Buzdolabı motor değişimi

ramada

Üye
Herkese selamlar arkadaşlar

Bir kaç gün önce Hotpoint Ariston marka buzdolabımın motoru elektrik gidip geldikten sonra arızalandı. Çağırdığım servis de değişimi için yüklü bir miktar para isteyince motor arayışı içine girdim ve Secop Walton marka motorun HVY75AA modelini alıp taktırdım. Motoru aldığım yere eski motorun resmini üzerinde ki etiketleri gösterdim ona göre bana almam gereken motorları tavsiye etti. Bende sessizliğinden ötürü walton'da karar kıldım.

Takan usta motorun eski motora göre daha zayıf olduğunu, o yüzden fazla gaz bastığını, motorun üstünde gösterdiği bir borunun buzlama yaparsa bıraktığı gaz tahliye sibobuna 10sn basılı tutup gaz boşaltmamı ve tekrar takip etmemi söyledi. (normalde 54gram gaz alıyor sistem, usta 80 gram basmış söylediğine göre)

Bende takip ettiğimde 3 sefer buzlanma yaptığını gördüm ve her seferinde 10 saniyelik sürelerle gaz boşalttım. Şimdi ustanın gösterdiği boru buzlama yapmıyor ama ilk takıldığında motorun sesini neredeyse duymazken şimdi hem motor sesini duyuyorum hem de dolabın arkasından sürekli su akıyormuş gibi ses geliyor. Eski motor takılıyken böyle bir akış sesi yoktu.

Acaba fazla gaz mı boşalttım, yoksa yapılan işlem mi hatalı anlayamadım.

Eski motorum ve yeni aldığım motorun resimlerini ekliyorum. Yeni aldığım motorun eskisine göre yeterli mi yetersiz mi olduğunu nasıl anlayabilirim.

Not: Turuncu etiketli motor eski olan. Buzdolabının soğutmasında bir sorun göremedim. Hem üst hem de alt doğru bir şekilde soğutuyor gibi. Bir kaç gün geçince daha net anlaşılır sanırım.

Ekli dosyalar

• walton.jpg
    walton.jpg
    29.6 KB · Görüntüleme: 168
  • IMG_7361.jpg
    IMG_7361.jpg
    210.6 KB · Görüntüleme: 174
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kapak-kapanınca-fokurdama-sesi-geliyor.36613/
Böyle bir konu var ,ben sadece gaz akışkan sesi yazıcaktım olasıklar yazılmış;tavsiyem bir süre takip edin soğutmada sıkıntı yoksa kullanın arızasına müdahale edilmiş(nerde eski cihazlar bir motor bi termostat bide ampul vardı içinde) her cihazın bu tarz sıkıntıları oluyor ekowat değişimi daha büyük sıkıntı.Kolay gelsin.

Otomatiğe girip çıkıyor mu, soğutuyor mu, takip edin, o gaz sesi her dolapta olur, sizin eski motor sesli çalıştığı için belki dikkat edememişsinizdir ve şimdi motor sessiz olduğu için sizin dikkatinizi çekmiştir

Otomatiğe girip çıkıyor mu, soğutuyor mu, takip edin, o gaz sesi her dolapta olur, sizin eski motor sesli çalıştığı için belki dikkat edememişsinizdir ve şimdi motor sessiz olduğu için sizin dikkatinizi çekmiştir
Otomatiğe girip çıktığını anlayamadım. Sabah çıkıp akşam geldiğim için dolabı her daim çalışıyor halde buluyorum. Hafta sonu takip edeceğim. Ancak asıl öğrenmek istediğim yeni motorun eski motora kıyasla yetersiz olup olmadığı.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kapak-kapanınca-fokurdama-sesi-geliyor.36613/
Böyle bir konu var ,ben sadece gaz akışkan sesi yazıcaktım olasıklar yazılmış;tavsiyem bir süre takip edin soğutmada sıkıntı yoksa kullanın arızasına müdahale edilmiş(nerde eski cihazlar bir motor bi termostat bide ampul vardı içinde) her cihazın bu tarz sıkıntıları oluyor ekowat değişimi daha büyük sıkıntı.Kolay gelsin.
ekovat değişiminden kastınız motor değişimi değil mi?

Otomatiğe girip çıktığını anlayamadım. Sabah çıkıp akşam geldiğim için dolabı her daim çalışıyor halde buluyorum. Hafta sonu takip edeceğim. Ancak asıl öğrenmek istediğim yeni motorun eski motora kıyasla yetersiz olup olmadığı.

ekovat değişiminden kastınız motor değişimi değil mi?
Doğrudur motor değişimi.

Ramada kardeşim,mörfinin bir kanunu var. "ÇALIŞIYORSA ELLEME"
İkinci aldıgınız motorda söylediginize göre yeterli,yani herhangibir sorun yok.Eger motor yeterli güçte olmasaydı gerekli basıncı üretemez ve sogutma işlemini tam olarak saglanamazdı.
Sogutma sistemlerinde gazın basıncı cok önemli,sizin sisteminiz gerekli basıncı üretmiş,hatta fazla gelmiş gazı boşaltmak zorunda kalmışsınız.
Bu sistem otomatige geçer,çünki sogutma sisteminde bir sorun yok,yani dönüş borusuna kadar karlanma saglanmış.Eger otomatige geçmiyorsa termostat ta sorun var demektir.
Sözün kısası.Çalışıyorsa elleme :)

güzel başarılı bir kompresör değişim operasyonu olmuş,

kompresör gaz giriş basıncı tahliye öncesi yüksek olduğu için, eskiden, sistemde çok gaz varken kompresör sessiz çalışıyordu,
ancak ısı kaybı vardı, dönüş borusundan odayı soğutuyordu hocam.

Şimdi sesi artmış olmasına karşın, en ekonomik hali bu, buzdolabı kabinini soğutuyor, dönüş borusu üzerinden odayı soğutmuyor artık..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri