Busbar Çıkış Kutusu Patlaması

irkli_y

Üye
Merhaba
20.02.2016 tarihinde kaynak robotumuzun yeri değişmesi gerekmekteydi. Değişim yapıldıktan sonra kullanılan busbar çıkış kutusunu yeni yerine taktığımızda patladı , resimlerdede göreceğiniz üzere busbar ile bağlantı noktasında kısadevre olmuş fikri oluşturuyor. Çıkış kutusunu incelediğimizde pekte bir ipucu elde edemedik.
Firmaya da yazdım dönüş bekliyorum. Benzer bir arıza ile karşılaşan yada sebebini bilen arkadaşlar varsa bu konuda desteklerini rica ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_6573.JPG
    IMG_6573.JPG
    219.8 KB · Görüntüleme: 140
  • IMG_6574.JPG
    IMG_6574.JPG
    246.1 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG_6575.JPG
    IMG_6575.JPG
    215.2 KB · Görüntüleme: 119
  • IMG_6576.JPG
    IMG_6576.JPG
    201.4 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG_6577.JPG
    IMG_6577.JPG
    212.8 KB · Görüntüleme: 113
  • IMG_6578.JPG
    IMG_6578.JPG
    218.3 KB · Görüntüleme: 110
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,
Anladığım kadarıyla cihaz aynı, sadece başka pencereden enerji almayı denediniz değil mi? Faz ve nötr sıralaması değişmiyor, çekilen güç değişmiyor. Patlamaması gerekiyor aslında. Bunun dışında ürün plug-in zaten enerjiliyken takılıp, çıkarılabilir. Acaba pencerenin içinde kısa devreye sebebiyet veren bir cisim kalmış olabilir mi? Patlayınca EAE ekibini aradınız mı?

Bu duyduğum @ EAE nin ikinci arızası rusyadayken 1250 amper busbarlarimiz vardı 2000amper ABB marka kurmalı salter trip e girmediği için busbar yanmıştı EAE kendin de ve sattığı üründe kusur bulmadı ABB yi mahkemeye verdiler di tabi bina yandı o bicim
Bakalım EAE den gelecek yanıt i merak ediyorum ben olsam dava ederdim firmayı.

Benim düsüncem topraklama ve nötrden kaynakli arklanma sonucu yaşanmis olabilir dikkat ederseniz o kisimlar siyahlasmis ve yanma olusmus bunun sebebi ark olabilir.

Tapatalk üzeri mobil Cihazimdan Yazildi, Yazim Hatası Olabilir.

İzolasyon problemi olabilir. Zucchini markada çok gördüm ama EAE'de hiç görmemiştim.

Merhaba Arkadaşlar
EAE den yetkili bir mühendis (15 yıldır çalıştığını beyan etti) patlamanın olduğu busbar pencerisini inceledi. EAE arge bölümüde patlayan çıkış kutusunu incelemiş.
Toplantı yaptığımızda çıkan sonuç;
*15 yılldır EAE de çalışıyorum böyle bir şey ile ilk kez karşılaştırm,
*Robot kaynak fabrikası olduğu için harmoniklerden kaynaklanan bir sorun olabilir,
*Çıkış kutusunu montaj ederken sigorta açık olabir yük altına montaj yapılmaya çalışılmış olabilir,

elde var sıfır neden olduğu meçhul yani.

Aynı dediğim gibi sonuç bilinmiyor sıfır ne derseniz deyin yorum size kalmış

Bu duyduğum @ EAE nin ikinci arızası rusyadayken 1250 amper busbarlarimiz vardı 2000amper ABB marka kurmalı salter trip e girmediği için busbar yanmıştı EAE kendin de ve sattığı üründe kusur bulmadı ABB yi mahkemeye verdiler di tabi bina yandı o bicim
Bakalım EAE den gelecek yanıt i merak ediyorum ben olsam dava ederdim firmayı.

EAE ile ABB arasında bir anlaşma olmadığını biliyorum. EAE kutularına siz hangi marka şalter isterseniz, gönderirsiniz ve yerleştirir. Bunun dışındaki özellik belirtirseniz ABB kullanır ama yine şalterin garantisini ABB sağlar. Şalterdeki sıkıntıyı konusunda EAE'nin mahkemeye vermesi değil, işletmenin mahkemeye vermesi daha mantıklı. Çünkü EAE anlaşmada ben kutuyu yaparım, çıkış sistemim özeldir ve bacak aralıklarının yükümlülüğü bendedir der.

Merhaba Arkadaşlar
EAE den yetkili bir mühendis (15 yıldır çalıştığını beyan etti) patlamanın olduğu busbar pencerisini inceledi. EAE arge bölümüde patlayan çıkış kutusunu incelemiş.
Toplantı yaptığımızda çıkan sonuç;
*15 yılldır EAE de çalışıyorum böyle bir şey ile ilk kez karşılaştırm,
*Robot kaynak fabrikası olduğu için harmoniklerden kaynaklanan bir sorun olabilir,
*Çıkış kutusunu montaj ederken sigorta açık olabir yük altına montaj yapılmaya çalışılmış olabilir,

elde var sıfır neden olduğu meçhul yani.

Plug in dediniz, enerjiliyken montaj yapılabilir. Üzerindeki mekanik kolla zaten sistemi "0" konumuna getirmelisiniz ve sonra montajı yapmalısınız. (Bu özellik tabiki sac kutularda geçerli).
Şöyle bir durum var. Siz yer değiştirmeyi yaparken kutu makinanıza bağlı ama sigorta açıktı değil mi?
Eğer siz direkt olarak kutudan beklenmedik bir enerjiyi hali hazırla çalışması beklenen bir makinadan çektiyseniz ve makina beklenenden fazla akım çektiyse, kutu tam takılı değilse ve şalter devreye girememişse, ark sonucu şalter kendini açamamıştır şeklinde yorumlanabilir.

Yük altında çıkarılırken ark yapmış gibi görünüyor. En azından içindeki sigorta indirilmeliydi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri