Bu hangi tip regülatör?

Alttaki resimde referans girişi en sağdaki klemens. En soldaki klemens 12 volt devrenin besleme gerilimi.

Yine resimdeki kartta üzerinde role yerleri gorunuyor. Ancak sanırım ariza olup bu roleler sökülmüş yerine öndeki buyuk roleler takılmış sanırım. Karti söküp arkasına bakmak lazim. Ne yapılmış.

Bu cihazi test için varyak lazim. Öbür türlü sağlıklı test olmuyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
muhtemelen servise arızalı diye gitti yüksek fiyat çıkarttılar servise verenle takıştılar geri aldılar adamlar tamir edilemez yapıp vermiş...

Multimetreyle ölçüm yaptım 12V trafosu çalışmıyordu. 2.4A led trafosu koymuşlar. Bende 1.2A led trafosu vardı onunla değiştirdim röleler çekmeye başladı ama yine rogulasyon yapamıyor alet. Boşta 230-235 arası gidip geliyor voltaj yüke binince 200lere inip kalıyor. 30 saniye sonra röle çekiyor 220lere geliyor yükten çıkınca ilk anda 250leri görüp sonra 230lara geri iniyor. Kartın üzerindeki şu potansla oynasam bir işe yarar mı ki?
IMG_20221013_100621_384.jpg

Multimetreyle ölçüm yaptım 12V trafosu çalışmıyordu. 2.4A led trafosu koymuşlar. Bende 1.2A led trafosu vardı onunla değiştirdim röleler çekmeye başladı ama yine rogulasyon yapamıyor alet. Boşta 230-235 arası gidip geliyor voltaj yüke binince 200lere inip kalıyor. 30 saniye sonra röle çekiyor 220lere geliyor yükten çıkınca ilk anda 250leri görüp sonra 230lara geri iniyor. Kartın üzerindeki şu potansla oynasam bir işe yarar mı ki? Ekli dosyayı görüntüle 91709

Bu trimpot feedback ayari.

Bu trimpotu ayarlayarak kademe değiştirip çıkışı 220 volta ayarlayabiliyor olmanız lazım.

Çıkışa bir voltmetre bağlayın. Bu trimpotu dondurun trafo kademesinin değişiyor ve çıkış voltajininda değişiyor olması lazim.

Bu trimpot feedback ayari.

Bu trimpotu ayarlayarak kademe değiştirip çıkışı 220 volta ayarlayabiliyor olmanız lazım.

Çıkışa bir voltmetre bağlayın. Bu trimpotu dondurun trafo kademesinin değişiyor ve çıkış voltajininda değişiyor olması lazim.
En sağa da alsam en sola da alsam değişim olmuyor. Bir elektrikçi nötr hattın zayıftır dedi. Sonradan benim de aklıma yattı. 30 metre 3x1,5 ttr uzatmaya bağlamıştım bir de esas yerine alıp deneyeceğim. Olmadı bir tamirci bulabilirsem ona baktıracağım. Şu an röleler devreye giriyor ve çıkıyor ama voltaj şebekeden ne gelirse o yine.

En sağa da alsam en sola da alsam değişim olmuyor. Bir elektrikçi nötr hattın zayıftır dedi. Sonradan benim de aklıma yattı. 30 metre 3x1,5 ttr uzatmaya bağlamıştım bir de esas yerine alıp deneyeceğim. Olmadı bir tamirci bulabilirsem ona baktıracağım. Şu an röleler devreye giriyor ve çıkıyor ama voltaj şebekeden ne gelirse o yine.

O zaman kontrol sağlamıyor.

Nötr hattı zayıf olsa pompa calismaz. O is kaçamak cevap oluyor.

Buna iyi bir elektronikcinin bakması lazım.

Transformatorun sargilarina dikkat edin. Orda primer sargi gorebiliyormusunuz?

Ben bunun transformator oldugunu dusunmuyorum. Yuke seri enduktans gibi duruyor.

Voltaj yukselmesini dengeliyor olmali. Voltaj dusmesine hic bir sey yapamaz.

Kart uzerindeki roleler sorun cikartinca da cok daha guclulerini kart disina baglamislar.

Cop bir tasarim.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri