Yanan Direncin Değerini Nasıl Bulabilirim ?

değeri potansdan sonra geldiği için önemli değil, yakın değerler kullan sonuçta hız oranı değişir..
tabi triyak bozuk değilse..
En yakın 1.18kO luk buldum, bayağı fark var, bu olmaz herhalde

olur tak hızlı döner, sonra değiştirirsin şimdi başka şey bozuk mu görmüş olursun

son süratsa triyak gitmiştir belki yada iki tane direnç seri bağla..

son süratsa triyak gitmiştir belki yada iki tane direnç seri bağla..
Transistör galiba
Onda yanık gibi bozuk emaresi görünmüyor, multimetre ile kontrol edilebiliyordu, nasıl kontrol edildiğini öğrenip bozukluk ondan kaynaklı ise elimdeki sağlam taransistörler ile değiştirmeyi deneyeceğim, tabi uyumlu olanını bulabilirsem

triyak hangisi diye sorup arkasından transistör galiba demeniz ilginç oldu, benziyor sadece..

şemasına bir göz atın iyi olur..

alüminyum üstüne vidalı siyah şey..
multimetrenin diyot kademesinde bütün bacakları ölçtüm, değer göstermedi, muhtemelen o parça bozuk, elimde benzer parçalar var onları test edip uyumlu ise onlarla değiştirmeyi deneyeceğim,
triyak hangisi diye sorup arkasından transistör galiba demeniz ilginç oldu, benziyor sadece..

şemasına bir göz atın iyi olur..
Elektronik ile amatörce ilgileniyorum, herhangi bir elektronik eğitim almadım. Yorumdan anladığım kadarıyla biraz fazla amatörce olmuş :)

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    369.3 KB · Görüntüleme: 15
triyak ayakları ölçü aleti buzzer kademesinde ötmüyorsa bozulmamıştır belki, 220 volt ac Şebeke gerilimi ve motor yada lambayla tekrar deneyin emin olun bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri