa başkası düzeltir heralde;

Panele ayrıca güç vereceksiniz yoksa kaynağın geriliminden çekiyor ve orayı düşürüyor.
O gördüğünüz sarı ve kırmızı ince kablolar displayin çalışması için.
Benim elimde 3 adet AAA için pil yatağı vardı (seri bağlanmış 4.5V ediyor, zaten 2V civarı çekiyor display) ona bağladım.

Diğer 3'lü kabloların da,
Kırmızı olanı çıkışın artı ucuna,
Siyah olanı da eksi ucuna verdiğinizde gerilim ölçümü yaparsınız.
Bildiğiniz gerilim ölçer işte, devreye paralel bağlayıp çıktık...

Geriye kalan kablo da (bendeki displayda yeşil, sizde de aynı renktir heralde) YÜKÜN negatifiyle birleşecek ve akımı gösterecek.

Başka açıklayan yoksa ya da anlamadıysan çizim/fotoğraf falan atarım.

ÖNEMLİ NOT: Mesuliyet kabul etmem ama. Konumu okuyunca ipiyle kuyuya inilmeyecek biri olduğumu anlarsınız. :D

Ekleme: O değil sizin attığınız şemayı şimdi inceledim, benim anlattığımla alakası yok. Ben de yanlış yapıyorum heralde.
Konuyu takipteyim. :D

Son düzenleme:
Yardımın için sağolasın. Cevap yazdiktan sonra senin konunu okuyacağım.

Hoooaaaayyyydaaaaaa.
Ben yukarıdaki şekilde bağlayınca hiçbir şey göremiyorum. Konu sahibi ne yaptı?

Ancak bu şekil oluyor.
Untitled-1 copy.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alt taraftaki besleme cihazın beslemesidir. Yani 4 ile 30 volt arasında bir gerilimle burayı beslemezseniz cihaz çalışmaz. 5 volt yeterli. herhangi bir düşük güçlü 5 volt besleme buraya bağlanacak. Bunu 7805 ile yapabilirsin.

0-100 volt yazan uçlar power supply nin uçlarıdır. İllaki 100 volt olmasına gerek yok. En çok 100 volt olacak anlamında. Bu uçları yukarı taraftan bağlayacaksn bu uçların çıkışı cihaz kutusundaki prob girişleri olacak. Out yazan yer prop uçları.

Böyle bağlarsanız ayarlı güç kaynağı 4 voltun altına düşünce indikatör kapanır. Fakat 4 voltun üstünde normal çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri