cami halı altı ısıtma sistemleri hakkında

admer

Üye
arkadaşlar ben camı halı altı ısıtma sistemi yapıyorum plc bilgim o kadar fazla degil 1 yıllık namaz vakitlerinde ısıtma sistemini dısardan müdahale etmeden tam otomatik olarak devreye girip namaz sonunda devreden cıkmasını nasıl saglaya bilirim 1 yılık bu programı bu sekilde nasıl calıstırabilirim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaş o dediğin yapılır ama basit bi sistem değil (saat farkı ,saatlerin geriye alınması )sana pahalıya patlar yani ama yinede ilgileniyosan ***@hotmail.com eklersen grş.....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında çok karmaşık olmadan ama biraz uğraşarak çözebilirsin. Eğer kullandığın modelin hafızası yeterliyse Tüm yıldaki namaz saatlerini bir tabloya girip, sırayla bu tablodaki değerleri gerçek saatle karşılaştırabilirsin. Bu sayede sistemi devreye alır, bir zamanlamayla da devreden çıkarabilirsin, yarım saat yeterli olur diye düşünüyorum. Belki Ramazanda teravih namazları için ikinci bir zamanlama kullanırsın. Bu şekilde kesin namaz vakitlerinde devreye giren bir sistem yapabilirsin tabii 1825 tane zaman bilgisi girerek.

Ne var ki bence bu şekil pek kullanışlı olmayacaktır. Çünkü camiinin ısınması bence zaman alacaktır, dolayısıyla belli bir vakit önceden ısıtmaya başlaman daha doğru olur gibi geliyor. Bir 15 dakika önce ısıtmaya başlasan bu zamanı da hafta da bir güncellesen 52*5=110 farklı zaman bilgisiyle bir senelik plan oluşturabilirsin. Bu şekilde nasıl yapılır dersen bir akış diyagramı hazırlayabilir, hatta program konusunda da yardımcı olabilirim.

Aslında çok karmaşık olmadan ama biraz uğraşarak çözebilirsin. Eğer kullandığın modelin hafızası yeterliyse Tüm yıldaki namaz saatlerini bir tabloya girip, sırayla bu tablodaki değerleri gerçek saatle karşılaştırabilirsin. Bu sayede sistemi devreye alır, bir zamanlamayla da devreden çıkarabilirsin, yarım saat yeterli olur diye düşünüyorum. Belki Ramazanda teravih namazları için ikinci bir zamanlama kullanırsın. Bu şekilde kesin namaz vakitlerinde devreye giren bir sistem yapabilirsin tabii 1825 tane zaman bilgisi girerek.

Ne var ki bence bu şekil pek kullanışlı olmayacaktır. Çünkü camiinin ısınması bence zaman alacaktır, dolayısıyla belli bir vakit önceden ısıtmaya başlaman daha doğru olur gibi geliyor. Bir 15 dakika önce ısıtmaya başlasan bu zamanı da hafta da bir güncellesen 52*5=110 farklı zaman bilgisiyle bir senelik plan oluşturabilirsin. Bu şekilde nasıl yapılır dersen bir akış diyagramı hazırlayabilir, hatta program konusunda da yardımcı olabilirim.
yardımlarınızı bekliyorum arkadaşım plc ile saat programı ve tarih programını sayıcılar ve zaman röleleriyle cok basit bir sekilde ayarladım ama saatlerin ileri alınması ve bazı ayların 31 gün 28 gün 30 gün olması bunu engeliyor birde visual basic ile deneme yaptım sistem sati ve tarihini programın içine alıp ıf komtu ile sürekli saat ve tarihi okutturuyorum namaz vakitlerini internetten indiren programlar var onlar yardımı ila listeyi bula biliyorum ama hergün için aylı namaz zati girmek gerek buda zor oluyor birde maliyetli camiye bilgisayar koysak 2 gün durmaz

Düşününce işin zor kısmı plc'yi programlamaktan çok zamanları düzenlemek gibi duruyor. Hangi ayların hangi vakitlerinde sistem devreye girsin istiyorsun, bunları çok detaylı bir şekilde düşünmen ve düzenlemen gerekiyor. Örnek veriyorum; hazirandan eylül'ün ikinci haftasına kadar hiç çalışmaz, ama eylül 2. haftadan ekim 3. haftaya kadar sadece sabah ve yatsı vakitleri yanar. Ekim/3 (ay/hafta olarak yazayım) 'den nisan/1'e kadar her vakitde yanar. Nisan/1'den hazirana kadar yine sabah ve yatsı zamanı yanar. Bu bile basit kaldı zannımca. Buna benzer bir düzenleme şart bence. Bunu hazırlarsan gerisinde yardımcı olmaya çalışırım.

Eğer güncellemeyi haftalık alırsan ayın farklı gün çekmesi problemi aşılır.

Bende GTurtle arkadasımızdan farklı bir şey önereyim PLC de gercek zaman saatini tutarız ve ay ve güneş durumuna göre hesblama algoritmaları internette mevcut
set ve reset durumlarını yaptıgınız hesablama programından yollarsınız.

Artık bildiğiniz gibi camilerimizin çoğunda DİGİTAL saatler var ve bu saatler hergün namaz saatlerini kendi gösteriyor. İstersen Namaz vakitlerini bunlardan alabilirsin. Sadece yapman gereken veriyi bu digital saatten almak. Kolay gelsin.

Bende GTurtle arkadasımızdan farklı bir şey önereyim PLC de gercek zaman saatini tutarız ve ay ve güneş durumuna göre hesblama algoritmaları internette mevcut
set ve reset durumlarını yaptıgınız hesablama programından yollarsınız.

Türkiye içinde varsa tam aranılan iş olur, hiç uğraşmaya gerek kalınmaz gerçektende. Ben böyle bir program olabileceğini düşünememiştim.

Artık bildiğiniz gibi camilerimizin çoğunda DİGİTAL saatler var ve bu saatler hergün namaz saatlerini kendi gösteriyor. İstersen Namaz vakitlerini bunlardan alabilirsin. Sadece yapman gereken veriyi bu digital saatten almak. Kolay gelsin.

Eğer Hasan Bey'in programını temin edemezsen, Hamza beyin önerisi de güzel, şu çarşı pazarda satılan ezan okuyan saatler bile işini görecektir. Tabii Hamza Bey'in önerdiği şekilde hem daha kesin zaman bilgisi alır ve hataya mahal vermezsin, hem de girişin daha kolay olur. Yapacağın saatin alarm çıkışını 24V'ye yükseltmek(basit bir entegre ile oluyor). Sonra bunu plc'nin girişine bağlamak.

entes zaman saat ile yapailirsin entes dtr 14n Astronomik Zaman Şalteri

Bana sorarsan zamanla uğraşma buna gerek yok.Gördüğün gibi bir sürü sorun çıkıyor. Yani su yoluna akmıyor.Sonra mevlidi var cuması var hep erken ısıtman gerekecek.Bana sorarsan öncelikle ilk parametren zemin sıcaklığı olmalı.Eğer hava sıcaksa yeri ısıtmaya gerek yok.Basit bir termostatla bunu ayarlarlarsın.Diğer yandan ikinic başlangıç şartın hocanın namaz kıldığı minbermi diyorlar ne diyorlarsa oranın altına gizli kontak koymalısın.Çünkü ilk hoca geliyor.Isıtma başlıyor.Sonra cemaat geliyor. Zaten zemin hemen ısınıyor.Ancak benim merak ettiğim bu tür ısıtma sistemlerinin manyetik alan değerleri yüksek çıkacaktır ,İnsan sağlığı için sınırın 5-6 katı mertebelerinde.Bunu azaltman için araya metal perde yapman gerekir.Bunu yapıyormusunuz sanırım.
Ayırca safları sıklaştıralım diyoruz ya o safların altnada gizli kontak koyabilirsin. Bu şekilde cami boşken bir iki saf sırası için tüm cami nin zeminin ısıtmassın. Malum elektrik pahalı.Neyse sonuçta düşünceleri bu söylediğim durumlara odaklarsak bir çözüm çıkar hem ucuz ve kolay olur. Su yoluna akar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri