Cat5e kablo utp bağlantıları

Arkadaşlar Bazı zamanlarda iki bilgisayar arasında bilgi, dosya, yazıcı, veya interneti bir kablo ile paylaşmak isteriz ¿ Nedir bu kablo markası, cinsi, cibileti ???

Hemen Anlatım Marka Farketmez CATEGORY5E olsun sudan olsun ;) Peki Nasıl Yapıcaz bu olayı ???

1) Bilgisayar ile bilgisayar arasını bağlıyorsanız CROSS(çapraz) bağlantı
2) Bilgisayar Dağıtıcı (router) Arasını Bağlıyorsanız Düz Bağlantı
3) Dağıtıcı (router) Dağıtıcı Arasını Bağlıyorsanız Cross (çapraz) bağlantı.

Normal Uç
---------------
Turuncu-Beyaz
Turuncu
Yeşil-Beyaz
Mavi
Mavi-Beyaz
Yeşil
Kahve-Beyaz
Kahve

Çapraz
------------
Yeşil-Beyaz
Yeşil
Turuncu-Beyaz
Mavi
Mavi-Beyaz
Turuncu
Kahve-Beyaz
Kahve

Sn.z-elektrik.com ;
Bilgisayar yada hup ararındaki baglantıları ben hep renk sırası aynı olacak şekilde baglamışımdır ve herhengi bir sorun da oluşmamıştır.
Benmi yanlış yapıyodum şimdiye kadar fakat dedigim gibi herangi bir sorun olmuyordu ve sorunsuzca çalışıyorlardı.
Yoksa söylediklerinizi tam olarak anlayamadımmı.
Saygılarımla;

Bilgisayar yada hup ararındaki baglantıları ben hep renk sırası aynı olacak şekilde baglamışımdı

z-elektrik.com da aynısını demiş, "PC ve Hub arası için düz kablo kullanılır" yazmış. Düz kabloda, iki uçta da renk sırası aynı oluyor.

Normalde iki bilgisayari birbirine baglamak icin cross kablo gereklidir. Fakat apple in gelistirdigi bir teknoloji olan ve son yillarda cikan ethernet kartlarinin hemen hepsinde bulunan Auto-MDIX ozelligi sayesinde ethernet karti baglandigi cihazin bilgisayar mi switch mi oldugunu anlayip pinlerini ona gore konfigure ederler. Bu sayede duz baglantili kablolarla iki bilgisayar arasi baglanti kurmak mumkundur.

Sn.aykanat ;
Açıklamalarınız için teşekkür ederim ,bende acaba bu işi yanlışmı yapıyorum diye bir tereddüte kapılmıştım.Bu şekildede bir sorun olmuyor demekki,

Arkadaşlar uzun zamandır kulladığım bu tür konuları fazlasıyla içeren bir kaynak. Buraya ekleyecektim ama daha fazla arkadaşımızın faydalanabilmesi düşüncesiyle ayrı bir konu olarak ekledim. Göz atmanızı tavsiye ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...kkinda_guzel_bir_kaynak-t32208.0.html;new#new

Konuda bahsi geçen kablo bağlantısıda dosya içinde "Cables\Networks\Ethernet" başlıkları altındadır.

Kolay gelsin

blacktooth ' Alıntı:
Sn.z-elektrik.com ;
Bilgisayar yada hup ararındaki baglantıları ben hep renk sırası aynı olacak şekilde baglamışımdır ve herhengi bir sorun da oluşmamıştır.
Benmi yanlış yapıyodum şimdiye kadar fakat dedigim gibi herangi bir sorun olmuyordu ve sorunsuzca çalışıyorlardı.
Yoksa söylediklerinizi tam olarak anlayamadımmı.
Saygılarımla;
arkadaşım şuan normal çalışır sorun diil sebebi 100 mgh çalıştığından buda 2 kablu veri iletmek 2 kabloda veri almak için kullanıldığından ama 1000 mgh olduğunda çalıştıramazsın 1.2.3.6 nolu kablolar kullanılıyor bunların 1.2. nolu kablolar veri iletmede 3.6. nolu kablolar veri almada siz aslında 2 çift telefon kablosuda kullanın bişey olmaz çalışır nasılsa 4 kablo kullanılıyorya ama bazı sebebplerden dolayı bir standart belirlenmiş uymak lazım mesela standartlara göre yapılmış tesislerde bir kablonun konnektörünü değiştirmek için diğer ucu bakmak gerekmez t.c. de standart katogeri B ye göre yapılıyor ve tesislerde uc değişmek gerektiğinde diğer uca bakmıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri