DC-DC booster modülü ile akü şarj etmek

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde 12V 7Ah kurşun asit bir akü var. 12V 1A access point adaptörü var. Adaptörün boştayken voltajını ölçtüğümde 13.36V gerilim alıyorum. Akünün minimum şarj voltajı 13.60V olduğu için gerilimi yükseltmek istiyorum. Elimde HW-128 HC V0.1 model kodlu DC-DC booster voltaj yükseltici modül var. Bu modülü adaptöre taktığım zaman giriş voltajını multimetre ile ölçtüğümde 0.03V civarı gerilim gözüküyor. Sadece modülün kendi ekranından giriş voltajını ölçebiliyorum orada da 12.3V gerilim var gözüküyor. Modülün çıkış gerilimini ölçtüğümde ise modül üzerinde 13.5V gözüküyor, multimetre ile ölçtüğümde ise 13.63V gözüküyor. Şu anlık şarj cihazı alamadığım için modül ile şarj etmek istiyorum. Sizce modül ile şarj edersem akü veya devre zarar görür mü? Yangın vs. çıkar mı? Şarj kesme işini akünün voltajına bakarak ben yapacağım.

Son düzenleme:
Adaptörün çıkışını akımı sınırlamak için bir adet seri 12volta lamba baglayın ve şarj edin.herhangibir yangın vs çıkarmaz.Önemli olan aküyü yüksek akımla şarj etmemek.Benim bildigim kadarı ile maksimum akünün kapasitesinin onda biri kadarlık bir akımla şarj etmek gerekiyor.Yani sizin maxsimum 0,7A ile şarj etmeniz gerekir.Daha düşük akımlarla şarj etmenizde bir sorun olmaz,sadece şarj süreniz artar.

Adaptörün çıkışını akımı sınırlamak için bir adet seri 12volta lamba baglayın ve şarj edin.herhangibir yangın vs çıkarmaz.Önemli olan aküyü yüksek akımla şarj etmemek.Benim bildigim kadarı ile maksimum akünün kapasitesinin onda biri kadarlık bir akımla şarj etmek gerekiyor.Yani sizin maxsimum 0,7A ile şarj etmeniz gerekir.Daha düşük akımlarla şarj etmenizde bir sorun olmaz,sadece şarj süreniz artar.
Hocam lamba kaç watt olmalı? Bir de gerilim yükselince akım da düşüyor diye biliyorum. Belki yanlış da biliyor olabilirim.

Dc-dc volt ve akım ayarlı regülatör ile kapasitenin onda biri akım ve maksimum şarj voltajını geçmediğiniz sürece şarj edilebilir. Akü doldukça çektiği akım düşecektir. Araya koyacağınız bir ampermetre ile şarj akımı 50mA civarlarına düşünce şarjı kesersiniz.

Hocam lamba kaç watt olmalı? Bir de gerilim yükselince akım da düşüyor diye biliyorum. Belki yanlış da biliyor olabilirim.
P=V*I
P=13.5*0.7= takriben 10Watt

5Watt veya 15-20 Watt lamba kullansanızda bir sorun olmaz.
Bu hesap akünün tamamen boş olması(yani 0 volt göstermesine) göre yapılmıştır.
Akünün voltajı yükseldikce çektigi akım düşecektir.

Aslında akünün gerilimi yükselince akımın düştüğünü biliyorum. Ben adaptörün çıkış gerilimini modül ile yükseltince çıkış akımının da düştüğünü kastetmiştim. Sizce böyle bir şey mümkün olabilir mi? Yani adaptörün gerilimini yükselttiğim zaman çıkış akımı 1 amperin altına düşer mi yoksa yine aynı mı kalır?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri