CNC router eksen kayması yardım

sinfulls

Üye
arkadaslar bir uzmanlık sorum olacakdı routeri yeni aldık 2. el cizimleri yaptık düzgün bir sekilde kesiyordu mdf kesiyoruz 2 parcada hata olusdu ; sorun soyle parcaları keserken bi yerde hata veriyor parcayı yanlıs kesiyor ve ekseni kaydıryor yani hata verdikden sonra kesdiklerinin hepsinde 2 cm 3 cm kayma yapmıs oluyor bunun sebebi nedir acaba cizim olculu cizimde sıkıntı yok makine cizimleri kaydırms oluyor yardımcı olursanız sevinirim

üstad benlik sorun yok ben zaten acemiyim çok birşeylerden anladığımızda yok ama soruna cevap verebilecek uzman arkadaşlar bu şekilde bir soruya cevap vermeye bilirler ilk önce makinanın özellikleri kullandığın proğram ayarları varsa resimleri vs. bunları ekleyebilirsen daha detaylı yardım alabilirsin. tabi öncelik makinayı yeni aldım demişsin kendi yapımın değil bir garantisi falan varsa mekanik kısımda oynamalar yapmadan aldığın arkadaşlarla görüşmenide tavsiye ederim

yazılım olarak autocad de cizip artcam de makina icin ayarlama yapıyorum cizimde ölcülerde bir sıkıntı yok malesf teknik destegede ulasamyruz fikir olması acısından bu sekilde sorun yasayan varsa yardımcı olması acısından yazdım

bu bilgilere göre sallarsak

1- makinenin kaldırramayacağı ilerleme hızı veriyorsundur
2- step motorların beslemesi düşüktür
3- mac3 kullandığını var sayarsak motor ayarların yanlıştır
daha neler neler...

yukarıda arkadaş yazdı makine özeliklerini, gcode içeriğini bilmeden sabaha kadar sallarız sende uğraşır durursun

arkadaslar bir uzmanlık sorum olacakdı routeri yeni aldık 2. el cizimleri yaptık düzgün bir sekilde kesiyordu mdf kesiyoruz 2 parcada hata olusdu ; sorun soyle parcaları keserken bi yerde hata veriyor parcayı yanlıs kesiyor ve ekseni kaydıryor yani hata verdikden sonra kesdiklerinin hepsinde 2 cm 3 cm kayma yapmıs oluyor bunun sebebi nedir acaba cizim olculu cizimde sıkıntı yok makine cizimleri kaydırms oluyor yardımcı olursanız sevinirim
Bütün eksenlerde mi bu sorun var?Yoksa X ekseni 2-3 santim mi kaydırıyor?Eğer tek eksen kaydırıyorsa malzemeyinin üstünde takım sıfırladığınız nokta yanlış olabilir!@Yusuf SEYLAN arkadaşımız söylediklerinide dikkate alınız!

sadece ilk işlemde icleri sonra yuvarlakları kesdi hata dediğim yerdeki yuvarlaga gelince yuvarlagı dönmesi gerekirken düz y ekseninde kaydı tekrar sıfır noktasına getirdim baslattım ancak hepsinde 3 cm x ekseninde kayma yaptıgı belli oldu g code ek dosya olarak ekledim hata yaptıkdan sonra plakaya daldı dümdüz gitti 10 cm kadar durdurdum direk g code bilgim yok artcam de bıcak bilgilerini giriyorum cnc programı fawoo baslangıc kontası ayarlayıp start diyorum hızları feed rate 40 plunge rate 20 spindle 15000 makina devir gücü 24000 kaymalar x ekseninde oldu

GRLdBr.jpg

Ekli dosyalar

• CODE.rar
    34.4 KB · Görüntüleme: 6
makine üreticisi malesef makinayı almadıkya telefonu bile acmıyor o derece yani sıkıntıyı sanırım buldum hata verdiği zaman x eksen switchlerinde arıza gösteriyor error 16 yazıyor kime gösterebiliriz bunu arkadaslar

6PoYPW.jpg

Son düzenleme:
makine üreticisi malesef makinayı almadıkya telefonu bile acmıyor o derece yani sıkıntıyı sanırım buldum hata verdiği zaman x eksen switchlerinde arıza gösteriyor error 16 yazıyor kime gösterebiliriz bunu arkadaslar
Siwichleri ölçü aletiyle kontrol edilebilir birda siwich kabloları çevrenizde makine elektriğinden anlayan biri varsa tamir edebilir ama bu sistemler elektronik kartlar olduğu için kartta da arıza çıkabilir kablolarda da!

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri