Bu devrenin görevi nedir?

theasus

Üye
Bu işe yeni başlayan birisi olarak optokuplörün transistörle beraber* ne amaçla kullandığı araştırıyordum ve bir devre şeması buldum acaba bu şema üzerinden bana devrenin işlevini anlatabilirmisiniz?Ayrıca bu devrenin işlevini transistör yerine röle ile gerçekleştirebilmek mümkün mü?

kaynak:4N25 Optoisolator Limits? - bit-tech.net Forums
sitede anlatmış ama tam olarak anlamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım öncelikle optocuplorun kullanım amacını söyliyim koruma amaçlı anahtarlamalarda kullanılır
yukarıdaki şemada bir yük kontrolü yapılacağından güvenlik açısından optokuplör kullanılmıştır
tabi anahtarlama bir transistörle yapıldığı gibi bir röle ile de yapılabilir.

güvenlik şu şekilde sağlanır orada küçük akım entegrenin içindeki ledi yakar ve led ile hiçbir bağlantısı olmayan
bir fototransistör ü sürer ve yük kontrolü gerçekleşir

PIC_achu ' Alıntı:
arkadaşım öncelikle optocuplorun kullanım amacını söyliyim koruma amaçlı anahtarlamalarda kullanılır
yukarıdaki şemada bir yük kontrolü yapılacağından güvenlik açısından optokuplör kullanılmıştır
tabi anahtarlama bir transistörle yapıldığı gibi bir röle ile de yapılabilir.

güvenlik şu şekilde sağlanır orada küçük akım entegrenin içindeki ledi yakar ve led ile hiçbir bağlantısı olmayan
bir fototransistör ü sürer ve yük kontrolü gerçekleşir

Öncelikle açıklaman için teşekkürler.Fakat bir sorum daha olacak o halde bu devreyi PLC sistemlere yardımcı kartlar olarak kullanılan transistör kartının devresi diyebilirmiyiz?yine bu sistem için düşüldüğünde burada transistör röleye göre daha uzun ömürlü diyebilirmiyiz?

sn theasus bu sadece basit bir güvenlik önlemi
yük kontrolü yapılırken örneğin pc nin paralel portu veya bi mikrodenetleyici(yani hassas herhangi bir master) zarar görmemesi için sadece basit bir şema biz bunu farklı yerlerde de kullanabiliriz.
transistör yük kontrolü yaparken sadece sürücü olur  ya röleyi tetikler yada küçük akımlı anahtarlamada
kullanıldığı için rölelerin büyük yük kontrolü yapması daha az ömürlü olacakları anlamına gelmez
ayrıca transistölerle de büyük yük kontrolü yapılabiliyor(örneğin mosfetlerle veya darlington transistölerle)

saygılar

R2 yi çıkartıp yerine röle nin bobinini bağlayabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri