Bu Kırık İzolatörler Arıza Sebebi Olabilir Mi?

syn.dıntor buna benzer arıza çalıştığım tesiste başımıza geldi.iki üç haftadada bir seksiyoner direğindeki og sigortası atıyordu.meğer direkteki izalatör çatlakmış fark etmemişiz.enerjiyi kesip izalatörü değiştirdik.sorun çözüldü.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn.bcivlez şantiyemizin birinde bizde de hat başındaki senksiyoner direğindeki orta faz sigortası üç-beş günde bir atıyordu.Bütün hattı tek tek kontrol ettik ne jumper larda, ne izolatörlerde ,nede parafudrlarda herhangi bir problemle karşılaştık.Problem trafonun orta fazında çıktı Trafoyu elimizde olan aynısı ile değiştirdik bir daha bir problem yaşamadık.:)

syn.dıntor buna benzer arıza çalıştığım tesiste başımıza geldi.iki üç haftadada bir seksiyoner direğindeki og sigortası atıyordu.meğer direkteki izalatör çatlakmış fark etmemişiz.enerjiyi kesip izalatörü değiştirdik.sorun çözüldü.

bu olay nasıl oluyor pek kavrayamadım beton direkli bir hattın üstüne ayırıcı montajı yapılırsa direk bağlantısını kablolara yaptığınız takdirde vhd izolatörün çatlak olması ayırıcı sigortasına nasıl etki ederki bunun geriden açtırması gerekir?

Sn.bcivlez şantiyemizin birinde bizde de hat başındaki senksiyoner direğindeki orta faz sigortası üç-beş günde bir atıyordu.Bütün hattı tek tek kontrol ettik ne jumper larda, ne izolatörlerde ,nede parafudrlarda herhangi bir problemle karşılaştık.Problem trafonun orta fazında çıktı Trafoyu elimizde olan aynısı ile değiştirdik bir daha bir problem yaşamadık.:)

Sorunu nasıl tespit ettiniz Ag çıkışındanmı ? Ayrıca sorun ne imiş ?
Bendede o hat üzerinde şu an iki adet trafo var, gerçi kullanıcı trafoları çok fazla ama ag için 2 adet. Gerekirse kontrol ettirelim.

parafudur dirençtir kaç voltta kullanacaksan ona göre seçilir yani 34.5 da kullanacaksan 30-70 kv luk Parafudr kullanacaksın gerilim bu değeri aştığı zaman topraga iletilir tabi aşırı yüksek gerilim olduğunda patlayabilirde.rölelerine gelince röle tiplerini ayar teplerini vede tedaşın senin hattını besleyen köşkündeki röle tep ayarlarını tabii bulabilirsen daha sağlıklı olur,ozaman sana yardım edebilirim yada msnden görüşebiliriz.

senin tutuğun işin a.y. bak hat gez izalotörleri tek bak çaltaktan toprağa sızdırır hatın altındaki ağaçları kes hattaki sehimi al vede hat normala binecektir.o izalotörbişey çıkmaz.

O İZELETÖRDEN HAT AÇMA YAPMAZ BENCE. HATTA KAPASİTÖR WAR MI WARSA ONLARI KONTROL ET . BİRDE HAT TOPRAK KORUMADAN MI YOKSA AŞIRI AKIMDAn mı açıyo . hat animi açıyo yoksa gecikmelimi açıyo buda çok önemli , parafodurden de olabilir . ama seni temin ederim o izeletörden değil

enerji altın da izalatör testi yapan cihazlar var

Enerji Analizr, Tristrl Kompanzasyon

YG OG Test ve Ölçü Cihazları detaylarda yok ama resmi var benim elime katolağu geçmişti gayet kullanışlıya benziyo kullanırsanız deneyimlerinizi yaplaşın..

Arkadaşlar ankarada askerlik yaptığım yerde başıma gelen bir arzayı sizinle paylaşmak istiyorum.
Entesin aşırı akım rolesinde pırefabrik köşk binası panosuna role ilk takılırken sacın ölçüleri biraz dar olduğundan zorlan takılmıştı.sanırım içinden zamanla soğuk lehimden takılırken kastığından elektronik kart üzerinde darbeler oluşmuş olacak.havaların ısınmasıylanda bu yazları aniden sabah 09:00 ve gece 10:30 nöbet değişim zamanlarında kendiliğinden ani açmalar yapıyordu.bu ben askerde yokken geçen senede sık sık günlük yapıyormuş tam ben geldimde havalar soğumaya başladığından denk gelemedim çözmek için 1 yıl sonra havalar ısınınca ben tespit ede bildim.yani sonuç söyle güneş modüler hücrenin kapısını ısıtarak ordanda rolenin içine günlük ısınmasını aktardığından role kapıya dediğim saatlerde dokununca açma getiriyordu.
Roleyi yenisiylen değince düzeldi.oysa askeriye dışardan elektrikçi gelditrip ayarlarını yükselttiler ama boş sorun rolenin içindenmiş.yeni roleyi takarken eski zorlan yerinden çıkarınca role nerden darbeyi aldığı ortaya çıkardım.tabiki yeni roleyi sacın etrafını eğeylen aldım yoksa roleyi takmak için bende pılastiği derin çiziklerlen takacak olsaydım bende eski arzaya zemin açacaktım reaktif güç rolesinin biride elimde bir dönem nerdese bu şekil kalcaktı.şuan halen sağlıklı bir şekilde açmasız çalışıyor
sözlerimbiraz uzamış olabilir ama bu benden önce çözülmemiş arza yöntemi bazı arkadaşlarıma fikir olacağından yazmak istedim.
Bence role ve redresör gurubunuzu kontrol etmenizde fayda var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri