SMD Elemanlar hakkında ?

Herkese selamun aleyküm değerli usta abiler epey bir aradan sonra yine ben :D

Uğraştığım elektronik işinde mecburi olarak smd malzemeler konusunda bilgi sahibi olmam gerekti lakin tam olarak istediğimi bulamadım özellikle TRANSİSTÖRLER konusunda...

Bir smd elemanın ne olduğu karşılığının ne olduğu hakkında bilgi edinebileceğim bildiğiniz güncel bir site yada bir program var mı ?

Ben bir tane bulabildim o da şurası : http://www.s-manuals.com/smd

Örneğin sot 23 tipinde bir tane 3 bacaklı smd transistöre benzeyen eleman vardı transistör gibi ölçtüm ama örneğin npn transistör gibi cevap verse de bir tarafa göstermedi yani örnek vermek gerekirse beyz emiter arası gösterdi beyz kollektör arası bişiy göstermedi...

Bu sitede parçanın üzerinde yazan kodu girdim parça üzerinde yazan kod : Y6W ve bu parçanın BZX8-c18 yani download yazan yerden datasheetini de indirdikten sonra 18 volt zener diyot olduğunu görmüş bulundum dolayısı ile de elimde olan malzemenin sağlam olduğuna karar verdim...

NZbXE5.jpg

Sizden istediğim bu sitenin haricinde bildiğiniz başka siteler var mı ? mesela y6w isimli muadili olan parçaları da bulabileceğim gibi ?

cevap veren olmamış ama belki buna veren olur 2gündür bende bir kodun karşılığı arıyorum her siteye baktım bulamadım B00 sanırım özel bir kodlama karşılığını nasıl bulabilirim

Smd komponentlerde bir kılıf kodu vardır. Sot-23, sot346 gibi. Bunlarla arama yaparsan daha kolay mıadil bulabilirsin. Yada google smd code catalogue arattır.

sağol kılıfı sot23 bilgisayarımda da turta smd 2010 var muadilini nasıl bulabilirim kusura bakma yeniyim bu konularda

sağol kılıfı sot23 bilgisayarımda da turta smd 2010 var muadilini nasıl bulabilirim kusura bakma yeniyim bu konularda
Kılıf sot 23 ise komponentin üzerindede kısaltması yazar. G1 gibi. Google sot23 g1 yazar aratırsın. Smd code üzerine o kadar çok kaynak ve döküman var ki anadili gibi teknik ingilizce bilen mühendisler bile nadirende olsa apışıp kalıyor. Çünkü her gün katalograra yeni bir komponent ekleniyor. Özdisan gibi elektronik komponent satan firmalara mail atabilir, aliexpres gibi sitelerde arama yapabilir hatta satıcılarına mesaj atabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri