dağıtım transformatörlerinin simülasyonu

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
DYN 11 tip bir transfromatörün(yani dağıtım transformatörünün);

yüklenme durumuna göre(her türlü yük için) hem primer hem sekonderdeki

akım
gerilim
cosfi

değerlerini gerekli verileri girdikten sonra(ve bu değerler ne olmalı) simule edebilen bir program elinde olan var mı?

birde DYN 11 trafonun sekonderinde, fazlardan sadece birine yük bağladığımızda, primerde sadece 1 fazdan mı akım akar? yoksa diğer fazlardan birinden veya ikisinden akım akar mı?

saygılar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben PSCAD programını kullanıyorum.Denemeni tavsiye ederim.İncele istersen işini görür herhalde.Genel olarak sorunları trafoyla ilgili ön bilgi edinmede baya yardımcı oluyor.

transformatör sektöründe çalışan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

saygılar...

Yük bağlanan fazdan akım akar. Dengesiz yüklenme olur.

sekonderde 1 fazlı yük varsa(mesela R fazında 20 A), primer sargı üçgen olduğundan dolayı ve sargıya 2 fazın gerilimi uygulandığından dolayı, 2 fazdan akım akar gibi geliyor. net bilgisi olan arkadaş varsa, nasıl olduğunu açıklayabilir mi?

saygılar...

Dyn trafolarda, sekonder sargıları 1 faz ve nötr arasında, primer sargıları ise 1 faz ile başka 1 faz arasında bağlıdır. Demek ki, sekonderden tek fazdan güç çekiliyorsa, bu güç primerdeki 2 fazdan yarıyarıya çekiliyordur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri