DC-DC BOOSTER SORUN

sanerdk

Üye
Merhaba arkadaşlar, çinden getirtiğim malzemelerle powerbank yapmaya çalışıyorum, herşey videolarda izlediğim gibi ama çalıştıramıyorum.

Piller paralel bağlı verdikleri güç 4.1-4.2 volt, dc-dc boosterın girişine kadar aynı voltajda gidiyor ama dc-dc boostera girince güç 3.7 volt olarak çıkıyor. 5 volt çıkması gerekiyor, telefona taktığımda hiçbirşey olmuyor :mad:

Kullandığım piller li-on 18650 tipi eski laptop pilleri. TOSHIBA LAPTOPTAN ÇIKTI (yanlışlıkla kısa devre yaptırdım ama patlamadılar ne denediysem çalıştırdılar. dc Motor , led vs. içinde koruma varmış ufak kıvılcım atıyor zaten)
TP4056 modülü (pil korumasız mini usb)
dc-dc booster
açma kapama anahtarı

DC-DC boosterımın özellikleri
Input voltage: 0.9V-5V DC
Transfer efficiency:96%(max)
With USB port
With working indicator light
with one AA battery power supply output current can up to 200~300mA,
two AA batteries to the output current of 500~600mA
Size:34 x 15 x 7mm
Net weight:4g

kaynaklarım:
http://www.instructables.com/id/DIY-Portable-battery-pack/

bütün gündür uğraştığım devre

dbqlPX.jpg

dc-dc boosterım birebir aynı

Gz1WBZ.jpg

tp4056 modülüm buda birebir aynı, 18650 pilleri tek tek şarj ediyorum sorunsuz. bitince kapatıyor devreyi iki ışığı var kırmızı ve mavi

6n6p9v.jpg

not: elektronikçi değilim, aynısını dh'yede sordum cevaplarınızı bekliyorum

işçiliğe bakınca herşey olmuş olabilir :)

bağlantınız doğru gözüküyor.

boosterı bozmuş olabilirsiniz veya zaten bozukmuş.

ayakları kontrol ettim sorun yok gibi ama detaylı resmini çektim sizde bakarsınız benim göremediğim hata varmı diye

OMd6D5.jpg

işçiliğin kötü olması acemi olmamdan kaynaklı. havyalarım çok kaliteli değil. resimde üstteki havyayı kullanıyorum güzel eritiyor lehimi. alttaki yeni olduğu halde lehimi doğru düzgün eritmiyor, markası stilson. pastayla flux kullanıyorum ama pastanın olayını tam anlayamadım. pastaya havyayı sokup ondan sonra bulaşık teliyle siliyorum. sanırsam elektrikçiler bulaşık telinin bronz veya pirinç olanını kullanıyor.

elimde bir booster daha var ama başka yok inşallah onda sorun yaşamam :)

yenisini taktım, şarj yapıyor sorunsuz ama elimdeki dc dc boosterı tamir etmek istiyorum. nasıl yaparım

birisinde

100
16V
VT

diğerinde (sağlam)

100
16V
RVT

5Volt veriyor, telefona taktığımda şarj oluyor

pPYQG0.jpg

iki boosterım (başka yok)

kvYPXW.jpg

boosterları aldığım satıcının aliexpress dükkanı kapalı ve ben alalı 7-8 ay oldu bunları yapıcam yapıcam bugünlere geldim :D

Selamlar,

İkinci boosteriniz ile devreyi çalıştırmışsınız.

birinci ilk denediğiniz boosterde aktif 3 parçanız var. Birincisi devre kartının altındaki 8 bacaklı entegre ikincisi bobine giden aradaki mosfet yada transistör üçüncüsüde bobin.

En çok olasılıklı arızalar bu 3 parçadan kaynaklanabilir. Zaten başkada bişey yok.

Elektronik bilginizin az olması nedeniyle arıza giderimi zor olabilir.

Entegreyi ölçebilmek için oziloskop ile çıkış sinyalini izlemelisiniz. Bu şu anki durumda imkansız görünüyor. ikinci kontrol noktası üstteki U1 adlı parça olacaktır. Ölçü aletiniz ile bu parçanın bacakları arasında kısa devre varmı kontrol ediniz. Kısa devre var ise yenisi ile değiştirip testini yapınız. Birde çıkıştaki D1 diyotunun kısa devre olup olmadığına bakınız.

Duruma göre hareket edilecek. Arıza görünürse değiştirip test etmelisiniz. Aynı parçaları bulmakta zorlanabilirsiniz.

Uğraşmaya değermi size kalmış. Deneyim kazanmak için uğraşmanızı öneririm. Diğer türlü şahsi kanaatim uğraşılmaz.

Selamlar,

İkinci boosteriniz ile devreyi çalıştırmışsınız.

birinci ilk denediğiniz boosterde aktif 3 parçanız var. Birincisi devre kartının altındaki 8 bacaklı entegre ikincisi bobine giden aradaki mosfet yada transistör üçüncüsüde bobin.

En çok olasılıklı arızalar bu 3 parçadan kaynaklanabilir. Zaten başkada bişey yok.

Elektronik bilginizin az olması nedeniyle arıza giderimi zor olabilir.

Entegreyi ölçebilmek için oziloskop ile çıkış sinyalini izlemelisiniz. Bu şu anki durumda imkansız görünüyor. ikinci kontrol noktası üstteki U1 adlı parça olacaktır. Ölçü aletiniz ile bu parçanın bacakları arasında kısa devre varmı kontrol ediniz. Kısa devre var ise yenisi ile değiştirip testini yapınız. Birde çıkıştaki D1 diyotunun kısa devre olup olmadığına bakınız.

Duruma göre hareket edilecek. Arıza görünürse değiştirip test etmelisiniz. Aynı parçaları bulmakta zorlanabilirsiniz.

Uğraşmaya değermi size kalmış. Deneyim kazanmak için uğraşmanızı öneririm. Diğer türlü şahsi kanaatim uğraşılmaz.

ilk booster çalışıyor fakat 3.7 volt veriyor anladığım kadarıyla :(

C1-D1-R1-D2 leri multimetrenin ses konumuna getirip denedim ses çıkmadı ama rakamlar hareketleniyor. çalışıyor bunlar muhtemelen ama aşağıdaki yazıların yazdığı gri tüpte tepki vermedi

100
16V
VT
bobin filan ismi heralde bilmiyorum. içinde bakır tel olan 470 yazan malzemeyi deneyemedim neresinden lehim yapılmış pek belli değil

Merhaba, gördüğüm bir nokta hakkında naçizane bir uyarıda bulunmak isterim. Devreyi çalıştırdığınız yerde pek çok lehim artığı görüyorum. Devrede gerilim var iken bunlar kartların arkasına temas eders kısa devreye neden olabilirler. Lehim yaptığınız yerde devreyi test etmemeniz faydalı olur.

Kolay gelsin

100uf 16v smd kapasitörmüş bu ölçemediğim, araştırdım 100uf 16v kapasitör smd bu tipiyse eğer bende aşağıdaki resimdeki gibi smd olmayanlar var

Yb50Wa.jpg

470 yazan smd inductor yok elimde googledan baktım resimlere maalesef :(

@acaroz zaten başka yerdede denedim. Şimdi biraz kolanyalı diş fırçası ile temizledim kartı temiz duruyor. tamamen bozuk olduğunu sanmıyorum çünkü 3.7 volt veriyor. bir yerde sorun var muhtemelen

@sanerdk , İlk denemeleri lehimlerin olduğu yerde yaptıysanız karta hasar vermiş olabilirsiniz. iki kondansatörde aynı değerde denemek için takabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri