Buzdolabı birden soğutmamaya başladı

Szrcymz

Üye
Arçelik 5233 NO FROST
Motor normal olarak çalışıyor...
Termik ve role de sağlam...
Dondurucu da buzlanma yok.
Sabah dolabı açtık buzluk erimeye başlamış ve alt taraf da soğuk değil. Kapak switch lerine elle basınca fan sesi geliyor. Kompresör yanındaki fan normal olarak çalışıyor.
Dikkatimi çeken sıfır derece (sebze) ve onun altı meyve kısmına dolap çalışırken kontrol ettiğimde hava gelmiyo gibi.
Yardımcı olabileceklerden tecrübe ve bilgi paylaşımı istiyorum Lütfen...

Ekli dosyalar

• 20190402_213643.jpg
    20190402_213643.jpg
    409.2 KB · Görüntüleme: 77
  • 20190402_205042.jpg
    20190402_205042.jpg
    498.7 KB · Görüntüleme: 73
  • 20190402_183952.jpg
    20190402_183952.jpg
    445.7 KB · Görüntüleme: 70
dolabınızın dondurucu kısmında evapın önündeki plastik kapağı çıkarıp evapı yani buzluğu kontrol edin.

motor çalışıyor diyorsunuz ama neden röle termiği çıkarıp direk çalıştırmayı denediniz ki?

bu modelin zaten röle-termiği bozulmaz genellkle motoru arızalanır ondada tık tık der motor kalkış yapamaz.sizinkinde böyle bir sıkıntı var ise motorda sıkıntı var demektir.

Tamirci yada servis bunun motoru değişecek demesin diye kontrol etmek istedim.
Dondurucu kısımdaki evap çıkarınca neler yapmam gerekiyor.
Sıcak şu anda burası...
Motor yanındaki tablada su da var. Kanal açık gibi.
Biyerde hava kanalı takalı gibi sanki
Hava kanalı tıkanıklığı soğumaya engel olur mu...?
Nereleri kontrol etmem gerekiyor

Dondurucu bölmesi ile soğutucu bölmesi arasıda klape dediğimiz kapakçık vardır soğutucudaki ısı sondaları tarafından kontrol edilir soğutucu ısı seviyesi yükseldiğinde klape açılarak soğutucu bölmesine soğuk hava geçişini sağlar. dolabın içerisinde aşırı nem oluşması klapenin donmasına ve bu neden ile sürekli açık yada sürekli kapalı konumda kalmasına neden olabilir. sürekli açık kalırsa soğtucu bölmesindeki yiyecekler donmaya başlar sürekli kapalı kalırsa soğutucu bölmesine hava geçişi olmayacağı için aşırı ısınır.

Dondurucu bölmesi ile soğutucu bölmesi arasıda klape dediğimiz kapakçık vardır soğutucudaki ısı sondaları tarafından kontrol edilir soğutucu ısı seviyesi yükseldiğinde klape açılarak soğutucu bölmesine soğuk hava geçişini sağlar. dolabın içerisinde aşırı nem oluşması klapenin donmasına ve bu neden ile sürekli açık yada sürekli kapalı konumda kalmasına neden olabilir. sürekli açık kalırsa soğtucu bölmesindeki yiyecekler donmaya başlar sürekli kapalı kalırsa soğutucu bölmesine hava geçişi olmayacağı için aşırı ısınır.
Teşekkürler kontrol ediyorum
Teşekkürler
Tamirci geldi dondurucu arka kapak söktü ve 3 tane yeri ölçü sağlam dedi. Kılcal çatlak olabilir dedi gövde yada Kompresör tarafinda. Yada Kompresör basıncı uygun mu diye manometre bağlarız dedi. Pompa yeterli basıncı da üretemiyo olabilir diyo.
Sonuç olarak yeni bi buzdolabi almak daha mantıklı dedi....

Son düzenleme:
R600 soğutucu gaz basmayı denediniz mi.
ustanın tavrı konuşması ve sizin bulgular sistemde soğutucunun kaçmış olabileceğini gösteriyor.

kompresör rahat bir şekilde kalkış yapıyor ve kalkış kapasitöründe sorun yok gibi anlıyorum. yukarıda bir arkadaşın neden direkt 200 yi kompresöre bağladınız fotoğraflarda, tık tık yapıyor kalkamıyor durumu mu var diye yazdığı, termik ila kalkış kapasitörü sorununa işaret eden sorunlar. Bunu yaparken Kalkış kapasitörünü (kompresörün üstünde plastik silindir içinde bu kapasitör) devreden çıkardığınız görünüyor fotoğraflarda. Kompresörün çalışmasında bir problem yok gibi anlıyorum..

gelişmeleri yazın

Teşekkürler kontrol ediyorum
Teşekkürler
Tamirci geldi dondurucu arka kapak söktü ve 3 tane yeri ölçü sağlam dedi. Kılcal çatlak olabilir dedi gövde yada Kompresör tarafinda. Yada Kompresör basıncı uygun mu diye manometre bağlarız dedi. Pompa yeterli basıncı da üretemiyo olabilir diyo.
Sonuç olarak yeni bi buzdolabi almak daha mantıklı dedi....
usta drayer ile kılcalın birleştiği yerden ayırıp gaz* varmı yada motor yağ basıp sistemi tıkamışmı diye neden kontrol etmiyorda hemen yeni dolap alın diyor ki?

dolabı hemen gözden çıkarmayın öyle 7-8 senede dolap gözden çıkarsa yazık olur paralara.

Buzdolabı alacaksanız size tavsiyem bosch marka alın. Yeni nesil dolaplarda enerji tasarrufu epeyce yüksek. Ben görmekten bıktığım dar olan 13-14 yıllık eski bosch dolabımın yerine yeni bosch dolabı aldiğimda elektrik faturam yaklaşık 1/3 düşmüştü. Bosch alın arıza ne demek unutun.

R600 soğutucu gaz basmayı denediniz mi.
ustanın tavrı konuşması ve sizin bulgular sistemde soğutucunun kaçmış olabileceğini gösteriyor.

kompresör rahat bir şekilde kalkış yapıyor ve kalkış kapasitöründe sorun yok gibi anlıyorum. yukarıda bir arkadaşın neden direkt 200 yi kompresöre bağladınız fotoğraflarda, tık tık yapıyor kalkamıyor durumu mu var diye yazdığı, termik ila kalkış kapasitörü sorununa işaret eden sorunlar. Bunu yaparken Kalkış kapasitörünü (kompresörün üstünde plastik silindir içinde bu kapasitör) devreden çıkardığınız görünüyor fotoğraflarda. Kompresörün çalışmasında bir problem yok gibi anlıyorum..

gelişmeleri yazın
Kompresör ilk kalkiş ve çalışması normal. Ben pompa arızalı der mi diye denedim bu şekilde direk çalıştırmayı.
Gövde üzerinde kaçak olabilir dedi usta. Bunu tespit edemeyiz diyo. Gaz basalım düzelir büyük ihtimalle ama ne kadar dayanır bilemeyiz diyo. Onun için yeni bi buzdolabi bakıyorum artık.
usta drayer ile kılcalın birleştiği yerden ayırıp gaz* varmı yada motor yağ basıp sistemi tıkamışmı diye neden kontrol etmiyorda hemen yeni dolap alın diyor ki?

dolabı hemen gözden çıkarmayın öyle 7-8 senede dolap gözden çıkarsa yazık olur paralara.
Gaz basıp kontrol edelim diyo ama belki 1 hafta belki 6 ay çalışır düzgün bi şekilde bilemeyiz diyo...
Buzdolabı alacaksanız size tavsiyem bosch marka alın. Yeni nesil dolaplarda enerji tasarrufu epeyce yüksek. Ben görmekten bıktığım dar olan 13-14 yıllık eski bosch dolabımın yerine yeni bosch dolabı aldiğimda elektrik faturam yaklaşık 1/3 düşmüştü. Bosch alın arıza ne demek unutun.
Profilo üzerinde yoğunlaştım BOSH ile ayni kasa aynı özellik ama 600 civarı daha ucuz... Teşekkürler tavsiye için

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-04-04-15-30-36.png
    Screenshot_2019-04-04-15-30-36.png
    620.9 KB · Görüntüleme: 16
Marka çok önemli değil. Zaten hepsi Çin kaynaklı.
Farklı kriterlere yönelin.
Soğutucu gazı r134a olmamalı. Artık kullanılmıyor ama bazı markaların alt modellerinde olabilir. Ozon için filan değil. Hem kompresörü sesli çalışır hem soğutma kapasitesi düşüktür.
Soğutucu gazı r600 olup kompresörü Panasonic marka olanını bulursanız çok memnun kalırsınız. Çalıştığı bile duyulmaz. Yatak orasında bile kullanabilirsiniz.
Siemens ve Bosch birçok modelinde kullanıyor. İç etikette yazar. Ordan bakın.
Samsung, LG uzak durun. Servisi yaygın değildir. Parçası servis dışında bulunmaz. Servisin eline düşerseniz malum..
Siemens Bosch grubu çin üretimine döndükten sonra parça sıkıntısı kalmadı gibi. Bugüne kadar ne aradıysam buldum. Fiyatlar da makul.
(Geçen ç.mak. kapak mandalı kırıldı. Parçacıya gittim. 20tl dedi. 15tl attım, bereket versin dedi) samsung veya lg olsaydı yanmıştım. Servis kendi söylüyor bunu, vidasını bulamazsın diye.
Bu konuda Arçelik Beko en iyisidir. Artık ilçelerde bile parçası bulunuyor.
Unutmayın, çalışırken her marka iyidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri