Buzdolabımda elektrik kaçağı normal mi dolap mı arızalı?

burjuvazi

Üye
Selamlar. Arçelik marka nofrost buzdolabı satın aldım. Buzdolabının yerini değiştirmek için elimle dolabın arkasına dokunduğumda parmağımda hafif bir elektrik hissettim, sonrasında toprak hattı olmayan prize taktılı buzdolabının metal yüzeylerine kontrol kalemiyle baktığımda kalemin lambası yanıyor. Toprak hattı olan prize taktığımda kontrol kaleminin lambası yanmıyor. Buzdolabı elektrik kaçırıyor diye servisi çağırdım, servis buzdolabını toprak hattı olan prizde kullanacaksınız, elektrik çarpmayacak, sorun yok buzdolabında dedi. Ben de: tabiki toprak hattı olan prizde kaçak topraklanacağı için bizi elektrik çarpmayacak ama sonuçta buzdolabında elektrik kaçağı olmadığı anlamına gelmez, bu dolapta elektrik kaçağı var dedim. Servis buzdolabında sorun yok dedi. Ben de bu konuda net bilgim olmadığı için bilenlere danışayım size dönüş yaparım dedim servis gitti. Önceki buzdolabımda toprak hattı olmayan aynı prizde kullandığımız halde herhangi bir elektrik çarpması mevcut değildi.
Bilen ve tecrübeli kişiler olarak sizelere sorum: yeni aldığım buzdolabının metal yüzeylerine kontrol kalemiyle baktığımda elektrik kaçırması normal mi değil mi? Toprak hattı bir kaçak olursa onun aktarılması için değil mi? Bana servis toprak hattı olan prize tak kullan diyor, ben de toprak hattı olan prizde kullanacağım ancak buzdolabında elektrik kaçağı normal değilse onarımını veya değişimini isteyeceğim. Bunun için net bilgiye ihtiyacım var. Benim bu konularda sizin kadar bilgim yok, elektrikçi değilim ama mantığıma göre toprak hattı olmayan prizde buzdolabının metal yüzeylerine kontrol kalemini dokundurduğumda kontrol kaleminin lambasının yanması bana normal gelmiyor. Yeni aldığım buzdolabında kaçak varsa bu dolabı neden kullanayım ki diye düşünüyorum.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Düşüncelerinizde haklısınız. Topraksız prizde kontrol kalemiyle, buzdolabınızın metal yüzeylerinde baktığınızda kontrol kaleminin lambası yanıyorsa , direk servisle/ üreticiyle irtibata geçip değişim istemelisiniz diye düşünüyorum.

Arçelik özel servis numaralarını arayarak ustalara durumu izah edip danıştım.
1. aradığım yer: siz haklısınız kaçak olmaması lazım dedi,
2. aradığım yer: yeni sistemler topraklamayla birlikte çalışacak şekilde bu durum normal dedi.

Hangisinin tam olarak doğru olduğunu bilebilsem ona göre hareket edeceğim. Bu durum normalse tamamdır diyeceğim, normal değilse de kaçak olan buzdolabını kullanmaya devam etmemek için servis işlemleri için sonuna kadar ısrarcı olacağım. Ama bir türlü net bilgi hangisidir anlayamıyorum.

Merhaba. Topraklı prize, bu buzdolabının topraklı fişini taktığınızda kaçak akım röleniz bağlı olup toprak hattınız da sağlıklı olduğunda atmıyorsa kaçak elektrik statik elektriktir. Ayni durum mitsibushi inverter klima montajında servis elemanlarının en yakın buatta toprak hattı bulamadan sadece faz ve nötr'le bu hattı klimaya çektiklerinde, dış ünitedeki metal kısımlara kontrol kalemiyle baktığımda yanma durumu olmuştu. Ancak sonradan toprak hattını harici çekerek klimadan verdiğimde statik elektrik kaybolup kontrol kalemi de yanmamıştı.

Bir ısı pompası olan evdeki klimanın çalışma devresinde, statik elektrik toprak hattı olmadan kolayca oluşuyorsa buzdolabı ısı pompası olduğundan topraksız çalışması halinde metal gövdesinde statik elektrik yine oluşup birikebilir, 1. kullanım durumunuzda birikmemesi ise ya gerçekten bunun olmaması ya da çok zayıf bir toprak hattıyla direk ilişkili olabilir. Ama normal elektrik kaçağı mı yoksa statik elektrik kaçağı mı şeklindeki sorulara netlik için fişi 2 türlü takıp her iki durumda da kaçak akım rölesinin atıp atmaması ve gövdeye kaçak bir akım olup olmaması konusunda bize aldığınız sonuçları bildirin.

Toprak hattınız çok sağlıklı değilse toprak hattı sonu topraklama ucu tam boşta ise, kaçak akımlar olduğunda kaçak akım röleniz hiç atmayabilir. Bu gibi durumlarda yetkili bir elektrikçiyle mevcut toprak hattını kuvvetlendirmek gerekecektir. Kolay gelsin.

Fişi ters takıp denermisiniz .
Topraksız prize takıp fişi her iki yönde de takıp denedim, sonuç değişmedi, kontrol kaleminin lambası yandı her iki yönde de.
Merhaba. Topraklı prize, bu buzdolabının topraklı fişini taktığınızda kaçak akım röleniz bağlı olup toprak hattınız da sağlıklı olduğunda atmıyorsa kaçak elektrik statik elektriktir. Ayni durum mitsibushi inverter klima montajında servis elemanlarının en yakın buatta toprak hattı bulamadan sadece faz ve nötr'le bu hattı klimaya çektiklerinde, dış ünitedeki metal kısımlara kontrol kalemiyle baktığımda yanma durumu olmuştu. Ancak sonradan toprak hattını harici çekerek klimadan verdiğimde statik elektrik kaybolup kontrol kalemi de yanmamıştı.

Bir ısı pompası olan evdeki klimanın çalışma devresinde, statik elektrik toprak hattı olmadan kolayca oluşuyorsa buzdolabı ısı pompası olduğundan topraksız çalışması halinde metal gövdesinde statik elektrik yine oluşup birikebilir, 1. kullanım durumunuzda birikmemesi ise ya gerçekten bunun olmaması ya da çok zayıf bir toprak hattıyla direk ilişkili olabilir. Ama normal elektrik kaçağı mı yoksa statik elektrik kaçağı mı şeklindeki sorulara netlik için fişi 2 türlü takıp her iki durumda da kaçak akım rölesinin atıp atmaması ve gövdeye kaçak bir akım olup olmaması konusunda bize aldığınız sonuçları bildirin.

Toprak hattınız çok sağlıklı değilse toprak hattı sonu topraklama ucu tam boşta ise, kaçak akımlar olduğunda kaçak akım röleniz hiç atmayabilir. Bu gibi durumlarda yetkili bir elektrikçiyle mevcut toprak hattını kuvvetlendirmek gerekecektir. Kolay gelsin.
Evde sigorta kutusunun olduğu yere baktım, kaçak akım rölesi mevcut değilmiş.

Arçelik özel servis numaralarını arayarak ustalara durumu izah edip danıştım.
1. aradığım yer: siz haklısınız kaçak olmaması lazım dedi,
2. aradığım yer: yeni sistemler topraklamayla birlikte çalışacak şekilde bu durum normal dedi.

Hangisinin tam olarak doğru olduğunu bilebilsem ona göre hareket edeceğim. Bu durum normalse tamamdır diyeceğim, normal değilse de kaçak olan buzdolabını kullanmaya devam etmemek için servis işlemleri için sonuna kadar ısrarcı olacağım. Ama bir türlü net bilgi hangisidir anlayamıyorum.
Son cevabınızla beraber ;
* ısrarla 1. madde diyorum.
*Kaçaka akım koruma röleniz olsaydı, sürekli atardı, dolayısıyla aldığınız buzdolabınızı hiçbir zaman o evinizde çalıştıramazdınız.

Biraz önce Arçelik Mağazasına giderek durumu izah ettim ve teşhirde olan buzdolaplarının birinde deneme yapabilir miyim diye rica ettim. Yanımda kontrol kalemi ve toprak hattını aktarmaması için topraksız priz çoklayıcı götürmüştüm. Topraksız prize buzdolabını takıp kontrol kalemiyle buzdolabının metal yüzeyine baktığımda kalemin lambasının yandığını gördüm. Bu sonuçla birlikte bendeki buzdolabının da normal olduğu kanaatine vardım. Sizce bu deneme ve bu sonuç yeterli midir, Buzdolabım mevcut haliyle güvenli ve sorunsuz diyebilir miyim bu durumda?

Biraz önce Arçelik Mağazasına giderek durumu izah ettim ve teşhirde olan buzdolaplarının birinde deneme yapabilir miyim diye rica ettim. Yanımda kontrol kalemi ve toprak hattını aktarmaması için topraksız priz çoklayıcı götürmüştüm. Topraksız prize buzdolabını takıp kontrol kalemiyle buzdolabının metal yüzeyine baktığımda kalemin lambasının yandığını gördüm. Bu sonuçla birlikte bendeki buzdolabının da normal olduğu kanaatine vardım. Sizce bu deneme ve bu sonuç yeterli midir, Buzdolabım mevcut haliyle güvenli ve sorunsuz diyebilir miyim bu durumda?
Değerli arkadaşım o mağazadan ayrılmadan Kaçak akım koruma rölesi var mı ?Varsa doğru şekilde açma kapama yapıyor mu ? Sorabilir misin ? hatta gözlemleyebilir misin ?
* Yukarıdaki sorumlarımın cevapları olumlu ise şu sonuca ulaşabilirim. KAKR 30mA de açma yapacağı için sizin kontrol kaleminizi yakan değer 30mA den çok küçük olup, dolabınız güvenle kullanabilirsiniz demektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri