Buzdolabı üsttü soğutuyor alt soğutmuyor

ferdiay

Üye
Merhabalar Ariston marka buzdolabım var. Noforst bölümü bölümü soğuk alt kışıma soğukluğu vermiyor. Evaporatör üzerinde buzlanma yapmış. Soğuk havanın altta geçmesini buzlanma nedeniyle engelleniyor. Servis geldi ısıtıcı değişmeli dedi. Ben ara bölme rezistansı ve evaporatör rezistansını değiştirdim sorun çözülmedi. Daha sonra timer ı değiştirim ama sorun gene çözülmedi. Sürekli buzlanma yapıyor 4-5 günü kanallar buzla tıkanıyor. Buzdolabı otamatiğe geçiyor termostat çalışıyor. Galiba ısıtıcılar devre girmiyor. Manüel olarak çalıştırınca ısıtıcılar sorunsuz çalışıyor. Acaba neden sürekli buzlanma yapar.
Merhabalar Ariston marka buzdolabım var. Noforst bölümü bölümü soğuk alt kışıma soğukluğu vermiyor. Evaporatör üzerinde buzlanma yapmış. Soğuk havanın altta geçmesini buzlanma nedeniyle engelleniyor. Servis geldi ısıtıcı değişmeli dedi. Ben ara bölme rezistansı ve evaporatör rezistansını değiştirdim sorun çözülmedi. Daha sonra timer ı değiştirim ama sorun gene çözülmedi. Sürekli buzlanma yapıyor 4-5 günü kanallar buzla tıkanıyor. Buzdolabı otamatiğe geçiyor termostat çalışıyor. Galiba ısıtıcılar devre girmiyor. Manüel olarak çalıştırınca ısıtıcılar sorunsuz çalışıyor. Acaba neden sürekli buzlanma yapar.
Birde tımer üzerinden defrosta aldığımda ısıtıcılar devreye girmiyor ama 20 dk sonra defrostan otamatik kendi çıkıyor.

Son düzenleme:
Rezistans ve timer değiştiyse geri kablolama kaliyor. Kablolama gevşek bağlantı kopukluk olabilir.

Ayrıca var ise rezistans devresi üzerinde termal sigorta varsa oda aşırı ısınıp atmış olabilir. Termal sigortayı kontrol edin.

Maalesef termal sigorta yok.
Rezistans ve timer değiştiyse geri kablolama kaliyor. Kablolama gevşek bağlantı kopukluk olabilir.

Ayrıca var ise rezistans devresi üzerinde termal sigorta varsa oda aşırı ısınıp atmış olabilir. Termal sigortayı kontrol edin.

Ekli dosyalar

• EE58DC64-7D7B-40B0-B546-0FA4FDEDAC8D.jpeg
    EE58DC64-7D7B-40B0-B546-0FA4FDEDAC8D.jpeg
    269.7 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:
Merhaba Kolay gelsin
Orada resistans uçlarının bağlı olduğu dikdörtgen roleye benzer bir ürün olacak (Termostat) Uçların doğru bağlandığını ve sağlamlığı kontrol etmen gerekiyor gereken her şeyi yapmışssın .

https://forum.donanimhaber.com/buz-...-sogutmuyor-buzdolabi-su-damlatiyo--123691634

a.png

20211203_110924.jpg

20211203_104233.jpg

Son düzenleme:
Merhaba Kolay gelsin
Orada resistans uçlarının bağlı olduğu dikdörtgen roleye benzer bir ürün olacak (Termostat) Uçların doğru bağlandığını ve sağlamlığı kontrol etmen gerekiyor gereken her şeyi yapmışssın .
Yeni test ettim timerdan deforsta aldığımda elektrik gelmiyor. Rezidansların papuçlarına manuel elektrik verdiğim zaman çalışıyor. Sorun oraya elektrik gelmemesi

herkeze yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Arkaplan ve Serkan_48 teşekkür ederim sorun termal sigortayı değiştirince ısıtıcılar devreye girdi. Servisin benden tek parça değiştirmek için 700 tl para istedi. Ve değiştirseydide sorun çözülmeyecek tekrar parça ve servis parası verecektim . Bana maliyeti 1400 tlyi bulurdu. Ama ben 4 tane parça değiştirdim 285 tl verdim. Fazladan 2 parça değiştirdim ama genede en az 1100 tl cebime kaldı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri