CNC yapımı

Cnc router sistemin yani kontrol kısmı ve buna bağlı makinenin (düzeneğin) genel adıdır. Eskiden NC (sayısal kontrol) adı altında elektronik devreler vasıtasıyla yapılan işlemler, daha sonra bilgisayar destekli yani işlemci desteğiyle mantıksal görevlerle donatılınca CNC adını aldı. CNC bilindiği gibi bilgisayarlı numerik kontrol demektir. Router ise route kelimesi yani rotalayıcı, yönlendirici anlamında yani makinenin kendisi yada verilen komutları uygulayan kısımdır. Alt grupları da milling (freze), lathe (torna), drilling (delme) , plasma, lazer vb sıralanmaktadır.

Acizane bilgilerim bunlar.

arkadaşlar ben membran kapak imalatı yapıyorum öncelikle böyle faydalı bir site kurup böyele degerli bilgileri paylaştıgınız için cok teşekkur ederim yazılarınızın birinde artık çekirge yok diye bahsetmişsiniz yardımcı olursanız bende yeni taze kan bir çeklirge olmak istiyorum saglam bır makıne yapmak istiyorum rulmancılardan fıyat aldım 2600 ile 3000 tl arası motorlar ve surucu kartları haricinde fıyat cıktı cıktı ama yarım kalmak parayı bitiremediğim bir makinaya yatırmak beni cok mutsuz eder yardımlarınız olursa ben bu ise sizlerle başlamak ısterim teşekkurler

alper selen merhabalar , öncelikle hayırlısı olsun , makinanızda net kesim ölçüleriniz ne olacak? Step motormu , servo motormu kullanmak istiyorsunuz? Pc tabanlı kontrol mü , cnc kontrol ünitesimi tercihiniz? Uzun eksende (kimilerine göre Y , kimilerine göre X) vidalı milmi kremayermi kullanacaksınız. Sizin aldığınız fiyat şase hariç linear sistemin fiyatı.

Genel olarak bu sorulara göre makinaya başlayabiliriz. Bizim içinde bilgilerin tekrarı olur.
Kolay gelsin...

selemlar yardım etme kararınıza teşekkur eddiyorum inşallah makineyi hebberaber harekete geçiririz hocam kulanmak istediğim makinenin işleme alanı 210 a 370 oldumu benım işimi görecek diye düşünüyorum pc tabanlı kontrol , kremiyer dişli kullanıp motor tercihim 12nm step motorolacak uygunmudur diye sizin fikirlerinizi bekliyorum kolaygelsin iyiçalışmalar

alper selen merhabalar , öncelikle 210x370cm olarak anladım. Bu ölçülerde kremayer doğru tercih. 12Nm step motorlar bu sistem için yeterli. Ama ben step motor kullanmazdım. Step motor ve sürücülerde feedback olayı yok pozisyonun nerde olduğunu anlamazlar herhangi bir mekanik sorunda bana bu kadar pals geldi ama ben bu kadar mesafe gittim kıyaslamasını yapamazlar. Adım kaçırırlar , hızları arttıkça güçleri düşer. Bence en önemli avantajları router gibi uygulamalarda fiyatlarının ucuz oluşudur. Maddi imkanlar dahilide servolu sistem yapmanı öneririm. Pc tabanlı kontrol uygundur tercih senin ama ben mach3 tavsiye ederim. Birde burayı bir incelemeni öneririm www.adacan.net. Mach3 olacaksa interface I/O kartını usb olanlarından tavsiyemdir. Tekno Elektronik- Mach3 Kontrol Kart ve Usb el ark. Ebay dada bulabilirsin. Bu arada bende maddiyattan dolayı yeni projeme ancak start verdim otomatik takım değiştirmeli olarak yapıcam ama kontrol sistemi olarak https://www.kontrolkalemi.com/forum...esapli-fonksiyonel-cnc-kontrol-uniteleri.html bu konuda belirtildiği gibi seçicem. Vakum tablası kullanıcaksan bunla ilgili ekipmanlar. Spindle için italyan HSD marka tercih nedenimdir ama hesaplı değildir. Bunun için yerli Arel uygundur. Arel firması isteğe göre spindle rulmanlarını daha güçlüsü ile değiştirebiliyor. 18000devirlik bir spindle işini görür. Gücü ise 2.2kw tan büyük olsun. Spindle sürücüsü ise delta marka kullanabilirsin. Eğer servolu sistem olursa delta , teco , panasonic uygun olur. Uzun eksende 25 lik raylar kullanma. 30 veya 35 lik geniş arabalarla birlikte kullanmanı tavsiye ederim. Kremayerlerin şasede bağlayacağın profilleri 80'lik kullanma min. 100'lük kullanman tavsiyemdir. Başlangıç için.

Kolay gelsin , başarılar...

deniz77 ye ilave olarak profillere ray ve kremayer montajı yapman sağlıklı olmaz. Ray ve kremayer gelecek yerlere en az 10mm lama kaynatıp (iş tablası altına da) sonra da sağlıklı olmasını istiyorsan borwerg e verip sildirmelisin. Profilin kendi düzgün olmadığı gibi kaynak da yediğinde iyice yamulur...

cnc açılımı (Computer Numerical Control) yani bilgisayarlı numerik kontrol sistemi. routerin açılımı ise yönlendirici. onuda bir bilgisayar tarafından belirli yazılımlarla cam, çevirip yönlendirirsin cnc deki servo motor sistemini bir kontrol sistemi ile yönlendirirsin örnek fanuc.siemens. hust.
marka kontrol sistemi bu kontrol sistemlerine yetkili kişi tarafından (G) kodları yüklenerek istediğin interpolasyonu yaptıra bilirsin. cnc torna,işleme merkezleri, vs. bu sistemle çalışır. router birnevi cnc çeşididir. tek farkı cncyi hem kontrol ünitesinden (G) kodlarıyla
hemde bilgisayardan cad programını kullanarak yani istediğin bir katı modeli cad yardımıyla cnc;nin kodlarına çevire bilirsin

benimde bir sorum olacak.1000*1200mm ebadında cnc ploter&cutter uzerinde calısıyorum.makina kendini taşısa yetecek kadar bir yük var.yanlız seri calısmasını istiyorum.makinayı hızlandırdıgımda kucuk tıtremeler olusuyor.sistem tahriki t5 kayıslı ve 1/1.tahminime göre ataletle ilgili sorun var.herkes redüktör kullanmamı söylüyor,step motorlarla yapılmıs benzerlerinde redüktör yok.servo motor kullanıldıgında reduktor kullanılacak dıye bır mecburıyetmi var.servo motorlarım teco 400w.önerilerinizi bekliyorum.ilgilenecek arkadaslara simdiden tesekkürler.

Muhtemelen sürücü yazılımı ayarları ile ilgilidir.
Satan yer - servis her ne ise onlarla görüşmek gerek.

Redüktörün titreşinme ne faydası olur ?
Bir fayda daha doğrusu birilerine faydası olur , redüktör satıcılarına.
Güç ve devir sorunları yoksa neden redüktör (aşağı doğru değişim) kullanılsın ki ?

400W az güç değil anlattığınız sistem için.

T5 kayışlı 1/1 ne demek ?
Anlatımda ya eksik var yada biz anlamıyoruz.
En iyisi bir resim eklemek olur.
Bunu hep yazıyorum ama aldırış eden yok.
Resimler bir çok cümleden çok daha iyi anlatım aracıdır.

Eskkiden beri bir ezber vardır , düğmeye basınca hemen söylenir , hız lazımsa servo olmalı step kullanmayın vırrrtt bıztz cızzzz....

cizgi cizerken kücük sapmalar oluyor, diyelimki bir elips cizecegiz,hızın degistigi noktalarda sapmalar oluyor.t5 kayıs dedıgım 5mm dıslı mesafesı olan kayıs,1/1 den kastım ıse kasnaklar aynı capta.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri