busbar ve topraklama

laempe

Üye
merhaba arkadaşlar,AG panosunda nötür ve toprak sıfır fabrika içine 250a. busbar döşeniyor merak eddiğim şu,busbara toprak çekilmesi gereklimi ve busbar dan makinalara çıkışlarda ayrı bir toprak inmek gerekirmi yani fabrikalarda toprak ve nötür sıfır konumdaysa busbarda nasıl bir bağlantı uygulanıyor. iyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
busbar gövdesini giriş kutusundan topraklamanız gerekli

makina topraklamaları için çıkış kutusunda toprak çıkışı mevcut

ana panoda sıfırlama olsa bile gövde topraklamasını ayrı çekmek zorundasınız

bunların farkındayım arkadaşım bunu ürünü aldığım eae fimasınada sordum farklı yanıtlar aldım busbar giriş kutusunda nötürle toprağı birleştir diyen oldu kafam karıştı
.

normalde busbarda giriş kutusundada birleştirebilirsiniz
mantıklı olanı ayrı olarak çekilip prosedüre göre bağlanması.

bazı bölgelerde elektrik dağıtım şirketleri kaçak akım rölesi istiyorlar eğer ileride böyle bir uygulama ile karşılaşırsanız
tüm tesisatı değiştirip nötr toprak ayrı çekmeniz gerekecek

toprak her zaman şarttır.Evet nötrle toprağı busbar girişinde birleştirseniz olabilir,ama işin tekniği bu değildir.Bir de olaya şöyle bakmalı.O güç busbarlarına cnc tezgahlar da bağlanabilir.Mesafe uzadıkça da,toprakla nötr arasında potansiyel fark oluşabilir.bu durumda,özellikle yeni tip cnclerde sorun yaşanabilir.
Unutmadan,bizim aydınlatma busbarlarına toprak yapılmamış.5 metre yukarıda çarpıldım.öldüm diye kabul ettim.Yani çaresizliğimi ilan ettim.O arada sanırım bayıldım ve yere çakıldım
yerde saclar,makinaların demirleri falan vardı.Matematiksel olarak mümkün olmayacak şekilde,sağ kurtuldum.Rabbimin işi.Sadece kafamdaki çatlaklık kaldı :)
vel hasıl-ı kelam,eğer elinizde imkan varsa toprak çekiniz ve ısrarcı olunuz.Gerekirse CNC makinaları bahane ediniz ama,aslında insan hayatını düşününüz

merhaba,
normalde busbar gövdesinin zaten topraklanması lazım çünkü özellikle sac gövdeli busbarlarda arkadaşın başına gelenler gibi hadiseler olabiliyor.Sonuçta gövde..Toprak hattı bulunmayan busbarlarda gövde toprak iletkeni olarak kullanılıyor ama o zaman da sac gövdeli busbarlar kötü iletkenlik gösteriyor, alüminyum olanlarda ise bu problemler hiç yok..Sonuçta nasıl panoların gövdeleri topraklıysa busbarınki de topraklanmalıdır. İletken olarak ise sadece alüminyum ise kullanılmalıdır.

arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim, busbarlar alüminyum gövdeli statik boyalı bildiğimiz EAE ürünü busbarların hemen altına makinalar yerleştirilecek bu makinalar cnc. torna matkap 1. hatda olacak, 2. hatta ahşap makinaları bulunacak bunlar giben, rover şimdi hemen bir konuyu paylaşmak istiyorum ben yıllarca döküm söktöründe elk. formeniyim burda bulunan makinalar bildiğiniz kablo sistemiyle beslenmektediler fabrika etrafı topraklamamız iyi olduğu için makinaların beslenmesinde kısım besleme panoları sıfırlanmış olup direk makinalara 3*1 kablo çekilip makina panolarında da sıfırlarız ama busbar kullanımında daha yeni olduğumuzdan, paylaştığınız sorunları yaşaya bileceğimizi göz önune alarak busbardan her makinaya ayrı toprak indirmenin gerekli olduğunu anladım paylaşımlarınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar

arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim, busbarlar alüminyum gövdeli statik boyalı bildiğimiz EAE ürünü busbarların hemen altına makinalar yerleştirilecek bu makinalar cnc. torna matkap 1. hatda olacak, 2. hatta ahşap makinaları bulunacak bunlar giben, rover şimdi hemen bir konuyu paylaşmak istiyorum ben yıllarca döküm söktöründe elk. formeniyim burda bulunan makinalar bildiğiniz kablo sistemiyle beslenmektediler fabrika etrafı topraklamamız iyi olduğu için makinaların beslenmesinde kısım besleme panoları sıfırlanmış olup direk makinalara 3*1 kablo çekilip makina panolarında da sıfırlarız ama busbar kullanımında daha yeni olduğumuzdan, paylaştığınız sorunları yaşaya bileceğimizi göz önune alarak busbardan her makinaya ayrı toprak indirmenin gerekli olduğunu anladım paylaşımlarınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar

Yardımcı olabildiysek ne mutlu..
Bu arada EAE nin boyalı busbarları alüminyum değil sacdır normalde..Bir yanlışlık olmasın..

Evet arkadaşım dediğin gibi 160a. re kadar sac ve boyalı 160a. üstü diğerleri sac dır.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri