Butonu Anahtara Çevirmek

//Burak//

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Benim arabamda klima ile ilgili bir sorun oluştu ve direk bağlantı yolu ile klima motoruna kablo çekilecek. Fakat araç içindeki klima düğmesi buton şeklinde. Bas/çek şeklinde. Benim buna bir devre hazırlamam gerek ve bu devre sayesinde 1 kez basılınca aktif 1 kez daha basınca inaktif duruma geçmesi gerek. On/off düğmeleri gibi olmalı fakat bir sonuca ulaşamadım. Rica etsem bana bir devre kurabilirmisiniz. Lütfen butonu çıkar düğme tak diye saçma fikirler ile gelmeyin.

Eski butonun fotosu?

Screenshot_20200825-100010.png
arkadaşlar bu resimde bulunan Start/Stop rölesiymiş. Ben bundan alsam benim işimi görür diye düşünüyorum. Sonuçta start/stop da bir buton ve basınca açılıyor bir daha basınca kapanıyor. Sizin fikriniz nedir sormak istedim. Yanlış biliyorolabilirim elektrik elektronikte ahım şahım bir bilgim yok. Yardımı olan arkadaşlara Teşekkür Ediyorum.
Screenshot_20200825-100010.png
arkadaşlar bu resimde bulunan Start/Stop rölesiymiş. Ben bundan alsam benim işimi görür diye düşünüyorum. Sonuçta start/stop da bir buton ve basınca açılıyor bir daha basınca kapanıyor. Sizin fikriniz nedir sormak istedim. Yanlış biliyorolabilirim elektrik elektronikte ahım şahım bir bilgim yok. Yardımı olan arkadaşlara Teşekkür Ediyorum.
Not: Diğer Tek buton ile on/off devrelerinde röle kullanılarak anahtarlama yapılıyor. Bu röleler max 10A fakat 5A den fazla ise kontaktör kullanın diyor ve bunların fiyatları da toplamda oldukça fazla bir hâle geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 67120arkadaşlar bu resimde bulunan Start/Stop rölesiymiş. Ben bundan alsam benim işimi görür diye düşünüyorum. Sonuçta start/stop da bir buton ve basınca açılıyor bir daha basınca kapanıyor. Sizin fikriniz nedir sormak istedim. Yanlış biliyorolabilirim elektrik elektronikte ahım şahım bir bilgim yok. Yardımı olan arkadaşlara Teşekkür Ediyorum.

Not: Diğer Tek buton ile on/off devrelerinde röle kullanılarak anahtarlama yapılıyor. Bu röleler max 10A fakat 5A den fazla ise kontaktör kullanın diyor ve bunların fiyatları da toplamda oldukça fazla bir hâle geliyor.
Konuyu açtığınızdaki isteğiniz ile şimdiki isteğiniz biraz değişti.
Evet bu röle işini görebilir.
Ayrıca orjinal klima butonunun ben 5A dahi akım çektiğini düşünmüyorum. ( Cevaplayan bir arkadaşımızın istediği orjinal butonun fotosunu yükleyebilirdiniz.)
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri