Düşük devirli motorlar nerelerde, hangi cihazlarda bulunur?

denizbay1

Üye
Arkadaşlar, rüzgar türbini için düşük devirli motorlar hangi cihazlarda mevcuttur? Bir eskiciye uğrasam ya da evlerimizde hangi cihazın içinde bu düşük devirli motora ulaşabilirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar bu motorların, step motorlar olduğunu öğrendim ve güçlü bir step motoru printer veya fotokopi makinalarında bulunabilirmiş. Acaba bu yazıcıdan sökeceğim motor rüzgar türbini için uygun olur mu?

Rüzgar türbini için internette birçok örnek var türkçe sitelerdede var, ben genelde arabalardaki sarz dinamosunu söküp sargılarını modifiye ederek yapıldıklarını gördüm ve rüzgar türbünü işinin teferruatı çok invertörüydü depolayacak bataryasıydı regülatörüydü derken iyi bir uğraş gerektiriyor. Ben printer veya fotokopi makinasındaki motor ile ancak birkaç tasarruflu ampül yakılabileceği görüşündeyim bu motorların devir/dk sayısı kaç volt kaç amper ile çalıştıklarına bakarak elde edebileceğiniz teorik maksimum gücü bulabilirsiniz bununda yüzde yetmiş verimle sisteminizde kullanabileceğinizi varsaysak ki buda dediğime denk gelecektir. yani ne kadar güç üretmek istiyorsunuz (bütün evin elektriğini mi karşılayacaksınız yoksa aydınlatma yeterlimi? ve bulunduğunuz bölgede rüzgarın durumu nedir vs vs birçok etken üretimde rol oynayacak demek istediğim bu dala direk bir mühendislik açılıp 4 yıl okutulsa yeridir ama çalışan bir rüzgar türbini yapmakta imkansız değil dediğim gibi birçok örnek nette mevcut.

Rüzgar türbini için internette birçok örnek var türkçe sitelerdede var, ben genelde arabalardaki sarz dinamosunu söküp sargılarını modifiye ederek yapıldıklarını gördüm ve rüzgar türbünü işinin teferruatı çok invertörüydü depolayacak bataryasıydı regülatörüydü derken iyi bir uğraş gerektiriyor. Ben printer veya fotokopi makinasındaki motor ile ancak birkaç tasarruflu ampül yakılabileceği görüşündeyim bu motorların devir/dk sayısı kaç volt kaç amper ile çalıştıklarına bakarak elde edebileceğiniz teorik maksimum gücü bulabilirsiniz bununda yüzde yetmiş verimle sisteminizde kullanabileceğinizi varsaysak ki buda dediğime denk gelecektir. yani ne kadar güç üretmek istiyorsunuz (bütün evin elektriğini mi karşılayacaksınız yoksa aydınlatma yeterlimi? ve bulunduğunuz bölgede rüzgarın durumu nedir vs vs birçok etken üretimde rol oynayacak demek istediğim bu dala direk bir mühendislik açılıp 4 yıl okutulsa yeridir ama çalışan bir rüzgar türbini yapmakta imkansız değil dediğim gibi birçok örnek nette mevcut.

Öncelikle yönlendirmeleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Yaptığım araştırmalarda yazıcı motorunun beni kurtarmayacağını öğrendim çünkü yaptığım hesaplamaya göre benim çalıştırmak istediğim cihazların toplam enerji sarfiyatı 400-500W civarında olacak (Masaüstü bilgisayarı, oda tepe lambası, tüplü televizyon). Bu yüzden bu yazıcı motoru bana uygun değil.

Deneyimli arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum: 500w enerji üretebilmem için bana hangi motoru önerirsiniz?

Tekrar teşekkür ederim.

guçlu step motor tak en fazla 30-40 watt bulabılırsın hurdacıdan elektrik üretımıde yaklaşik okadar olur

guçlu step motor tak en fazla 30-40 watt bulabılırsın hurdacıdan elektrik üretımıde yaklaşik okadar olur

Acaba hurdacı kardeşe bunu söylesem (40w step motor diye) bilir mi? Şimdi ben zaten bilmiyorum, resmen daha çaylak bile değilim ama hurdacıda bilmiyorsa muhtemelen ben ona bakarım, o'da bana bakar :)) En iyisi şansımı denemek sanırım.

:)hem elektrik üreteceğım dıyorsun hemde malzemeyı tanımıyorum ben bişey soylımmı sana sen sevdadan vazgeç:)
Acaba hurdacı kardeşe bunu söylesem (40w step motor diye) bilir mi? Şimdi ben zaten bilmiyorum, resmen daha çaylak bile değilim ama hurdacıda bilmiyorsa muhtemelen ben ona bakarım, o'da bana bakar :)) En iyisi şansımı denemek sanırım.

:)hem elektrik üreteceğım dıyorsun hemde malzemeyı tanımıyorum ben bişey soylımmı sana sen sevdadan vazgeç:)

O'da senin fikrin elbette, bu beyin neleri öğrendi, bundan mı ürkecek... Demek ki doğru yoldayım; engeller doğru yoldaysan karşına çıkar, yoksa zaten oturursun ve bir yolda olmadığı için engelde olmaz... Ben çok nadir vazgeçerim, yaparım dediysem yapacağım. ;)

umarım engeller seni yıldırmaz, bence madem ki bu kadar azimlisin önce biraz teorik bilgini geliştirmelisin, sn Şef in açtığı rüzgar tribünü konularını baştan sona okumalısın, eminim orada senin bu soruna cevap bulabilirsin.tabi alacağın her cevap kafanda yeni bir soru ortaya çıkartacak.fazla uzatmayayım orada benzer soruların cevaplarından istifade edebilir ve ileri aşamalarda nelerle karşılaşacağını az-çok öğrenebilirsin.not:eğer uygun bir motor bulamazsan netten flanş alternatörleri de inceleyebilirsin.kolay gelsin.

Arkadaşlar bir motor var elimde, etiketi üzerinde 20 V yazıyor ama diğer detayların olduğu kısım okunamayacak şekilde tamamen silinmiş. Acaba bu 20 V motor ile bilgisayarı çalıştıracak kadar elektrik üretebilir miyim, kaç watt elektrik üretirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri