Cubeıde ile grafik lcd kullanımı

Arkadaşlar merhaba benim cubeıd üzerinden stm32f407 board üzerinden grafik lcd sürmem gerekiyor daha önce kullanmış olan yada yardımcı olabilecek olan varmı önceligim 6800 interface ama spı ve i2c ile sürülmüş lcd yazılımıda olur şimdiden taşekkürler.

Arkadaşlar merhaba benim cubeıd üzerinden stm32f407 board üzerinden grafik lcd sürmem gerekiyor daha önce kullanmış olan yada yardımcı olabilecek olan varmı önceligim 6800 interface ama spı ve i2c ile sürülmüş lcd yazılımıda olur şimdiden taşekkürler.
SSD1306 mini 64x128 glcd ler var onları denedin mi? Yada tft grafik lcd ler. Örneğin ili9341 hem paralel hemde spi sürülebilir.

Hem 16 bit parelel hemde spi testlerini yaptım,işin mantıgı aslında oldukca basit,kullandıgınız lcd ye göre init yapıyorsunuz,2a ve 2b komutları ile yazılacak pixelin baslangıc ve bitiş noktasını 2c ile de data gönderiyorsunuz.
Beni biraz ugraştıran ve dikkat etmeniz gereken şey ise rgb565 formatında spi data gönderirken verinin kendi uzunlugu 16 bit olmasına ragmen 24 bit formatına dönüştürerek göndermeniz gerekiyor.
Resim dosyalarını istediginiz formata dönüştürmek için "img2lcd",font yaratmak için ise "GLCD Font Creator" isimli programları kullanmanız gerekiyor.
16 bit parelel olanını daha önce kontrol kaleminde yayınlamıştım.
Alttaki dosya STM32F103 ile yapılmıs ili9488 chip 3.5 inch ekran için iki sayfadan oluşan buton,yazı ve resim içeren örnek bir uygulamadır.
f103 ün hafızası yeterli olmadıgından ben tek bir buton resmini rengini degiştirerek pushpull ve on-off olarak iki versiyonda kullandım.
programda mevcutta 3 resim ve 2 font var,basma efekti olarak renk degiştiriyor.
Ayrıca touch panel ic XPT2046
Video çekebilirsem daha ayrıntılı anlatmaya çalışırım.
Hazır çalışan uygulama ve kullandıgım yardımcı programlar zipli dosyalarda mevcut.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• LCD_SPI_F103.rar
    3.3 MB · Görüntüleme: 5
  • glcd-font-creator-v120.zip
    1.9 MB · Görüntüleme: 4
  • Image2Lcd.zip
    675.6 KB · Görüntüleme: 4
Hem 16 bit parelel hemde spi testlerini yaptım,işin mantıgı aslında oldukca basit,kullandıgınız lcd ye göre init yapıyorsunuz,2a ve 2b komutları ile yazılacak pixelin baslangıc ve bitiş noktasını 2c ile de data gönderiyorsunuz.
Beni biraz ugraştıran ve dikkat etmeniz gereken şey ise rgb565 formatında spi data gönderirken verinin kendi uzunlugu 16 bit olmasına ragmen 24 bit formatına dönüştürerek göndermeniz gerekiyor.
Resim dosyalarını istediginiz formata dönüştürmek için "img2lcd",font yaratmak için ise "GLCD Font Creator" isimli programları kullanmanız gerekiyor.
Alttaki dosya STM32F103 ile yapılmıs ili9488 chip 3.5 inch ekran için iki sayfadan oluşan buton,yazı ve resim içeren örnek bir uygulamadır.
f103 ün hafızası yeterli olmadıgından ben tek bir buton resmini rengini degiştirerek pushpull ve on-off olarak iki versiyonda kullandım.
Hazır çalışan uygulama ve kullandıgım yardımcı programlar zipli dosyalarda mevcut.
Kolay gelsin.
bende çalıştırmayı deneyecegim takılırsam tekrar dönüş yaparım çok teşekkürler.

Kolay gelsin.
merhaba kodların içerisinde 16 bit paralel yazılımını bulamadım gönderdiniz mi?

Kontrol kaleminde yayınlamıştım.
Bulamazsanızda bütün işlemler aynı sadece yapacagınız şey: spi gönder komutunun oldugu yerlere 16bitlik datayı porta yazacaksınız.
Aşagıdaki örnek yine 3.5 inch ili9488 ile yapılmış sd kart ve harici hafıza ile okuma yazma işlemi yapan(resim dosyalarını sd karttan harici hafızaya kopyalama) bir program.Deneme bordu olarak 3.5'' nextion marka hmi kullanıldı.Yani nextion hmi üzerindeki sd kart harici hafıza ve touch ic lerle haberleşme işlemleri gerçekleştirildi.Arm ic olarak stm32f030

Ekli dosyalar

• NEXTION_LCD.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
tekrar merhaba lcd yazılımımı çalıştırdım fakat ben her pikseli tek tek kontol etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim örnegin 120*60. pikseli sadece aktif etmek gibi

tekrar merhaba lcd yazılımımı çalıştırdım fakat ben her pikseli tek tek kontol etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim örnegin 120*60. pikseli sadece aktif etmek gibi
Zaten ekrana bir resim veya yazı yazmaya çalıştıgınızda yaptıgınız işlem yazacagınız pixel in başlangıç koordinatini vermek sonrada o koordinata yazılacak rengi göndermek.
Programı biraz incelerseniz farkına varacaksınız.
yapılan işlem
bir kez ekran init ediliyor
sonra yazılacak pixel in başlangıç kordinarı gönderiliyor(2A - 2B)
daha sonra o hedefe gönderilecek renk in datası(2C) gönderiliyor.
Parelel renk göndermede RGB565 için 2 Byte data(16 bit parelel veya 2x8bit parelel) olarak gönderiliyor.
Seri haberleşmede RGB565 önce 24 bite dönüstürülüp daha sonra 24bit olarak gönderiliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri