Ccs c de lcd kapatma ve açma komutları

Extremee

Paylaşımcı üye
Merhaba kontrolkalemi üyeleri,,

lcd_send_byte(0,0x08); //display off

display kapandığında backlight - + ışıkları buton bağlamadan yazılımsal olarak pasif etmenin yolu var mıdır ?

Son düzenleme:
ccsc hazırcılığı lcd hakkında hiçbirşey bilmeden lcd kullanmaya izin veriyor herhalde, lcd backlight için lcd üzerinde bir pin bulunur, şöyle düşünebilirsiniz, lcd aydınlatmasını kapatmak için bu ledi söndürmek lazım, yani bu ledi mikrodenetleyicinin bir pinine bağlarsınız bu pin vasıtasıyla led yakıp söndürmenin aynı mantığıyla yakıp söndürürsünüz, dikkat edin bu led 20 mAden fazla çekebilir bu yüzden backlight ı bir transistör ile sürün. Yok ben ekstra pin kullanmam herhalükarda bu komutla olacak diyorsanız logic entegre veya kapılarla bu komuta karşılık arkaplan ışığını söndürecek devre tasarlarsınız, tabi birde açmak için kullanılan komutta açan kısmı gerekir.

led ışıkları komutlarla kapatılmıyorsa buton kontrollüyle devam edicem...

Son düzenleme:
Lcd yi 74hc595 ile 1 wire a çevirip 4 bit modda kullanarak lcd ışığı dahil kontrol edilebilir gibi bir örnek hatırlıyorum, eğer bu versiyonu düşünürseniz ingilizce asıl kaynak site http://www.romanblack.com/shift1.htm buda fxdevin uygulaması ve anlatımı Türkçe http://www.fxdev.org/one-wire-lcd/
Elinizdeki standart 2*16 4-8 bit modlu karakter lcd ise komutla lcd ışığı kontrolü yapılabilenine ben rastlamadım hatta yoktur diyebilirim, önceki mesajımda veya bu mesajımda anlattığım gibi bir donanım değişikliği-eki ile ancak lcd ışığı programsal olarak kontrol edilebilir, veya sizin bahsettiğiniz gibi bir buton vasıtası ile ışık kapat isteği algılanıp yine programsal olarak lcd ışığının ledi transistör ile kapatılabilir veya bir switch eklenebilir vb.

Son düzenleme:
Darılma gücenme yok , bu taraftan gözüken böyle :
Bu ve benzeri garip isteklerin (nette benzeri görülmedik) ne ccs ile ne de diğer dillerle alakası yok.
Bunun için ide ve header leri ve hatta asm de de yapabileceğiniz macroları(kütüphaneleriniz) suçlamayın.
LCD imalatcılarına gidin ve " dökme chip "lerine ilave logic ekletin ve çıkışınada backlight leri bağlasınlar (fiziksel olarak uçları chipe bağlı olmayan ledleri chipe komut yollayarak, başka nasıl yakabilirsiniz ki ? ).
Tabii komut setlerine ek yapmalarını istemelisiniz.
İşte şimdi lcd kütüphanenizde kodları yazarak program akışından ledyaksöndür(backlight) yapabilirsiniz.

Kimbilir belkide ben soruyu isteği ihtiyacı anlayamadım ve saçmaladım.
Özür dilerim.

Ek :
CCS de ldc için komut yoktur(c nin meşhur printf i ile başlayın yeter).
Kendinize göre bir kütüphane oluşturursunuz ve seçtiğiniz dize hangi satırları sıralayacak eklersiniz.
Hepside kullanılan lcd pdf lerine uymak zorundadırlar !!!
Türkçe karakter bile basarsınız ama uymak zorunda olduğunuz sıralar ve zamanlar ile.
Sample olarak gelen driver haricinde lcdflex meşhurdur.
Hatta lcd pinlerini , karışık portların karışık pinlerinden süren driver lar var...

Lcd yi 74hc595 ile 1 wire a çevirip 4 bit modda kullanarak lcd ışığı dahil kontrol edilebilir gibi bir örnek hatırlıyorum, eğer bu versiyonu düşünürseniz ingilizce asıl kaynak site Shift1 System for 1-wire Shift Registers buda fxdevin uygulaması ve anlatımı Türkçe FxDev | One Wire LCD
Elinizdeki standart 2*16 4-8 bit modlu karakter lcd ise komutla lcd ışığı kontrolü yapılabilenine ben rastlamadım hatta yoktur diyebilirim, önceki mesajımda veya bu mesajımda anlattığım gibi bir donanım değişikliği-eki ile ancak lcd ışığı programsal olarak kontrol edilebilir, veya sizin bahsettiğiniz gibi bir buton vasıtası ile ışık kapat isteği algılanıp yine programsal olarak lcd ışığının ledi transistör ile kapatılabilir veya bir switch eklenebilir vb.

Çok süper bir proje örneği sayın Karaaapak , ekstradan teşekkur etmeden geçemedim.

Evet benimde çok hoşuma gitti huyumdur denemeden tavsiyede bulunmam pek ama bu devreyi denememiştim yinede çalıştığından emindim ama dün bir örnek program yazıp denedim hemen lcd ışığı dahil 1 wire kontrol edilebiliyor, biraz programı düzene sokup bir örnek yayınlamayı düşünüyorum (asm ile) ama aslında örnek programa ihtiyacıda yok anlatımlar yeterli. Bende bizi bu tip bir örnekle tanıştıran linklerde anlatımı yapan kişilere teşekkür ediyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri