CNC router Limit Swicth , Home , Z eksenine Probe

Mach3'de, Z eksenin yön tanımı hatalı olabilir mi?
Yukarı doğru hareket artı, aşağı doğru eksi olması gerekiyor.

Ok akşam deneyeceğim üstadlar

Z eksen yukarı asagi tanımlama yapmadım makineye eksenleri bagladigim gibi yola devam ettimbelkide dediğiniz gibi bu ihtimali düşünmedim ama yönler ters olsa sıfırlama gerçekleşiyor tek sorun kendini yukarı çekmiyor :s

Macro sade güzel rahat çalışması lazım.
Swic hatası verirse nasıl işlem yapsın.
Offline modda çalışırsa öyle deneyin bir.

Olmazsa mach3 e bakmak lazım
Evet macro banada iyi geldi acaba yonlermi sıkıntı arkadaşın dedigi gibi

Z eksen yukarı asagi tanımlama yapmadım makineye eksenleri bagladigim gibi yola devam ettimbelkide dediğiniz gibi bu ihtimali düşünmedim ama yönler ters olsa sıfırlama gerçekleşiyor tek sorun kendini yukarı çekmiyor :s
Bu mach3 teki digitize nin probe ile alakası varmı videolarda izledim probe ayarları yaparlarken sistem calisiyormu kontrol ederlerken probe krokodili birbirlerine degdirince digitize yanıp sönüyor bende işe hangi input kullaniyorsam o yanıp sönüyor burada bir yanlışlık mı var acaba

Mach3'de, Z eksenin yön tanımı hatalı olabilir mi?
Yukarı doğru hareket artı, aşağı doğru eksi olması gerekiyor.

arkadaşlar bir geşilme var soruna yaklaşmış olabilirim !!! sıfırlamayı başlatım sonra pense değdirdim sıfırlama gerçekleşti sıradaki işlem z eksenin yukarı kalkması değilmi tabiki yine aynı sorun kalkmadı bende !!! go to z ye basayım dedim noldu biliyormusunuz z yukarı kalktı :) bu neden kaynaklı sizce ??

Son düzenleme:
Slm Z eksen sifirlamayi nasıl çözdünuz Sizle aynı anakarti kullanıyoruz gibi o yüzden size sordum
Dostlarım merhaba, Cnc routerıma Home pozisyon için Limit swicth takacağım ve bununla beraber soft limits ayarlarını yapmak istiyorum.
Bunun yanında Z ekseni için Probe ile Malzeme sıfırlamayı otomatik yapmak istiyorum.Youtube de neredeyse bütün videoları hatim ettim diyebilirim şuan kafam çorba olmuş durumda ve yabancı dilde olduğu için bişey anlamadım :D
Eminim ki burada bilgi sahibi abilerim var ve bana yardımcı olacaklar.Bende videosunu çekerek türkçe anlatımla benden sonrakilere yardımcı olacağım.

1- Kontrol kartı üzerinde limit için kablo çıkışları mevcut ama kafama bişey takıldı kart üzerindeki vcc yi kullanarak swicth e basıldığında sisteme (+) artı kutupta elektriği vererek kartı uyarıyor doğrumuyum ?
Bu resim benim kontrol kartıma ait olanı .Onun altındakileri nette buldum mantık açısından.
QvYVR3.png

Homeswitches.jpg

2- Soft limits i nasıl ayarlayabilirim, Birisi türkçe mach programın da çekip videoya whatsapp tan atarsa öyle büyük bir sevaba girerki :rolleyes:
**** numaram Ömer ELDEN

3-Auto Tool Zero diye bir olay var ve süper hoşuma gitti.Bu konuda bilgisi olan var mı yada uygulayan ?
Kullanılan malzeme örneğin 5mm kalınlığında olucak uç buna değince sıfır görecek ama 5mm lik bu malzemenin sadece sıfırlada kullanılan bir metal olduğunu anlayıp malzeme sıfırlamada bu parçayı yok sayarak 5mm aşşağı inerek asıl malzemeyi sıfırlanmasını istiyorum. Txt dosyası olarak netteki videolarda bilgiler var ama bir türlü bulamadım nasıl yapabiliriz bilgi sahibi dostlarım yardım lütfen

Abi yokmuş derdime bir çare Z eksen sıfırlama probe baglantimi yaptım panoya Z eksen sıfırlamak için probe görüyor duruyor tekrar yukarı kalkmiyor go to Z deyince kalkıyor yukarı burada bir terslik var ama nerede çözemiyorum lütfen değerli tecrubelerinizi paylaşın

makine koordinatında z ekseni en yukarıda kaç oluyor

Slm hala aynı sorun düzelmiyor neden çözemedim go to Z demeden kalkmiyor geri Z aşağı inerken sifirlamaya giderken eksi olarak gidiyor yukarı artı olarak gidiyor input 1 e bağladım bir ucu vcc yazan yere bağlantı böyle script de senin verdiğin problem ne olabilir bilmiyorum

Veya x home hangi pini kullaniyorsa onlardan birinede atıyor manuel yazıyorum probe için pini bu seferde Z probe calismiyor bu diognostic sekmesinde sistem kontrolu yaptım da genelde probe bağlayanlar da kontrol yaparken digitize yanıyor sönüyor degdirince bende digitize değil emergency Yanıp sonuyor

Bir probe yapamadim projemin ismini degistirdim bu probe sayesinde kafayı yicem resmen zaten biliyorsun başından burada sıkıntı yaşayacağımi sinek küçük mide bulandirir hesabı

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri