Bosch bulaşık makinesi durup durup geri çalışıyor

Bosch SMS58M82TR modeli bulaşık makinam var. 7 yıl olan garantisi yeni bitti. Şu anda şöyle bir arıza var. Makinayı çalıştırdıktan bir süre sonra ( 10-15-30-70 dakika v.s) herhangi bir süre veya program gözetmeksizin makina duruyor ve aynı anda ekran gidiyor. Sanki fişi çekilmiş gibi. Bir müddet sonra kendi kendine geri çalışmaya başlıyor ve kaldığı yerden devam ediyor. Bu şekilde 5-10 tekrarla anca 1 kez yıkama yapıp bitirebiliyor.
Makina kendi kendine kapandığında eğer fişini çekersek bikaç dakika içinde çıt çıt bi röle sesi gibi ses geldikten sonra fişi takınca da çalışmaya devam ediyor. Ama sonrası yine kapanıp açılma tekrar ediyor. Yani fişi çekince sanki geri çalışma süresi biraz daha kısalıyor gibi geldi bana.
Test amaçlı boş çalıştırdığımda bu kapanıp açılma periyodu biraz daha uzuyor diyebilirim.
Makinayı baya söktüm.
Netten de baktım power butonu ve kart felan diyenler olmuş.
Butonu komple dağıtıp sorun görmediğim halde temizledim kontak spreyle felan. Multimetrenin buzzer moduyla ölçtüm. Bazı dişlerin kararan yerlerini zımparaladım.
Hem program kartında hem de power kartında gözle görülür bir sorun görmedim. Yinede kontak sprey sıkıp kurutup öyle taktım.
Hâlâ bi değişme olmadı.
Bana biraz da sanki makina çalıştıkça ve ısındıkça kendini kapatıyor, sonra biraz soğuyunca geri çalışmaya başlıyor ve bu döngü program bitene kadar devam ediyor gibi geldi. Yada bu mantıkta bişey.
Yani bilenlerin yardım etmesi için söylüyorum. Eğer bu mantıkta bi malzeme varsa o da arızalanmış olabilir. Malzeme bozulduysa yanlış bir ısı değerinde kendini koruyodur felan. Yorum yapıyorum sadece.
Çok detaylı olmasa da az elektrik bilgim var. Yani kart üzerindeki kaba malzemeleri felan değiştirebilirim. Power kartını da ekliyorum. Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Yada böyle bi arıza başına gelen varsa onlar da bilgi paylaşırsa sevinirim. Ama lütfen bilmeyip de atacaklar yazmasın. Ciddiye alıp ümitlenip uğraşıyoruz sonra. Bu iş bizi aşar da ustalık bi durumsa zaten usta çağrılacak gibi duruyor bu gidişle. Şimdiden teşekkürler.
IMG_20190908_131343.jpg
IMG_20190908_131334.jpg

en gıcık olduğum kartlardan bir tanesi, oldukça temiz görünüyor ama blok kondastör dahil kondastörlerin hepsini değiştir öyle dene

hocam; ilk olarak farklı prizde denemeyi düşünebilirsin.
elektrik besleme yolu üzerinde ne varsa; evdeki tesisat buat priz de dahil olmak üzere; temassızlık bir şey varsa yapabilir.

Bu kontrol kartında; herhangi bir; yüksek akım çeken röle enerjilendirdiği zaman voltaj düşmesinden, kart sağlam olmasına rağmen; anlattığın durum yaşanabilir. Ama sen değişen süreler ve zamanlarda yazdığına göre; durum o değil, yoksa programın hep benzer yerlerinde elektrik besleme gitme yapardı.

onun dışında karttan ya da açma kapama düğmesinden yapabilir;
kart internet aramasında 177 TL satış fiyatı olan tedarikçiler gözüküyor;
keşke kart alıp takıp deneme iade etme gibi bir durumun olsa.
nokta atış kart üzerinde arızalı komponenti tespit etmek zor; ama mavi renk kapasitörlerin zamanla değerlerini yitirmesinden bu şekilde bir sorun olabileceğini düşünülür.

kolaylıklar

Bu büyük kondansatörün tepesi şişmiş mi yoksa bu normal mi?
IMG_20190909_224814.jpg

arkadaşı üzerimde yedi tane kondastör saydım değiştir öyle yorum yap tutarı en fazla 20-25 tl. o mu bu mu? diye sorma eğer ölçebiliyorsan sağlamlık testi yap öyle değiştir. yada naylondünya linkini versin 177 tlye yenisini al tak.

Bana göre iki şık var kondansatör patlak gibi duruyor. ikinciside priz ve fişi başka bir yerde deneyin. Benim başımada gelmişti çalışırken duruyor 5 dk. sonra çalışıyordu. Fiş prizden çekilmediği için oksitlenmişti ve fiş hafif kararma yapmıştı. Her ikisinide değiştirince çalıştı.

Bana göre iki şık var kondansatör patlak gibi duruyor. ikinciside priz ve fişi başka bir yerde deneyin. Benim başımada gelmişti çalışırken duruyor 5 dk. sonra çalışıyordu. Fiş prizden çekilmediği için oksitlenmişti ve fiş hafif kararma yapmıştı. Her ikisinide değiştirince çalıştı.
kondastör patlak değil, bunlardan çok tamir ettim. ama değerini yitirmiştir

Bu büyük kondansatörün tepesi şişmiş mi yoksa bu normal mi? Ekli dosyayı görüntüle 57081

Hocam, önceki fotoğrafta sağlam olarak gözüken siyah kondansatörün dip kaplamasını, kondansatörün dibine bakmak maksatlı olarak sen hasarladın gibi anlaşılıyor. ilk fotoğrafta kusursuz, bu arızalı mı diye sorduğun ikinci fotoğrafta dip kaplama düz tornavida ile sıyrılmış şekilde gözüküyor ? ne diyelim bilemedim. Arkadaş söylemiş bunlardan çok değiştirdim, görüntüde kusur gözükmeyip kapasite değerini yitirmesi olası.

Bosch SMS58M82TR modeli bulaşık makinam var. 7 yıl olan garantisi yeni bitti. Şu anda şöyle bir arıza var. Makinayı çalıştırdıktan bir süre sonra ( 10-15-30-70 dakika v.s) herhangi bir süre veya program gözetmeksizin makina duruyor ve aynı anda ekran gidiyor. Sanki fişi çekilmiş gibi. Bir müddet sonra kendi kendine geri çalışmaya başlıyor ve kaldığı yerden devam ediyor. Bu şekilde 5-10 tekrarla anca 1 kez yıkama yapıp bitirebiliyor.
Makina kendi kendine kapandığında eğer fişini çekersek bikaç dakika içinde çıt çıt bi röle sesi gibi ses geldikten sonra fişi takınca da çalışmaya devam ediyor. Ama sonrası yine kapanıp açılma tekrar ediyor. Yani fişi çekince sanki geri çalışma süresi biraz daha kısalıyor gibi geldi bana.
Test amaçlı boş çalıştırdığımda bu kapanıp açılma periyodu biraz daha uzuyor diyebilirim.
Makinayı baya söktüm.
Netten de baktım power butonu ve kart felan diyenler olmuş.
Butonu komple dağıtıp sorun görmediğim halde temizledim kontak spreyle felan. Multimetrenin buzzer moduyla ölçtüm. Bazı dişlerin kararan yerlerini zımparaladım.
Hem program kartında hem de power kartında gözle görülür bir sorun görmedim. Yinede kontak sprey sıkıp kurutup öyle taktım.
Hâlâ bi değişme olmadı.
Bana biraz da sanki makina çalıştıkça ve ısındıkça kendini kapatıyor, sonra biraz soğuyunca geri çalışmaya başlıyor ve bu döngü program bitene kadar devam ediyor gibi geldi. Yada bu mantıkta bişey.
Yani bilenlerin yardım etmesi için söylüyorum. Eğer bu mantıkta bi malzeme varsa o da arızalanmış olabilir. Malzeme bozulduysa yanlış bir ısı değerinde kendini koruyodur felan. Yorum yapıyorum sadece.
Çok detaylı olmasa da az elektrik bilgim var. Yani kart üzerindeki kaba malzemeleri felan değiştirebilirim. Power kartını da ekliyorum. Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Yada böyle bi arıza başına gelen varsa onlar da bilgi paylaşırsa sevinirim. Ama lütfen bilmeyip de atacaklar yazmasın. Ciddiye alıp ümitlenip uğraşıyoruz sonra. Bu iş bizi aşar da ustalık bi durumsa zaten usta çağrılacak gibi duruyor bu gidişle. Şimdiden teşekkürler. Ekli dosyayı görüntüle 57039Ekli dosyayı görüntüle 57040
Hasan abi aynı sıkıntı benim makinada yaptı arıza yı tespit adince banada bilgi verir misiniz lütfen

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hasan abi aynı sıkıntı benim makinada yaptı arıza yı tespit adince banada bilgi verir misiniz lütfen
Arabanın arızasıyla uğraşmaktan makinayı fırsat gelmedi. Dün power kartını söküp kartçı ya götürdüm. Arıza biçimini anlattım. 7-8 saat boyunca kartı test etti ama arıza göremedi. Makinayı komple götürtecem bakalım. Öyle test edecez. Sonuçları yazarım.
Ama kartçı şöyle bi tahminde bulundu ;
Zorlayan bi motor varsa kart kendini korumaya alıyodur diyor. Oda suyu basan ana motor olabilir dedi. Yani bunlar makinayı görmeden yapılan yorumlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri