Küle dönmüş bir direncin değeri nasıl bulunur?

alp_caner

Üye
öncelikle herkese kolay gelsin.bu konuyu açmadan önce düşündüm bayağı bi ama acemiyim belki tecrübeli ustalara çok kolay gibi gelebilir ama ilk defa karşılaştım.devrede dirençlerden ikisi küle dönmüştü simsiyah olmuşlardı dokununca dökülyodular. sayın ustalar elimdeki ışıldak devesindeki lede seri bağlı olan direnci ve diğer direncin değerini nasıl bulabilirim.led kırmızı küçük bi led.bu devrede kurşun asit bi bataryanın şarj devresi.ledin direnci bişey değil aslında 1k bağlasam olur heralde ama diğerini bulmam lazım,bataryada sanırım çin malı dandik bişey üzerinde hiç bişey yazmıyo bataryaya giden kabloların olğu yerdede 10v gerilim var,ürün üzerindede 0.08A 0.5W yazıyor.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,aşağıya resimlerde ekledim. Fotoğraf-0047.jpgFotoğraf-0046.jpgiyi çalışmalar kolay gelsin.

yüksek değerli bir trimpot bağlayıp devre düzgün çalışıncaya kadar değerini düşürebilirsin

sayın ozgürr89 bunu neye dayanarak söylediğinizi öğrenebilirmiyim tüm develer için mi geçerli

Direnç değerini bulmanız için led yakmak için kullanılan gerilim değerini bilmeniz gerekir, direncin ucuna gelen voltajı ölçün, ve bunu bir kenara yazın. Kırmızı ledin çalışma gerilim 2V, akımı ortalama 20mA dir. R=V/I formulü ile de R değerini yani direnç değerini bulabilirsiniz.

Örneğin ölçtüğünüz gerilim değeri 12 V ise ;

12-2 = 10

10 / 20 = 0,5

Yani 500ohm luk bir direnç kullanabilirsin, piyasa da 500ohm satılmadığından 560ohm kullanırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri