C++ program yardımı

JaponDuru

Üye
100 elemanlı notlar dizininin 10. elemanından başla***** 80. elemanına kadar olan aralıktaki her elemana rastgele değerler oluşturup,değerleri atayan kodu yazınız.(Rastgele değerler 1-100 arasında olmalı)

Lütfen yardımcı olun arkadaşlar.Biliyorum çok basit bi soru ama unutmuşum C++'ı :(

kardeş bak şimdi 80 defa tekrar eden bir döngü kur ve içinde 10'dan başlayan bir değişkeni matrisin sırası olarak kullan ve elde ettiğin döngü içindeki rastgele sayıyı da sıradaki matrise ata. sayılar 1-100 arasında olacağı için rast gele ürettiğin sayının 101'e modunu al hepsi bu.

Ekte VB.Net ve C++ ile yaptığım örnekler var. Proje dosyalarını açman için Visual Studio 2008, .exe dosyalarını çalıştırman için NetFrameWork 3.5 gerekir. Sorunla karşılaşırsan nasıl ulaşacağını biliyorsun.

VB.NET Kodu;

Imports System.Threading
Imports Microsoft.VisualBasic
Public Class Form1
Dim randomized(100) As Integer
Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
VBMath.Randomize()
End Sub

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
For i = 10 To 80
randomized(i) = Int(Rnd() * 100)
ListBox1.Items.Add(randomized(i))
Next
End Sub
End Class

C++ Kodu; "stdlib" ve "time" header dosyalarının çağırılması gerekiyor

private: System::Void button1_Click(System::Object^ sender, System::EventArgs^ e) {
int randomized[99];//Array Oluştur

srand ( (unsigned) time ( NULL ) ); // Her seferinde Farklı bir değer için sistem saatini referans al

for (int i = 10; i <= 80; i++) //10 ila 80 arası array dizisi
{
randomized = safe_cast<int>(rand()%100); //10 ila 80 arası array dizisine randomize sayı üret
listBox1->Items ->Add (randomized); //10 ila 80 arası array dizisini Listbox'a ekle
}

}

Ekli dosyalar

• Projects.rar
    2.6 MB · Görüntüleme: 16
Mustafa,teşekkür ederim. =)

Fluke..Süpersin sen! Kendim yapıp kendimle gurur duymak isterdim ama sen yaptın madem,seninle gurur duyuyorum =) Randomized kodunu ilk kez görüyorum sanırım.Ne ara gördük biz bu C++ ı hatırlayamıyorum bile.Houuff..
Çok teşekkür ederim,çok sağol.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri