Bu devre ne işe yarıyor

WattMan

Üye
wMaM7.png

Yukarıdaki devre bildiğim kadarıyla iki farklı voltajı karşılaştırıyor lakin bu devrenin ortak emiter direnci yerine bazen npn transistör kullanıldığını görüyorum sebebi nedir, ek olarak aynı şekilde kollektör bacaklarinada 2 adet pnp koyduklarını gördüm bu kombinasyonlar ne için yapılıyor?

dediğim gibi bu devreyi 2 farkli voltajı karşılaştırmak için kullanılıyor diye biliyorum bunun haricinde farklı bir amaç içinde kullanılıyormu?

Teşekkürler

Diyelim ki bir EKG sinyalimiz var

Bu arada uzman doktorlar bu dalga şekline bakarak hastanın sağlık durumu ile ilgili oldukça bilgi edinebiliyorlarmış.

Amacımız 50 Hz ya da 60 Hz Şebeke gürültüsünü ortadan kaldırmak olsun.

Üstteki hakiki EKG sinyali.

Altta ise EKG sinyaline güç hatlarından gelen gürültü sinmiş halini görebilirsiniz.

Ecg-Power-Line-Noise.png

Burada bu gürültünün kaldırılması için sayısal filtre kullanımı gibi teknikler kullanılıyor.

Bu gürültüyü kaldırmak için fark yükselteci de kullanabiliriz.

farkyukselteci-png.53291

Fark yükseltecinin çalışma mantığı, örneğin bu girişlerden biri hastanın bir koluna diğeri hastanın öbür koluna takılıyor. 50 Hz şebeke gürültüsü her iki sinyalde ortak olduğu için, bu girişteki iki sinyali birbirinden çıkarttığımızda ortaya gürültüsüz EKG sinyali kalıyor.

Dikkat ederseniz giriş sinyalleri arasında 180 derece faz farkı var.

Sadece bununla sınırlı değil, fark yükselteci, işlemsel yükseltecin temel yapı taşını oluşturuyor.

Bunun yanında, kaliteli ses elektroniği devrelerinde, fark yükseltecinin sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz.

Temel elektronik kitaplarında örneğin fark yükselteci, akım aynası, simetrik güç kaynağı kullanan yükselteç, ön bellek ('source follower') gibi konulardan sıklıkla bahsedilir.

Nasıl ki bir ustanın alet çantasında gerekli el aletleri bulunur.

Bu devreleri de bir elektronikçinin alet çantasında bulunması, öğrenilmesi gereken temel devreler olarak görebiliriz.

Bu devreyi denemek isterseniz Analog'un sitesinde BJT kullanan fark yükselteci ile bir deney var.

İsterseniz LTSpice ile hazır benzetimi de var.

"Nuts and Volts" dergisinde de bu konuyla ilgili bir örnek var.

Son düzenleme:
Diyelim ki bir EKG sinyalimiz var

Bu arada uzman doktorlar bu dalga şekline bakarak hastanın sağlık durumu ile ilgili oldukça bilgi edinebiliyorlarmış.

Amacımız 50 Hz ya da 60 Hz şebeke gürültüsünü ortadan kaldırmak olsun.

Üstteki hakiki EKG sinyali.

Altta ise EKG sinyaline güç hatlarından gelen gürültü sinmiş halini görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 69236

Burada bu gürültünün kaldırılması için sayısal filtre kullanımı gibi teknikler kullanılıyor.

Bu gürültüyü kaldırmak için fark yükselteci de kullanabiliriz.

farkyukselteci-png.53291

Fark yükseltecinin çalışma mantığı, örneğin bu girişlerden biri hastanın bir koluna diğeri hastanın öbür koluna takılıyor. 50 Hz şebeke gürültüsü her iki sinyalde ortak olduğu için, bu girişteki iki sinyali birbirinden çıkarttığımızda ortaya gürültüsüz EKG sinyali kalıyor.

Dikkat ederseniz giriş sinyalleri arasında 180 derece faz farkı var.

Sadece bununla sınırlı değil, fark yükselteci, işlemsel yükseltecin temel yapı taşını oluşturuyor.

Bunun yanında, kaliteli ses elektroniği devrelerinde, fark yükseltecinin sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz.

Temel elektronik kitaplarında örneğin fark yükselteci, akım aynası, simetrik güç kaynağı kullanan yükselteç, ön bellek ('source follower') gibi konulardan sıklıkla bahsedilir.

Nasıl ki bir ustanın alet çantasında gerekli el aletleri bulunur.

Bu devreleri de bir elektronikçinin alet çantasında bulunması, öğrenilmesi gereken temel devreler olarak görebiliriz.

Bu devreyi denemek isterseniz Analog'un sitesinde BJT kullanan fark yükselteci ile bir deney var.

İsterseniz LTSpice ile hazır benzetimi de var.

"Nuts and Volts" dergisinde de bu konuyla ilgili bir örnek var.
Çok teşekkürler

current mirror değilmi o

Hayır.

Arkadaşın gösterdiği devrede RE direnci yerine, pratikte bir akım kaynağı kullanılır.

Benim gösterdiğim devrede ise IS'in bir akım kaynağı olduğunu görebilirsiniz. Ok şeklinde aşağı bakacak şekilde devre üzerinde gösteriliyor.

Diyelim ki 1 mA'lik bir akım kaynağımız var ve bu akım kaynağını devrenin farklı bölümlerinde de kullanmak istiyoruz.

O zaman bir akım aynası kullanabiliriz.

Akım aynası adı üzerinde bir akım kaynağını devrenin farklı bölümlerine kopyalamak için kullanılır.

NFET kullanarak bir akım aynasını şu şekilde gerçekleştirebiliriz.
akimkaynagi-png.53309

Daha önceki bir başlıkta Mosfet akım aynası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştım.

Eğer bu tür karışıklıklara neden olmayacağını bilsem "differential pair amplifier" kelimesine karşılık olarak fark yükselteci yerine, eş aynalı yükselteç demek isterdim.

Bir işaret, sanki bir aynadan yansımış gibi aralarında 180 derece evre farkı olan eş bir diğer sinyalle beraber gönderiliyor. Hem de alt tarafta bir akım aynası "current mirror" bulunabilir. Buna da dikkat çekmiş olurduk.

Fark yükseltecinin pratik bir uygulamasını aşağıda gösteriyorum.

ramp1.png

V2 girişinden darbe şeklinde bir işaret uyguluyoruz.

C1 üzerinde ve çıkışta testere dişlisi şeklinde bir işaret elde ediyoruz.

ramp2.PNG

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri