Bu hangi direnç değerini nasıl bulurum?

Selâmün aleyküm arkadaşlar bir bir güç kaynağımda böyle bir direnç yanmış, diğer parçaları sağlam, ama ben bu direncin değerini bulamadım, multimetre ile öçtüğümde 19 Ohm değeri ile kısadevre gösteriyor, ben bunun değerini nasıl tespit edebilirim? 1. Renk turuncu,. Sonuncu renk altın,
Aradaki yanmış rengi tesbit edilemeyen rekleri nasıl tespit edebilirim? Veyahut başka yoldan değerini nasıl ölçebilirim?
Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20230117_232733_1.jpg
    IMG_20230117_232733_1.jpg
    111.9 KB · Görüntüleme: 37
Direnci tam ortadan ikiye kes. Ölçü aletinin bir ucunu direncin bir ucuna,diğer ucunu da direncin kırık yerine değdir. Direnç okuyabilirsen okuduğun değeri iki ile çarp. Şansın varsa kırık olan parçalardan birinde değer okursun.

Direnci tam ortadan ikiye kes. Ölçü aletinin bir ucunu direncin bir ucuna,diğer ucunu da direncin kırık yerine değdir. Direnç okuyabilirsen okuduğun değeri iki ile çarp. Şansın varsa kırık olan parçalardan birinde değer okursun.
Hiç duymamıştım üstad. Kurbanlık koyun gibi ortadan ikiye 😀

Belki şu iki metod işinize yarayabilir, kesmeden kurtarabilirsiniz.
1. Dış boyayı syırın.
2. Dirençin sadece yanmış kısmını biraz daha temizleyin..
3. Dirençin bir ucundan hasarlı bölüme direnci ölçün.
4. Hasarlı bölümden dirençin diğer ucuna direnci tekrar ölçün.
5. Bu iki direnç değerini ekleyin.
6. Bu yanmış dirençin yaklaşık değeridir.
7 Hasarlı bölüm için küçük bir direnç değeri ekleyin, yani yanmış dirençin değerinin 1k Ω olduğunu varsayalım, ancak 940 Ω var. Bu yüzden sadece 60 Ω ekleyin ve 1K Ω olacaktır. (Standart değerleri göz önüne alın)

Diğer metod
1. Yüksek bir direnç değeri ile başlayın ve yanmış direnç yerine bu direnci geçici olarak bağlayın.
2. Devrenin beklenen çıkış voltajını ölçün. Beklenen voltajla aynı voltaj elde ettiyseniz, o zaman yaptınız.
3. Beklenen voltajı bilmiyorsanız, devrenin çalışmasından memnun olana kadar dirençin değerini azaltmaya devam edin.
Tabi bu metodda tecrübe ve bilgi konuşur.
Gerisi size kalmış.
Kolay gelsin

Belki şu iki metod işinize yarayabilir, kesmeden kurtarabilirsiniz.
1. Dış boyayı syırın.
2. Dirençin sadece yanmış kısmını biraz daha temizleyin..
3. Dirençin bir ucundan hasarlı bölüme direnci ölçün.
4. Hasarlı bölümden dirençin diğer ucuna direnci tekrar ölçün.
5. Bu iki direnç değerini ekleyin.
6. Bu yanmış dirençin yaklaşık değeridir.
7 Hasarlı bölüm için küçük bir direnç değeri ekleyin, yani yanmış dirençin değerinin 1k Ω olduğunu varsayalım, ancak 940 Ω var. Bu yüzden sadece 60 Ω ekleyin ve 1K Ω olacaktır. (Standart değerleri göz önüne alın)

Diğer metod
1. Yüksek bir direnç değeri ile başlayın ve yanmış direnç yerine bu direnci geçici olarak bağlayın.
2. Devrenin beklenen çıkış voltajını ölçün. Beklenen voltajla aynı voltaj elde ettiyseniz, o zaman yaptınız.
3. Beklenen voltajı bilmiyorsanız, devrenin çalışmasından memnun olana kadar dirençin değerini azaltmaya devam edin.
Tabi bu metodda tecrübe ve bilgi konuşur.
Gerisi size kalmış.
Kolay gelsin
Pot bağlasak olmaz mı üstad :)

Selâmün aleyküm arkadaşlar bir bir güç kaynağımda böyle bir direnç yanmış, diğer parçaları sağlam, ama ben bu direncin değerini bulamadım, multimetre ile öçtüğümde 19 Ohm değeri ile kısadevre gösteriyor, ben bunun değerini nasıl tespit edebilirim? 1. Renk turuncu,. Sonuncu renk altın,
Aradaki yanmış rengi tesbit edilemeyen rekleri nasıl tespit edebilirim? Veyahut başka yoldan değerini nasıl ölçebilirim?
Şimdiden teşekkürler

Güç kaynağınız hakkında bilği verseniz ? belki şeması bulunur veya tasarımdan hangi ürün kullanır ve ürünün değeri gibi çözümü ile .
Benzeri olabilir kartta !!!

Herkes kendine göre yöntem bulmuş ne kadar doğrudur bilmiyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...,değerini yani direnç değerini bulabilirsiniz.

direnç.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri