CNC UZMANI ARIYORUM

Elinde sağa sola istediğin biçimde gidip gelebilen bir şey varsa ve yapacağın işlemi konumları biliyorsan gcode için programa gerek yok.
Elle yazabilirsin ve çok kolaydır, notepad bile olur.
Zorluyor dediğin kaplama kısmında yapılan işlemi gösterir bir şeyler anlat ekle ki aynı dili konuşabilelim.
Asenkron motorlar encoder takılabilen sürücülerle kontrol edildiğinde neredeyse stepler kadar hassas işler yaptırılabilir.
Ya da belki başka motor tipleri.
Kısaca sistemin önemli.
Bazı olur işi tam bilmeyince bir sistem kurulur sonrada otomasyonu yapılmaya çalışılır .
Belki olur ama çoğu zaman otomasyona uygun bir sistem değildir harcı borcunu ödemez.
Senin sistem nasıl bir şeydir söylemek mümkün değil.
Resimleri koy desem belki meslek sırrı dersin bilmiyorum.
Benzeri işi koy bakalım nasıl olabilirdi söyleyelim.
Belkide anlamadığımız bilmediğimiz bir iş.
Bildiğimiz bir şey ise saklamayız anlatırız elimizden geldiğince inşa Allah.

abi anlatması çok kolay herhangi bir araç lastiğine bakın ben bu lastiğin yanağından 5cm içerden diğer yanağın 5cm içine kadar sucuk kaplamak istiyorum. x(sağ-sol),y(ileri-geri) ve a(sucuğun lastiğe basıldığı kafa kısmı-tanjant kontrollü) eksenlerini kontrol ediyorum ama lastiğin takılı olduğu z eksenini nasıl sürekli sabit bir hızla döndürürüm bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 5.jpg
    5.jpg
    21.1 KB · Görüntüleme: 40
Sucuk dediğin şerit ham kauçuk mudur ?
Resimden hiç bir şey anlaşılmıyor.
Asenkron motor ve ona bağlı uygun redüksiyon ile oluşturulmuş bir sistemde asenkron motor hız kontrol (invertör) ayarlı ve sabit devir imkanı verir.
İnvertörlerin vektör tipleri daha hassas devir ayarı sağlar.
Ayrıca encoder ile geri besleme bile yapılabilir.
Potansiyometre ile ya da üzerindeki butonlarla ayarladığınız deviri sürekli korur , yük değişsede.
Bu sürücüler 0-10V ve ya 4-20mA ile devir ayarı kabul edebilir.
Arabirimlerde pc den gelen pwm kontrolü uygun değere çeviren birimler olanı kullanırsanız :
Kodların arasına yazacağınız devir değerleri ile program içerisinden kontrol sağlamış olursunuz.
Nasıl yapılacağına dair uygulama örnekleri var forumda.
Özet :
Tekeri çevirmeyi z ekseni olarak değil de spindle motoru ya da mesela soğutma sıvı motoru gibi düşünebilirsiniz.
M kodları bu tip işler içindir , mach3 pdf lerini inceleyin.

Mach3 ve ya benzerlerini kullanarak cnc yapmak kolay iştir.
Ama otomasyon o kadar basit iş değildir.
Kullandığınız tahrik elemanlarına bağlı olarak uygun tipte plc ve uygun yazılım ile bütün olarak sistem başarı kazanabilir.
Denediğiniz gibi yöntemle çok emek ve para harcamanız ve çoook çalışmanız gerekebilir.
Mesela mach3 bile gerekmeyebilir.
Tekerin devrini her tamamladığın da belirli mesafe kadar ya da vida adımı gibi sürekli bir tarafa kayan bir sistem bir çok yöntemle sağlanabilir.
Bir motor ve limit şalterleri dahi yetebilir.
İleri geri step motor yerine belki basıncı ayarlı bir pistonla daha verimli sağlanabilir.

Lakin yokluk zorlar, diyecek bir şey yok.

Yazdıklarımı düşün bak bakalım sistemine uyuyor mu ?
Ona göre devam ederiz..

Son düzenleme:
kazım abi benim makina 4 eksen ve hepsi servo :) mach3 kullanıyorum ve artcam kullanıyorum. iki boyut resim çiziyorum kafaya tanjant kontrol açıyorum ama tekerin bağlı olduğu z eksenine sürekli sabit hızda dönmesi için komut veremedim. makro ve kendime özel ekran tanımlamak da istiyorum. yardımlarınız için çok teşekürler. video sitesinde akar makina yazarsan sistemi görebilirsiniz.

Akar makine videolarından biri aşağıda.
Tekeri çeviren sistem hidrolik motor gibi gözüküyor.
Servo valf denilen akış kontrol valfi ile debi ve dolayısıyla devir ayarlanır ve sabittir.
Yukarıda yazdığım gibi devir düşük , 1400 devir bir motora mesela 1/10 1/30 gibi bir redüktör bağlarsın.
Motora uygun güçte bir hız kontrol cihazı(vektör tipi öneririm) iş tamam.
(hız kontrol cihazı nedir biliyor musun ?)
Mach3 den on /off komutu ile başlatır ya da durdurursun.
Bunun zor bir tarafı yok.
Tabii aynı dili konuşuyorsak.
Tanımlar çok önemli.
Mesela ben o tekerin sabit devir dönmesi için mach3 e gerek olmadığını düşünüyorum ve bunu gördüğüme göre söylüyorum ama sen başka şeye bakıyor ve ona göre konuşuyorsan farklı olacaktır.

[video=youtube;R54FBG1G0eU]http://www.youtube.com/watch?v=R54FBG1G0eU[/video]

Mach3 videolarında merak ettiğin şeyler anlatılıyor.
Youtube de de olacaktı.

ArtSoft USA - Videos

M03 M05 gibi komutlarla ve mach3 de yapacağınız ayar ile ve kontrol kartınızda spindle çalıştıracak röle varsa ve uygun pine bağlı ise program akarken M kodları ile durdurup çalıştırabilirsiniz.

kazım abi ben mach3 iyi derecede kullanabiliyorum. temelim otomasyon üzerine olduğu için sürücü, ac,dc,servo v.b. gibi motorları ve sürücüierini iyi tanıyorum. ama sistemde z eksenine servo takmışlar. ben bu servoyu belli bir hızda sürekli döndürmek istiyorum :) gcode pek öyle elle yazılabilecek gibi değil eksenlerimiz düz çizgide gitmeyecek, interpolasyon felan da var. bir de yanak açısı ve derinliğine göre bütün program alt üst oluyor orda 1 derece açı bile farklı olsa program patlıyor :)

Servo olsun ne fark eder .
Hızını seçersin on/off komutu ile devam edersin.
Mach3 kullanırken z ekseni gibi step/dir çalışmak(servo sürücüye giriş) istiyorsan mach3 haricinde puls üretici kullanabilirsin.
Mesela bir pot yardımı ile ve ya buton yardımı ile deviri istediğin değere getirirsin.

Yani problem şu mu ? :
Bir servo motor + sürücüsü var ve seçilen devirde sabit dönmesi isteniyor ?

abi artcamde çizim yapıyorum 3 eksen tamam ama 3 eksen ile ilintili çalışacak karşı eksenin bu üç eksene göre sabit hızla dönmesini istiyorum. bunu mach3 te nasıl yapabilirim.

Bence tüm eksenleri simültane çalıştırmalısın sanırım tekerin döndüğü eksen ile diğerek senleri birbirine bağlaman gerekiyor. yani döner eksene A eksen diyelim bu eksen sabit hızda dönecek fakat bu eksende 1 encoder olmalıki açısını ve hızını bilelim. A eksene göre diğer eksenleri birbirine bağlamak gerekiyor yani A eksen sabit hızda dönerken diğer X,Y,Z eksenler A eksene ayak uyduracak operatör döner eksen hızını düşürse bile X,Y,Z eksen ayak uyduracak... Evet istediğin bu ise mach3 ile yardımcı olamam ama bizim kontrolcülerimizle yaparım buna benzer özel uygulamalarımız oldu..

Yapmak istediğini anlamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri