Bozuk sabit diski dışarıdan çalıştırma.

Öncelikle konuyu doğru yere açıp açmadığımı bilmiyorum eğer yanlış bölüme açtıysam hatamı mazur görün.

1665212487683.png

Elimde bozuk olan bir hdd var ve bunun ile eski plak çalarlara benzer ufak bir proje yapmak istedim. Çalışıyor ama ölü bozuk olmayan bilgisayarı bozacak düzeyde. Ürünü de çok dağıtmak istemediğimden dolayı resimde gözüken 1 numaralı ve yuvarlak içindeki parçayı dışarıdan bir adaptör ile çalıştırmak istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim.

Bir diğer sorumu da burada sormak istiyorum. yanına ek olarak ufak hoparlörler ve bir bluetooth modül takmak istiyorum. Müziğin çalması ile diskin dönmesini ve okuyucunun haraket etmesini nasıl sağlarım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler eğer bir yanlışım varsa belirtin düzelteyim çünkü forumu daha bilmiyorum illaki yanlışım olacaktır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hddler en ufak sarsıntıdan etkilenen hassas cihazlardır. Bu yüzden onu CD mantığıyla dışarıda farklı bir bölümde çalıştıramazsınız. Ayrıca bir arabirim ihtiyacı olacaktır. (PC gibi)

Diskin çalışma mantığını daha iyi anlayabilmek için Youtube’dan videolarını izleyebilirsiniz.

Ameliyatı açık alanda yapmak gibi .

Zaten bozuk diyorsunuz . ( sonuç atılacak )
Diğer başka masraf yapmayacaksanız

Kendiniz karar verin .
Buluş! !!!

Son düzenleme:
Hddler en ufak sarsıntıdan etkilenen hassas cihazlardır. Bu yüzden onu CD mantığıyla dışarıda farklı bir bölümde çalıştıramazsınız. Ayrıca bir arabirim ihtiyacı olacaktır. (PC gibi)

Diskin çalışma mantığını daha iyi anlayabilmek için Youtube’dan videolarını izleyebilirsiniz.
Son hızda çalışmasını isteyen yok yavaş yavaş dönmesi yetiyor öyle 10000rpm hızda dönmesini istemiyorum.

Ben dışarıdan güç ile çalıştırmak istiyorum bunun için yapabileceğim bir şey yok mu sorum bu. Dışarıdan vereceğim bir güç ile düşük hızlarda dönmesi ve altındaki okuyucu parçanın hareketini sağlamak istiyorum.

Ameliyatı açık alanda yapmak gibi .

Zaten bozuk diyorsunuz . ( sonuç atılacak )
Diğer başka masraf yapmayacaksanız

Kendiniz karar verin .
Buluş! !!!
Anlayamadım açıkçası. Ürün çalışıyor ama %100 bad sektör'lü bir ürün.

Çalıştırabileceğim bir yol yok mu dışarıdan.

.. model uçakların fırçasız motorlarını süren devre ile hdd motoru çalıştırılabilir.. genelde 3 tane uçları var.
.. okuyucu parçanın hareketi derken? ne demek istediniz..?

Son hızda çalışmasını isteyen yok yavaş yavaş dönmesi yetiyor öyle 10000rpm hızda dönmesini istemiyorum.

Ben dışarıdan güç ile çalıştırmak istiyorum bunun için yapabileceğim bir şey yok mu sorum bu. Dışarıdan vereceğim bir güç ile düşük hızlarda dönmesi ve altındaki okuyucu parçanın hareketini sağlamak istiyorum.
İlk mesajınızda çalıştırıp müzik çalmaktan bahsettiğiniz için yazdım onları.

Sadece motoru döndürmekse amacınız ayrı bir devre hazırlayıp döndürebilirsiniz. Sadece voltaj vererek değil bu motora sürücü kartı yapmanız gerekir.

Anlayamadım açıkçası. Ürün çalışıyor ama %100 bad sektör'lü bir ürün.

Çalıştırabileceğim bir yol yok mu dışarıdan.
hdd nin vakumludur, (bad sektör) olayını nette bir araştır. hava ile temasta hdd diskleri neredeyse kullanılamaz hale gelir. yani windows amca okuyamaz yazamaz. yani kullanılmaz olur. hdd motoru fırçasız motordur, youtube onlarca video var düzgün çalıştırmak için. benim gibi 5 volt verip çalıştırırsan kısa sürede kötü yola düşer. sonra ben çalışmıyorum der. yani dekoratif olarak kullanabilirsin.

İlk mesajınızda çalıştırıp müzik çalmaktan bahsettiğiniz için yazdım onları.

Sadece motoru döndürmekse amacınız ayrı bir devre hazırlayıp döndürebilirsiniz. Sadece voltaj vererek değil bu motora sürücü kartı yapmanız gerekir.
Ha o konuda eski bir MP3 çalarım var ona Bluetooth modülü takıp çalıştırcağım.

Motoru müzik açtığım zaman dönmesiydi. Aynı bir plak gibi çalışması daha doğrusu.

Ek olarak ise okuyucu kafasının ara sıra haraket etmesi. Olmuyorsa sorun değil.

Eğer yapılabilecek gibi ise nasıl yapabilirim.

hdd nin vakumludur, (bad sektör) olayını nette bir araştır. hava ile temasta hdd diskleri neredeyse kullanılamaz hale gelir. yani windows amca okuyamaz yazamaz. yani kullanılmaz olur. hdd motoru fırçasız motordur, youtube onlarca video var düzgün çalıştırmak için. benim gibi 5 volt verip çalıştırırsan kısa sürede kötü yola düşer. sonra ben çalışmıyorum der. yani dekoratif olarak kullanabilirsin.
Zaten öldü ben de 300 400rpm gibi düşük hızlarda dönmesini istiyorum. Ölü HDD düzgün bilgisayarda mavi ekran sorununa yol açmıştı çöp. Değerlendirmek istiyorum aynı bir plak çalar gibi.

.. model uçakların fırçasız motorlarını süren devre ile hdd motoru çalıştırılabilir.. genelde 3 tane uçları var.
.. okuyucu parçanın hareketi derken? ne demek istediniz..?
Okumak için yaptığı ileri geri haraketinden bahsediyorum. Bu devre bir yerde sarılıyorum acaba?

Zaten öldü ben de 300 400rpm gibi düşük hızlarda dönmesini istiyorum. Ölü HDD düzgün bilgisayarda mavi ekran sorununa yol açmıştı çöp. Değerlendirmek istiyorum aynı bir plak çalar gibi.
insan hayal ettiği sürece yaşar, umarım aradığın devreyi bulursun, benim ufkum o kadar geniş değil.
hani o biraz daha yeni, bizim zamanımızda tek disk vardı bu sanırım dört disk. max 7600 devir 300 - 400 devir döner herhalde., o kollarda veri okurken oynuyordu bildiğim kadarıyla ama veri okumasına gerek yok, nasıl olsa birisi öyle bir nane yazar, hatta vumetre ile uyumlu bile çalışır. tabi hayali kuran ben yapabilecek olan ben değilim. şansın bol olsun.

Foto ürün cihaz gibi yapıp , ( 1 yazılı ) diski görüntü amaçlı kullanıp .
Bluetooth modül ? veya kablolu ?

1 d.png

2 d.png

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler