cnc router çizim sorunu

selam arkadaşlar cnc yeni başladım bir sorum olacak mach 3 kullanıyorum fakat kazıma resim yaparken normal sekilde calısırken birden kazıma yaptıgı yeri bırakıp z eksenini hiç yerineden oynatmadan x ekseni üzerinde baska bir yere gidip resime devam etmeye calısıyor tabii yaptıgı resmide bozuyor nedendir acaba basına gelen oldumu acaba şimdiden tşk ederim

gcode'larınız yanlıştır. hangi programı kullanıyorsunuz resmi oluşturmak için ve gcode a çevirmek için. birde noktalama işareti kullanırsanız daha iyi anlayabiliriz sormak istediğiniz soruyu.

:D Cam yaparkan rapid ve link hareket değerlerini düşük vermişsindir veya hiç vermemişsindir.

Mach3 ün başka versiyonlarını dene ,Mach3 kurulumu ile alakalı olabilir.

cevap için herkese tşk ederim mach 3 bütün versiyonlarını denedim sonuç aynı. Hatayı aynı kodda yapmıyor mesela 150 satırda yaptı başa alırsam 150 de yapmıyor baska bir yerde yapıyor. tam olarak program sonuna kadar düzgün çalışmıyor

Muhtemelen parazit sorunundan yada sinyallerden kaynaklanan bir durum.

Eğer cam de sıkıntı yoksa yani hep aynı yerde hatayı yapmıyorsa elektriksel bir problem var demektir. Kullandığınız kartları ve donanımları yazarsanız daha kolay cevap alabilirsiniz.

Kolay gelsin...

z ekseni için güvenli bölge tanımladın mı eğer güvenli bölge değerin sıfır ise bu sorun ile karşılaşırsın. örneğin H harfi yapmak istiyorsun makineye verdiğin komuta göre H harfini çıkarmak ister mach3 ama arada kazımaması gereken yerlerde z eksenini güvenli bölgeye alır kazıması gereken yere gider ve z eksenini batırır.

Mach3 de işe başlamadan önce eksenleri sıfırlıyor musunuz ?

Y eksen motoru alarma giriyor olabilirmi..? Y eksende motoru durur ise X ve Z eksen çalışmaya devam eder MACH 3 açık çevrim çalıştığından bilemez. Hızlarını veya eksen üstündeki yükleri azaltarak dene birde...

Forum istatistikleri

Konular
128,410
Kullanıcılar
450,318
Son üye
picador07

Yeni konular

Geri