Dağıtım Trafo ve Box/Direk Bilgileri?

kagem

Üye
Yerel dağıtım şirketinin trafo ve box kutusu, dağıtım diğerinden elektrik beslemesi yapılan projelerde, kısa devre dayanımları için kabuller var. Sayaç panosunda 10kA, daire panosunda 6kA gibi. Gerçek kısa devre akımlarını hesaplamak istesek, bina hangi trafodan beslenecek, o trafodan beslenen hangi boxtan beslenecek, bunların bilgileri neler, gibi bilgileri bilmemiz gerek. Yerel dağıtım şirketleri neden internet sayfalarında vermiyor. Mesela harita üzeirnden bir noktayı tıklasak veya parsel, pafta gibi bilgileri girince, şu trafo, şu box, direkten, şu talep gücü için yer altı veya üstü, şu şekilde bir besleme olur, trafo ve box bilgilerini de gösterecek şekilde, bilgileri verse iyi olmaz mı? Ya da bu bilgileri sunan bir dağıtım şirketi var mı?

Bu aradada bu hesaplara gerek var mı, yoksa her türlü 10kA ve 6kA kısa devre akım değerleri yeterli mi oluyor? Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
AG'de kısa devre hesabı isteniyor mu ?
Coğrafi bilgi sistemi dediğimiz olay dağıtım şirketlerinde var. Bu bilgileri bütün dağıtım şirketleri çözüm ortağı dediğimiz elektrik projesi çizen firmalarla paylaşan var.
Diğer bir husus bir proje çizmeden önce enerji müsadesine başvuru yaparsanız dağıtım şirketi enerji alınacak uygun noktayı o müsade de yazar.

AG'de kısa devre hesabı isteniyor mu ?
Coğrafi bilgi sistemi dediğimiz olay dağıtım şirketlerinde var. Bu bilgileri bütün dağıtım şirketleri çözüm ortağı dediğimiz elektrik projesi çizen firmalarla paylaşan var.
Diğer bir husus bir proje çizmeden önce enerji müsadesine başvuru yaparsanız dağıtım şirketi enerji alınacak uygun noktayı o müsade de yazar.

Teşekkürler. İstenmiyorlar ama, yasal olarak gereklilik aslında. Ben bilgilere ulaşabilsem, hesapları da eklesem veya en azından 10kA ve 6kA uygun mu kendim görsem, iyi olurdu. ADP giriş TMŞ veya YKŞ kısa devre dayanım ve açma değerleri de değişiyor. 25kA, 35-36kA, 55kA diye sıralanıyor. Hangisi yeterli, hangisi gerekli, hesap yapmadan görmek zor. Fazladan gereksiz maliyet çıkartmak istemem, kısa devre durumunda kötü bir sonuç çıkmasını da.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri