Caraskal Motorları Kendi Kendine Yanıyor

ejder31

Üye
arkadalşar ben döküm sektöründe çalışıyorum ve bu hafta 3 adet caraskal motorum yandı ne sıkıştırma ne faz eksikliği nede zorlama var
arkadaşlar sıvı haldeki sıcak madeni alıyor ve döküm anında durduk yere caraskal kendi kendine aşağı salıyor ve personel yukarı düğmesine basıyor aradan bikaç saniye geçtikten sonra sigorta atıyor ve baktığımda motorun iki fazı arasında kısa devre gösteriyor ve motor yanıyor...
bunun sebebi ne olabilir bu gidişle patron işten çıkaracak beni... yardımlarınızı beklyorum...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadalşar ben döküm sektöründe çalışıyorum ve bu hafta 3 adet caraskal motorum yandı ne sıkıştırma ne faz eksikliği nede zorlama var
arkadaşlar sıvı haldeki sıcak madeni alıyor ve döküm anında durduk yere caraskal kendi kendine aşağı salıyor ve personel yukarı düğmesine basıyor aradan bikaç saniye geçtikten sonra sigorta atıyor ve baktığımda motorun iki fazı arasında kısa devre gösteriyor ve motor yanıyor...
bunun sebebi ne olabilir bu gidişle patron işten çıkaracak beni... yardımlarınızı beklyorum...

erimiş madenin ısısı motorun sargılarını yani izoleyi azaltır motor dış ısıdan dolayı yanmaya başlar ve elektrik verdiğin an tam yanar.caraskalı kullanmadan yani butona basmadan önce motorun ısısını ölç yada el ile kontrol edin derim

ama bu mototrlar devamlı sıcak çünki hep 1,5 mt altında 1560derece sıcaklıkta maden taşıyor..

bunun için ne önlem alabilirim

ısıma ve ışıma yolu ile önleyebilirsin.caraskalın altına halatın geçeceği delik bırakıp düz sac monte edebilirsin.sanırım caraskal motoru 3 5 kw türündendir.statora fan koyamazsın 2.metot ise dışarıdan fanla soğutma olabilir.ben her ne kadar senin işyerinin şartlarını hayal edemezsemda aklıma bu çözümler geliyor.aşırı ısıya dayanıklı izolasyon malzeme de kullanabilirsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri