cam programı yazabilen yazılımcı lazım.

bana bu konuda yardımcı olabilrmisin?hangi programla bunu yapabilirim.

Bunu hangi cam programında yapabilirim.piyasada var fakat arada istedigim M-codları var onları üretmem için cam programında değişiklik yapamıyorum.bildiginiz postlarını değiştirebilecegimiz bir cam programı varmı.

Bunu hangi cam programında yapabilirim.piyasada var fakat arada istedigim M-codları var onları üretmem için cam programında değişiklik yapamıyorum.bildiginiz postlarını değiştirebilecegimiz bir cam programı varmı.

Hemen hemen tüm CAM programlarının posları editlenebilir. Alphacam, ARTCAM, V-Carve vs...

Bir başka yöntem de şu olbilir. MAkina Z ekseni kullanmıyor anladığım kadarıyla, basit bir kodlama küçük bir yazılım hazırlanır. G-code lar içindeki Z leri sizin istediğiniz M kodlarıyla değiştirilir.
Böylece istediğiniz G-code lar üretilmiş olur.

3.5 - 4 eksen sanırım..
Cam yazılımının girdisi ne olacak.. Tasarımı nerede yapıyorsunuz..

Bu tür işler daha önce konu olmuştu.
Bıçağın kesim eğrisine teğet olduğu sisteme tangential acceleration denir.
Mach3 programında bir seçim yeterlidir.
Her hangi bir çizim programı ile oluşturulan çizimlerin kodları çıkarıldıktan sonra değişikik gerekiyorsa windows notepad ile bile yapabilirsiniz.
Çeşitli formatlardan gcode almak için sürücü arabirim kartlarının kendi yazılımları olanları var , yazılım ücretsiz.

Videodaki makine Z eksen kullanıyor !
Motor yerine pnomatik sistem ile kontrol ediliyor.

Sayın Ramertürk buna benzer bir lazer ile kodlama(yazı yazma) makinası yapmıştım,g-code dosyasını edit edip bul-değiştir bölümünden z0 ile başlayan satırları m5, z1 ile başlayan satırları m3 ile değiştirmiştim dolayısıyle kartın üzerindeki spindle rölesini açıp kapatarak lazerin enerjisini kontrol etmiştim,aşağı yukarı inen piston bu şekilde kontrol edilebilir sanırım;ve böylelikle boşa çıkan z eksenini acaba x-y nin gidiş yönüne göre bıçağın yönünü değiştirmekte kullanabilir miyiz?Yoksa 4 eksenden aşağısı bu makinayı çalıştırmaz mıki?sadece bir fikirdi...

...
Videodaki makine Z eksen kullanıyor !
Motor yerine pnomatik sistem ile kontrol ediliyor.

Evet makinanın Z ekseni var ama G-codle lar içinde Z kullanılmıyor bundan bahsetmek istemiştim. Sanırım M50 M51 Z eksen pnomatiğini çalıştırıyor.

Sayın Ramertürk buna benzer bir lazer ile kodlama(yazı yazma) makinası yapmıştım,g-code dosyasını edit edip bul-değiştir bölümünden z0 ile başlayan satırları m5, z1 ile başlayan satırları m3 ile değiştirmiştim dolayısıyle kartın üzerindeki spindle rölesini açıp kapatarak lazerin enerjisini kontrol etmiştim,aşağı yukarı inen piston bu şekilde kontrol edilebilir sanırım;ve böylelikle boşa çıkan z eksenini acaba x-y nin gidiş yönüne göre bıçağın yönünü değiştirmekte kullanabilir miyiz?Yoksa 4 eksenden aşağısı bu makinayı çalıştırmaz mıki?sadece bir fikirdi...

Benim söylemek istediğimde tam buydu. Küçük bir yazılım dediğimde bul değiştiri otomatik yapacak bişey. Sürekli pos alınacaksa her seferinde bul değiştir yapmak zor olabilir diye öyle söyledim.

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,334
Son üye
caner3434
Geri