Cat5 Cat6 Data Kablosuz Uzunluğu Hakkında Soru

Blue06

Üye
Merhabalar arkadaşlar, 50 metre uzunluğunda data kablosu kullanmam gerekiyor. Bu kablolar arasında ne gibi bir fark var ve 50 metrede problem yaşamamak için gülendirici vs birmodül kullanmak gerekiyor mu?

https://www.falezo.com/cat5-data-kablosu-rc45-konnektor-uclu-50-metre

https://www.falezo.com/cat6-data-kablosu-rc45-konnektor-uclu-50-metre

Cat 6'nın avantajları:

1:Veri akışı limiti cat5'in 10 katıdır (1000mps).

2:Fiziksel ve mekanik dayanımı daha fazladır.Yani daha sağlam bir kablodur.

3: Parazitler için Alüminyum folya sargı vardır ki sizin mesafe 50 metre parazite maruz kalma şansı yüksek.

4:piyasada bulunan Cat5'lerin üretim tarihi eskidir genelde.Cat6 çıkınca hemen hemen her yerde onu kullanmaya başladı herkes.

Bu vakitten sonra (özelliklede para verip alacaksanız) Cat5 kablo kullanmak gereksiz.Cat6 alın bence.

Cat 6'nın avantajları:

1:Veri akışı limiti cat5'in 10 katıdır (1000mps).

2:Fiziksel ve mekanik dayanımı daha fazladır.Yani daha sağlam bir kablodur.

3: Parazitler için Alüminyum folya sargı vardır ki sizin mesafe 50 metre parazite maruz kalma şansı yüksek.

4:piyasada bulunan Cat5'lerin üretim tarihi eskidir genelde.Cat6 çıkınca hemen hemen her yerde onu kullanmaya başladı herkes.

Bu vakitten sonra (özelliklede para verip alacaksanız) Cat5 kablo kullanmak gereksiz.Cat6 alın bence.

Hocam cevaplar için çok teşekkür ediyorum, fiyatı aynı olunca bir farkı yoktur diye düşünüyodum amam tamamdır Cat6 olan modelinden alıyorum. Bu arada 50 metre kablo modemden bilgisayara sıkıntı çıkarır mı, data hızı düşer mi, işi sağlama almak için araya bi modül cihaz vs takmak gerekiyor mu?

Cat 6 teorikte 100 metreye paratikte ise (benim gözlemlediğim) 55-60 metreye kadar sıkıntısız çalışıyor.Kaliteli bir marka alırsanız sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum.Merdiven altı imalat almayın zira kullandıkları malzeme nedeni ile her açıdan kalite düşük oluyor.

Cat 6 teorikte 100 metreye paratikte ise (benim gözlemlediğim) 55-60 metreye kadar sıkıntısız çalışıyor.Kaliteli bir marka alırsanız sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum.Merdiven altı imalat almayın zira kullandıkları malzeme nedeni ile her açıdan kalite düşük oluyor.

bilgilendirme için
teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri