Data Sheet ile TEA2025B Entegre Sağlamlık Testi En Basit Yollu Anlatımı.

2 entegre de arızalıdır.
Yeni entegre kullanın.

Diyot değeri almadınız. Çok düşük değer, entegre arızalıdır.

Cihaza yeni entegre takın.
Bugün yeni entegre satın aldım.
Diyot bölümünde digerleri gibi ölçtüm ve başka karttan söktügüm entegre ile aynı şekilde 1. bacakta düşük deger verdi.
Düz mantık,kuvvetle muhtemel diger karttan söktügüm entegrede saglam olsa gerek.
Yeni aldıgımı yarın karta takıp cihazı deneyecegim.

Son düzenleme:
Bir entegrenin sağlamlığını %100 anlamak istiyorsan test datasheet deki test devresini kurup datasheet deki test şartlarını oluşturup datasheet deki sonuçları alman gerek.ama tamir yaparken nasıl arıza bulunur dersen birçok yöntem var en etkili yöntem arızalı kartın birebir aynısının sağlamını takip şüphelendiğin yerin voltajlarini ölçüp bir kağıda yaz sonra devreden elektriği kes ve o bölgenin enpedans ölçümünü yap Genelde bir fikir verir yine bir çözüm bulamazsan şüphelendiğin Parcalari sağlam parçalar ile değiştir dene.yine çözemez sen bu sefer devre şemasından tam kontrol yapman gerek.

En güvenilir sağlamlık testi için; orjinal uygulama devresi kurulmalı ve besleme girisine seri mA (mili amper) metre konulmalı ve datasheet te izah edilen sükunet akım değeri, devre yüksüz iken olculmeli. mA metre de Max sükunet akimini görüyorsanız sağlamdır. Bu en güvenilir yoldur.

Youtube takı "ben yaptım oldu" yöntemlerine itibar etmeyiniz.

Bugün yeni entegre satın aldım.
Diyot bölümünde digerleri gibi ölçtüm ve başka karttan söktügüm entegre ile aynı şekilde 1. bacakta düşük deger verdi.
Düz mantık,kuvvetle muhtemel diger karttan söktügüm entegrede saglam olsa gerek.
Yeni aldıgımı yarın karta takıp cihazı deneyecegim.
Yeni entegreyi takmadan önce diğer karttan söktüğünüz entegreyi takın bakalım çalışacak mı çalışmayacak mı? Merak ettim doğrusu...​

Yeni entegreyi takmadan önce diğer karttan söktüğünüz entegreyi takın bakalım çalışacak mı çalışmayacak mı? Merak ettim doğrusu...​
Elimde mevcut olan lehim makinası ile uğraştırmasa aklımda o entegreyi denemek :)
Hala da kararsızım ama,yenisini mi,yoksa diger çıkanı mı takayım konusunda.
Soruya soru ekleyeyim.
Bu cihaz bir cd,radyo çalar cihaz.
Amerikan giriş oldugu icin 220 ile çalışmıyor.
Zaten denenmiş ve trafoyu ölçtügümde primer bölümü arızalıydı.
Devre üzerindeki elemanları ölçtügümde sorunlu olan göremedim.
Sadece entegrede genel diyot ölçme yönteminde sorun gördüm.

Farzedelim bu entegre arızalı ise cihazın hiç çalışmamasına neden olur mu?

Cihaza,9 volt adaptör bagladıgımda ışıgı yanıyor ancak hiç ses vs tepki almıyorum.

Keşke entegreyi alırken bir tanede entegre soketi alsaydınız. Entegre yerine soketi lehimler entegreleri sök-tak yapabilirdiniz.
https://www.direnc.net/20-li-entegre-soketi
Bu entegre arızalıysa cihazdan ses çıkışı alamamanız normal çünkü ses çıkışı bu entregrenin görevi.
Bu soket güzel birşeye benziyor.Bugün elektronikçide varsa alıp dediginiz şekilde yapayım.Teşekkürler.Soketi bulabilirsem entegrelerin ikisinide deneyip neticeyi paylaşırım sizinle.

Son düzenleme:
Diğer karttan cıkarttıgım ve yeni aldıgım entegreleri denedim durum aynı,sadece cihazın ışığı yanıyor hiç tepki yok.
Entegreleri tekrar cıkartıp ölçtüm diyot modunda ve durumları aynı,değişme olmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri