Cnc router daire kesimde ölçü farklılıkları

srklsrsr

Üye
Selamün aleyküm kardeşlerim cnc imde daire kesimi yapıyorum her tarafı farklı ölçülerde çıkıyor. Y ekseninde kpmpretör olmadığı için deneme yanılmayla 0.15 mm backlash yaptım 70 mm çapında daire kesim denemesi:x ekseni ( köprü sağ sol) 70 mm y ekseni 70 mm geliyor hiç sorun yok ama çaprazlama ölçü aldığım zaman ölçü darklılaşıypr. Sorunu nedir sizce?
5F9A7E98-B67D-44E1-894C-22045820A7DC.jpeg

Eğer makineniz daha önce düzgün çalışıyor idiyse, motor-eksen hareketi arasındaki parçalarda gevşeme veya benzer bir sorun olabilir.

z eksen vidalı milinizi kontrol edin... oynama varmı ?
sorun yoksa diğer vidalı millerinizi , kaplinlerinizi , setskurlarınızı kontrol edin...
motorlarınız sabitmi kontrol edin....

Arkadaşlar makineyi komple sökstüm ince ince gönyeledim komporatör le ince den ayae yaptım. Daire kesimi yaptım istenilen çap çıkıyor. Daha sonra kare kestim verdiğim ölçüden 0.5 mm fazla çıkrttı 40x40 ı 40.5x40.5 olarak yaptı. Birde baclash e bakayım dedim somunlarda boşluk varmış onlarıda ayarladım. Şimdi ölçüde sıkıntı yok ‘ yalnız kesim yaparsam sıkıntı yok pocket yaptığım zaman dairenin çapında 0.35-0.40 mm lik eksik yapıyor. Burda tıkandım. Nasıl bir yol çizebilirim yardımcı okur mushnuz

eksik çıkan kenarlara en son kontur çek

Kontur dediğiniz nedir tam anlamadığı afbuyurun

dış çizgileri g41 g42 kodundan hangisini kullanmak istiyorsanız belli derinlik ile tarayın ...
mastercam de kontur bu işlemin adı...

Mastercam kullanmadım hiç aspire kullanıyorum. Yani ilk önce pocket yapıp daha sonra eksik kaln kısmı içten kesim yaparak yani allowence offset yapıcaz

Son düzenleme:
merhaba foruma yeni üye oldum. Ben bir Cnc aldım çok bilgim yok aspirede çizim yapıp işlemeye çalışıyorum ama diyelimki koyduğum malzeme 30x30 ben tam ortasına 5 santimlik a harfini yaz diyorum cihaz ortaya değil daha kenara daha küçük a harfi çiziyor. Ölçülerde sorun var sanırım ana düzeltemiyorum. Bildiğim gördüğüm tüm ölçü birimlerini mm çevirdim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri