Bu işe Nerden Başlamak LAZIM!!!

oskaya

Üye
Henuz pekbi araştırrma yapmadım ama Pic programlama ve servo motor konularına hakimim.

Hangi bilgisayar yazılımları kullanılıyor.
Bu robotik işine nasıl nerden başlamalıyım.
İngilizce veya Turkce dokuman farketmez.

İlgili arkadaslar önerilerinizi bekliyorum...

Henuz pekbi araştırrma yapmadım ama Pic programlama ve servo motor konularına hakimim.

Hangi bilgisayar yazılımları kullanılıyor.
Bu robotik işine nasıl nerden başlamalıyım.
İngilizce veya Turkce dokuman farketmez.

İlgili arkadaslar önerilerinizi bekliyorum...

Merhaba, ne yapmak istediğinizle alakalı aslında çalışmaya nereden başlayacağınız. Endüstriyel robotlarla ilgileniyorsanız programlama çalışmanıza çok da yararlı olmayacaktır diye düşünüyorum. Zaten kendi özel programı oluyor endüstriyel robotların. Elektrikçiler de bu robotların panosunu yapıyorlar ve eğer biliyorlarsa programlamasını yapıyorlar.

Eğer kendiniz hobi olarak robot yapmaya çalışıyorsanız ilk önce pic simulasyonu programları ve c derleyicisini indirin. Bu derleyicilerin bir de ideleri (kodu yazıp derlemeyi ve debug etmeyi kolaylaştıran programları) var eğer derleyicinin kendi idesi yoksa onu indirin. Ben hi-tech'i öneririm ansi c standardına uyduğu için ama css c derleyicisinin de türkçe dökümanı oldukça güzel olan bir kitap ve onunla projeler geliştirmek de çok basitleştirilmiş. Simulasyon programı olarak proteus kullanın oldukça güzel o da. Bunları netten torrentten felan bulabilirsiniz.

Ardından programları simule edip öğrendikçe kendi bordunuzu alıp programı gerçek devrelerde çalıştırmaya başlayın. led yakıp söndürün başta. Ardından motor sürün. Gerisi eğlence zaten :)

Kendi kendine mi öğrenmek istiyorsun yoksa bir yerden eğitim mi almak istiyorsun? Eğitim almak istiyorsan kurslar var. Bende çok istiyorum ama kendi kendime öğrenebilirmiyim bilmiyorum. Temel elektronik kursu aldım. Elektrik işi ile ilgileniyorum. Aslında kursa gitmek istiyorum. Girgin elektronik firmasına yazılayım dedim. Çocuklara eğitim veriyoruz 6 kişi toplarsan kurs açarız dedi. Millet daha ücretsiz kurslara devam etmiyor. Milletin devam edeceğini zannetmiyorum ama varsa benden hariç 5 kişi daha arayalım katılalım. Aylık 150 lira istiyordu 2 ay önce aradığımda malzeme dahil dedi. Farketmez ben çocuklarla eğitim alayım dedim ama olmaz dedi.

Ben Kitaplarla kendimizi geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Aşağıda bir kitap ve kaynak listesi mevcuttt..

--------------------

Hobi ve temel elektronik ile ilgili kitapların bazıları:

Herkes için Elektronik - Eyüp Ersan SÜLÜN, Muzaffer ASLAN, 2003, (Elektronik devre uygulamaları için temel kitap: Temel bilgiler, devre elemanları, devre uygulamaları,)
Elektronik devre uygulamaları I, II, III, - Eyüp Ersan SÜLÜN, Muzaffer ASLAN, İzmir, 2000
Pratik Elektronik - Mehmet Ali Süzer, Aşan Elektronik Yayınları, 2002 (Öğrenciler ve amatörler için temel elektronik devreler, uygulamalar, teknik terimler, hobi projeler)
Hobi Devreler, Mehmet Ali Süzer, Elektron Yayıncılık, 2004 (Temel elektronik bilgilerinizi eğlenerek geliştirmek için hobi projeleri)
Kendi Kendine Elektronik - H. Veysel Güleryüz, Birsen Yayınevi, 2003
Elektronik HOBİ, - Güçlü TUGAY, Alfa Kitap Yayınevi, 2004
Elektronik devreler ve devre çizimi ile ilgili kitaplar:

Elektronik Elemanlar ve Devre Teorisi, Robert BOYLESTAD, Louis NASHELSKY, MEB Yayınları, 1994, 2004
Proteus - Bilgisayar Destekli Tasarım - Hikmet ŞAHIN, ALTAŞ yayınları 2004, (Bilgisayarla Devre Dizaynı, simülasyon, animasyon ve otomatik baskı devre çizimi (PCB))

PIC Programlama ile ilgili kitaplar:

PicBasic Programlama ve Uygulamalar, Doğan İbrahim, Bileşim Yayıncılık, 2004,
Pic Basic Pro ile PIC Programlama, Orhan Altınbaşak, Altaş yayınları 2002,
Mikrodenetleyiciler ve PIC Programlama, Orhan Altınbaşak, Altaş yayınları,
PIC Robot Projeleri, Doğan, Ibrahim, Bilişim Yayınları, Istanbul, (2005).
PIC Programlama, Çağatay Akpolat, Pusula Yayınları, Istanbul, (2005; 2006).
Yapay Zeka ile ilgili kitaplar:
Yapay Zeka, Problemler - Yöntemler - Algoritmalar, Doç.Dr. Vasif V. Nabiyev, Seçkin Yayıncılık, 2004,

Hobi robotlar ile ilgili İngilizce kitapların bazıları:
· Robot Building for Dummies by Roger Arrick
· Robots, Androids and Animatrons: 12 incredible projects you can build by John Iovine
· Junkbots, Bugbots & Bots on Wheels by Dave Hrynkiew and Mark W. Tilden
· 123 Robotics Experiments for the Evil Genius by Myke Predko
· Insectronics : Build Your Own Walking Robot by Karl Williams
· PIC Robotics : A Beginner's Guide to Robotics Projects by John Iovine
· Build Your Own Robot! By Karl Lundth.
· Robot Building for Beginners by David Cook
· The Robot Builder's Bonanza by Gordon McComb,
· Programming Robot Controllers by Myke Predko,
· Constructing Robot Bases by Gordon McComb,
· Bulding Robot Drive Trains by Dennis Clark and Michael Owings,
· Robot Mechanisms and Mechanical Devices Illustrated by Paul E. Sandin,
· Robotics, Mechatronics and Artificial Intelligence by Newton C. Braga,

Hobi elektronik ve robotik ile ilgili dergilerin bazıları:
- CYBER ELEKTRONİK DERGİ Girgin Elektronik - Robot Kitleri, Temizlik Robotlari, Elektronik Egitimi, Cyber Elektronik
- Nuts and Volts Magazine. The Electronics Magazine for the Hobbyist.
- SERVO Magazine - The Personal Robotics Magazine for the Hobbyist
- Robot Magazine : Hobby, Science and Consumer Robotics, Artificial Intelligence
- Sensors Magazine Online : Sensors, Industrial Automations, Wireless

RobotMaster | Robotik Bilgi Sitesi, Sumo robotlar, gelişmiş projeler, devreler...--Robotmaster.org'dan alınmıştır.

-------------------------

e-book olarak paylaşabileceğiniz linkler mevcut mu acaba arkadaşlar ??

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri