CNC Hakkında

sezar42

Üye
herkese mrb
benim cnc konusunda bir kaç problemlerim var üstadlarım abileirm yardımcı olursanız çok mutlu olurum
uzun zamanadır bir cnc yapmak için uğraşıyorum ve sonunda yaptım
ama dediğim gibi beceremediğim bazı şeyler var
1- kullandığım kontrol kartının resmi aşağıda mevcut bu kontrol kartını mach programına nasıl tanıtıcaz ve ayarlamaları nasıl yapacağız bu kontrol kartını 2.el olarak aldım kartı denedik çalışıyor
2-kullandığım step motorların resimleri de aşağıda bu motorları bu kontrol kartında nasıl kullanabilrim. yani A+,A-,B+,B- uçlarını nasıl tespit edebilrim (bu motorları yazıcıdan söktüm :) )
internetten araştırdım ama herkes bişeyler söylemiş kimi giriş pın e 1 çıkışa 3 kimi giriş 3 çıkış 7 yapmış
inş bu sorunuda halledip çalıştırdığım zaman video ve yapım aşamalarını detaylı bir şekilde paylaşıcam ki yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olayım
çünkü hiç kimse yardımcı olmadı çoğu kişi yazmış yapacak arkadaşlara yardımcı olurum diye mail atıyorsun ya da arıyorsun tersliyo uğraş kendin yap diye

kontrol kartı.jpgIMG_0966[1].jpgIMG_0968[1].jpgIMG_0969[1].jpgIMG_0967[1].jpg

kardeşlik bende çok iyi değilim daha bu hafta cncmi yapabildim az bi buçuk bilğim var ama meslekten gelen
a ve b bobinlerini bulmak kolay ama bobinlerin + yada - lerini deneme yanılmayla bulabilirsin benim bildiğim başka yol yok
bi voltmetreyle uçları ölç kısa devre olanlar aynı bobinin uçlarıdır kart konusunda yardımcı olamayacagım bu kartı kullanmamadığımdan ama şimdiden hayırlı olsun cnc'in

Kartın Mach3'e nasıl tanıtılacağı ekteki dosyada anlatılmış. Hayırlı çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 4 eksen cnc kontrol kart- mavi.pdf
    796.8 KB · Görüntüleme: 22
tfk ve mustafa kardeşim cevaplarınız için teşekkür ederim
tfk dediğin gibi y-denemeye çalııcam dediğin gibi çıkarsa zaten 2 seçenek kalıyor a,b uçları bulmak denemek ve yer değiştirmek
mustafa pdf dosyasını inceledim paylaştığın dosya ingilizce ama resimlerden anlaşılıyor ama benim yaptığım 3 eksen orda tarif edilen 4 eksen için acaba ayarlarda bir farklılık olur mu
mesela swiclerin konumunu tarif etmiş on off on on on off bu benim kart için de olur mu acaba

valla hocam kimse çıkmadı sanırım yapabileceğim bişey yok
deneme yanılmadan başka şuan tam finiş yapmamış bi cncim var
buyur gel ben çalıştırdım çalışan sistemde deneme yanılmayla daha kolay buluruz
ist/ümraniye

cevapların için sağol tfk kardeşim ama ben Kayserideyim ist olsam gelirdim işin garip tarafı nette buluyorum herkes pin numaralarını farklı vermiş hepsini de deneyip karta zarar vermek istemiyorum

tfk kardeşim sana bir sorum olacak çizim programı olarak autocad ve solidwork biliyorum bunlar ile çizim yapıp cnc çalıştırabilir miyim ya da hangi programda çizim yapıp mach 3 e atıp çalıştırmam gerekiyor
artcam diye bi program duydum ama onu da bir yerden bulup bir türlü indiremedim

üstadım cncde işlemek için gkodlar gidiş yolun
autocad ve solidde 3 boyutlu çizdiklerini çizdiklerini siemens nx , solidcam(türkçesi var), mastercam gibi bi programa ihtiyacın var
ikiboyutlu autocad çizimlerini ve corel çizimlerini dxf olarak kaydederek artcame atabilirsin
artcam vcarve hem çizim hem cam programıdır çok kullanışlıdır youtubeda türkçe eğitim seti var bende ordan ögrenmeye çalışıyorum
çıkardığın gkodlar için mach3 farz gibi görünsede bir iki programdanda bahsediyolar ama henüz bulabilmiş değilim

hocam bunlar benim bulabildiklerim takib ettiysen bende yeni başlıyorum ama bildiğim kadarıyla yollar bunlar

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri