c++ için hangi program önerirsiniz

technoctiy

Üye
Merhaba;
c++ için hangi program önerirsiniz.

Dev C++.

devcpp5_scr.jpg

Download Link: http://sourceforge.net/projects/dev...C++ 4.9.9.2/devcpp-4.9.9.2_setup.exe/download

Teşekkür ederim turboc++ ve c++builder kullanmaya başladım.Bunlar şu an için iyi.

Eğer işletim sisteminiz Windows ise size doğrudan Visual Studio öneririm.

Visual Studio programı nasıl bulurum. iyi çalışmalar.

Ben Dev C++ ı kullanıyorum...Kullanımı kolay, anlaşılır...

Bir önerim de Visual Studio 2010 Express. Bu adresten indirilebilir: Microsoft Visual Studio Express - Build cutting edge Windows applications

Diğer önerim Qt. Qt Türk | Ufuk Uzun adresindeki Türkçe kitapta gerekli bilgiler var. Aşağıdaki metni kitaptan alıp buraya yapıştırdım dikkatinizi çeksin diye.

ÇEVİRMENİN NOTU
Merhaba,
Bu çeviri eserin içeriğinden bahsetmeden önce, onun var olma sebebini ve serüvenimi anlatmak istiyorum:
Geçtiğimiz Mayıs ayında, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde henüz daha 1. Sınıf
öğrencisiyken ve hâlâ konsol ekranda çalışan programlar yazmakla meşgulken, gerek arkadaşlarım gerekse
ben grafik arayüz programlamak için can atıyorduk. Dolayısıyla hemen araştırmaya koyuldum. Hâli hazırda
C/C++ ile programlar yazdığımdan, doğal olarak C/C++ kullanarak grafik arayüz programlamanın yollarını
arıyordum. Biraz araştırmadan sonra Qt ile tanıştım. Qt hakkındaki kısıtlı sayıda Türkçe kaynak bile, Qt ile
grafik arayüz programlamanın en iyi tercihlerden biri olduğuna beni ikna etti. Ancak demin de bahsettiğim
gibi Türkçe kaynakların kısıtlı olması nedeniyle Qt’u öğrenmemin zorlayıcı bir süreç olacağını
kestirebiliyordum. İngilizce kaynaklara yönelmem gerekiyordu. Ancak benim gibi daha önce İngilizce bir
kaynaktan yararlanarak bir şeyler öğrenmeye kalkışmamış biri için bu iş hiçte kolay olmayacaktı. Daha sonra
“C++ GUI Programming With Qt 4; 2nd Edition” kitabının e-kitap versiyonunu edindim. Kitaba şöyle bir göz
gezdirince, anlaşılır ve yararlı bir kaynak olduğuna karar verdim. Kitabı okumaya başlayınca, ilk
izlenimlerimde haklı olduğumu anladım. Ancak, serüvenimin en başında yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısını
düşününce, yapmam gereken şey apaçık ortadaydı: Bu kitabı Türkçeye çevirmek. Tabi bunda kitabın Open
Publication Lisence ile yayınlamış olması ve İngilizcemin çok çok iyi olmamasına rağmen benim için bile
anlaşılır olması(bazı kısımlar hariç) da etkili oldu. Böylece işe koyuldum. Fakat düşündüğümden yavaş
ilerliyordum. Çeviri konusundaki tecrübesizliğimin de bunda etkiliydi elbette. Yine de, konu hakkında geniş
bir Türkçe kaynağın olmayışını ve açık kaynak dünyasına bir katkıda bulunabilme ihtimalini düşünmek,
başladığım işi bitirmemi sağladı.
Bu kitabı (C++ GUI Programming With Qt 4; 2nd Edition) çevirmemin nedeninden biraz bahsetmiş olsam da,
en önemli nedenden bahsetmedim; o da, bu kitabın şuan için piyasadaki en güncel kaynak olması (2008
yılında yayınlanmasına rağmen). Diğer taraftan, Amazon.com’dan takip ettiğim kadarıyla biri Mayıs biride
Ağustos ayında olmak üzere iki kitap yolda. Umarım bu kitapların Türkçe’ye kazandırılması bu kadar
gecikmez.
Kitabın içeriği hakkında ise şunları söyleyebilirim: Bu çeviri eser, bahsi geçen kitabın tamamının değil, (ufak
eksiklerle birlikte) 12 bölümünün çevirisini içermektedir. Çevirdiğim bölümleri belirlerken, temel ve orta
seviyede Qt programlama öğrenmek isteyenlere hitap etme amacını güttüm. Çeviriyle alâkalı ise, eksikliklerin
ve yanlışlıkların olabileceğini belirtmeliyim. Ancak, bunların olabildiğince az olması için elimden geleni
yaptığımı da bilmelisiniz.
Son olarak, çeviri konusunda beni cesaretlendiren babama, Salt Okunur E-Dergi’de yazdığım yazıları
aksattığımda bana aşırı tepki göstermeyen dergi ekibime ve özellikle attığım mesaja karşılık, kitabını
çevirmemden memnuniyet duyacağını bildirerek beni mutlu eden, kitabın yazarlarından Jasmin Blanchette’a
teşekkürlerimi sunmak isterim.
Okuyan herkese faydalı olması dileğiyle,
Ufuk Uzun
İstanbul, Türkiye
Mart 2010
[email protected]

Son düzenleme:
Qt' u (kyut diye okunur) hiç duymayanlar için arkasındaki dayının ismini vermek istedim. Duymayanlar şaşırabilir: Nokia
Google Earth' ın da Qt ile yazıldığını duymuşmuydunuz peki.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri