boru düzenleme faktörleri ( günün sorusu )

arkadaşlar kabloyu yer altına kum içine serdiğimizde hatırlarsanız kabloya düzenleme faktörü uygulamamız gerekiyordu. hem topraktan gidince akım taşıma kapasitesi farklılaşıcak hemde sıcaklığa göre farklılaşıcak

peki benim sorum şu ben birkaç tane kabloyu her biri ayrı ayrı olmak üzere boru içine alıp toprağa gömmek istiyorum peki bunun için nasıl bir düzenleme faktörü uygulamam gerekiyor. çünkü boru içinde sıcaklık artacak

Net bir bilgisi olan arkadşım varmı acaba?

bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çapı geniş (mesela 200 lük veya daha büyük)borulardan kullan,borunun iki ucu açık kalsın(hava sirkülasyonu için) toz pislik camur yağmur vs. boruyu tıkatacak maddelere dikkat et bence bunları yapabilirsen boru için düzeltme faktörü kullanmana gerek kalmaz.Aklıma gelen şimdilik bu oldu.Kolay gelsin.

teşekkür ederim veysel bey. buda bi çözüm şekli sayılabilir. yinede sağolun.

senin için elimdeki dökümanları inceledim bunu buldum:

aslında ben kablo düzeltme ile ilgili bir program yapabilirmiyim diye düşünüyorum fakat olasılık çok ama en önemlisi kullanıcının faktörleri seçmesi için resime bakarak çalışma yapması olduğu için beni uğraştıracak kısım resim olacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…