CNC 3018 Router - PCB Uç Takımı

Merhaba arkadaşlar herkese iyi çalışmalar.
3018 cnc ile PCB kazıma işlemi gerçekleştirmek istiyorum.
Elimdeki uç takımı: 0.1mm, 20 derece, çap 3.175mm.
Elimdeki uç takımıyla hassas işlem yapamıyorum,yolları bozuyor. Benim isteğim entegre gibi hassas çizimlerden olumlu sonuç almak.

Bu işi yapan arkadaşlar deneyimlerinden bir uç takımı önerebilirse çok memnun olurum :)
Elimdeki uç takımı ektedir. İyi çalışmalar.

60811

bu işle uğraşanlardan acil destek bekliyorum. iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Selam kardeşim. Ben de bu kullandığın uçlardan fayda görememiştim. Devreye dokunduğunda uç kısmı hemen kırlıyordu.

https://tr.aliexpress.com/item/32852955246.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.52064c4dP1lG52

Bu linkte kullandığım uç var. Çok daha iyi sonuç alabilirsin. Ayrıca yaptığım devreleri de ekliyorum. Kolay gelsin.

60847

60848

Yükseklik ayarlama işini de halledersen çok kaliteli devreler yapabilirsiniz.

https://www.ekesici.com/gravur-yazi-yazma-pmk489

E.6609.1 - Helisel 60º

Bu takım işini çok iyi görür.Biraz pahalı gelebilir ama sonuç çok iyi:)) keserken çapak vs bırakmıyor.Devir ve ilerlemeyi iyi ayarlarlaman gerekiyor.
bu takımla işlediğim örnek.

Devir ve ilerlemeyi ayarlayamıyor da olabilirim. Sürekli denem yanılma yaparak ayarını tutturmaya çalışıyorum. Siz nasıl ayarladınız acaba?

Birde Z ekseninde derinlik olarak yüzeyden içeri kaç gir diyorsunuz onuda paylaşırsanız sevinirim.
Devreniz şahane olmuş gerçekten, inşallah bende başarabilirim :)
Selam kardeşim. Ben de bu kullandığın uçlardan fayda görememiştim. Devreye dokunduğunda uç kısmı hemen kırlıyordu.

https://tr.aliexpress.com/item/32852955246.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.52064c4dP1lG52

Bu linkte kullandığım uç var. Çok daha iyi sonuç alabilirsin. Ayrıca yaptığım devreleri de ekliyorum. Kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 60847

Ekli dosyayı görüntüle 60848

Yükseklik ayarlama işini de halledersen çok kaliteli devreler yapabilirsiniz.

Sizin devrede süper olmuş :)
Aliexpress den söylemeye çekiniyorum açıkçası uç takımını çok uzun sürede gelecek çünkü.
Anlamadığım nokta kimi 30 derece uç öneriyor kimisi 10 derecelerde öneriyor. Benimde kafam karıştı açıkçası :)

Son düzenleme:
Selam kardeşim. Ucun derecesi ne kadar az olursa yollar arası mesafe de o kadar kısalabilir. Yani dışardan bakınca çok yakışıklı devre olur :)

Devir ve ilerlemeyi ayarlayamıyor da olabilirim. Sürekli denem yanılma yaparak ayarını tutturmaya çalışıyorum
Kullandığın o kesici takımla mümkün değil yapamazsınız,sadece zaman kaybı olur sizin için.
Açı çok küçük,değer değmez kırılır.Açı 60 derece ve üstü olursa belki olabilir kanaatimce.
Z derinliği 0.12 mm uyguluyorum,tabi bu kullandığın plaketin bakır kalınlığına bağlı bazen 0.15 mm gerekiyor.
Sizin iş mili devir kaç devir/dak?bu tip çakıların uç çapları 0.1-0.2 mm civarında bu nedenle çevre hızını arttırmak için çok yüksek devir gerekiyor.Devir düşük ise ilerlemeyi de düşürmek gerekiyor.Benim ilerlemem 300 ila 450 mm/dak civarında.

Son düzenleme:
Selam kardeşim. Ucun derecesi ne kadar az olursa yollar arası mesafe de o kadar kısalabilir. Yani dışardan bakınca çok yakışıklı devre olur :)

ama tabi o kadar da uç kırarız öyle mi :)
Kullandığın o kesici takımla mümkün değil yapamazsınız,sadece zaman kaybı olur sizin için.
Açı çok küçük,değer değmez kırılır.Açı 60 derece ve üstü olursa belki olabilir kanaatimce.
Z derinliği 0.12 mm uyguluyorum,tabi bu kullandığın plaketin bakır kalınlığına bağlı bazen 0.15 mm gerekiyor.
Sizin iş mili devir kaç devir/dak?bu tip çakıların uç çapları 0.1-0.2 mm civarında bu nedenle çevre hızını arttırmak için çok yüksek devir gerekiyor.Devir düşük ise ilerlemeyi de düşürmek gerekiyor.Benim ilerlemem 300 ila 450 mm/dak civarında.

benim kullandığım router'da matkap 10,000 dev/dk.
Kullandığım CNC Router'in linki şöyle;
https://www.robitshop.com/urun/cnc3...nesi-tezgahi-kurulu-monte-halinde-gelmektedir

çok teşekkür ederim yorumlarınız için :)

Son düzenleme:
Çözeltiyle basmak daha hızlı olmaz mı ya da lazere geçmediniz mi :)?
Elbette daha hızlı olur fakat yaptığım pcb'ler çift yüzlü.Delik eksenleri böyle çok net oluyor,ayrıca pcb'leri hobi amaçlı kendime arada sırada yapıyorum :) akşam eve giderken bırakıyorum sabah işe gidince bitmiş oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri