DC 12V fan devreden çıkınca AC 220V ısıtıcı da devreden çıksın

YeniHobi

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Ben elektrikçiyim. Son zamanlarda elektroniğe ilgim çok arttı ve hobi olarak geliştirmek istiyorum. Size sormak istediğim konu şudur. Elimde 12V DC bir fan ve 220V AC ile çalışan seramik ısıtıcı var. Sıcak hava üfleyen havya yapmak istiyorum ancak fan arızalanır veya durursa ısıtıcı da devreden çıksın istiyorum. Bunu yapabilecek bir devre oluşturabilirmiyim. Bu konuda el verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba.
Yorumunuzu okurken kafamda canlandırdım olayı ve en ucuz yollu yapılabilecek ne olabilir?
Ben olsam bir termostat kullanırdım.
Malum fan üflerken ki ortam sıcaklığı ile Fan kapalı durumdaki ortam sıcaklığı farklı olacak.
Sıcaklık yüksek dereceye çıkarsa,termostata bağlı 220 volt ile çalışan ısıtıcı devre dışı bırakılabilir.
Yinede daha güzel fikir verecek çok bilgili ustalarımız dan cevap gelecektir.
İşiniz rast gelsin.

Hocam en kolay ve emniyetli yolu opto triyaktır. Bir şema buldum biraz değişiklik yaptım umarım anlaşılır. Transistör olarak bc547 veya bc337 gibi sıradan bi npn transistör kullanabilirsiniz

Ekli dosyalar

• MOC3021.jpg
    MOC3021.jpg
    32.6 KB · Görüntüleme: 23
Arkadaşlar merhaba,
Ben elektrikçiyim. Son zamanlarda elektroniğe ilgim çok arttı ve hobi olarak geliştirmek istiyorum. Size sormak istediğim konu şudur. Elimde 12V DC bir fan ve 220V AC ile çalışan seramik ısıtıcı var. Sıcak hava üfleyen havya yapmak istiyorum ancak fan arızalanır veya durursa ısıtıcı da devreden çıksın istiyorum. Bunu yapabilecek bir devre oluşturabilirmiyim. Bu konuda el verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
hazırını almanı tavsiye ederim ki onu bile yaktım :( devre kolay fan durduğunda 220 yi kesen bir sistem ama fanın hava debisi? ( ben hesaplayamam, sen hesaplar mısın bilemem) rezitansın uzunluğu, hani daha bir çok şey. ben olsam olabilirliği daha yüksek şeylere kafa yormak. lütfen beni yanlış anlama

Hocam en kolay ve emniyetli yolu opto triyaktır. Bir şema buldum biraz değişiklik yaptım umarım anlaşılır. Transistör olarak bc547 veya bc337 gibi sıradan bi npn transistör kullanabilirsiniz
Bu devre fan beslemesi kesildiği zaman ya da fan kısa devre olursa iş görür. Fanın arızaya geçme durumunda fan açık devre olursa iş görmeyecektir.

Basit ve ısıtıcının çekeceği yüksek akımı karşılayacak
bir 12v normalde kontaksız röle,
fan beslemesine paralel takılırsa,
fan besleme 12V kesildiğinde duracaktır.
Fan elle durdurulur ise durmaz ancak !

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri