Bobin Telleri Hakkında !

FuryRS

Üye
Öncelikle herkese iyi forumlar ! Ufak bir konuda takıldım. 30 cm çaplı borudan yaklaşık 12 bin sarımlık bir bobin yapıcam ancak almam gereken bakır tel kg ını bir türlü net olarak hesaplayamadım. 360 metre falan diye hesaplama yaptım ancak kaç kg dan 400 metre çıkar tam emin olamadım. Şimdiden teşekkür ederim !

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle herkese iyi forumlar ! Ufak bir konuda takıldım. 30 cm çaplı borudan yaklaşık 12 bin sarımlık bir bobin yapıcam ancak almam gereken bakır tel kg ını bir türlü net olarak hesaplayamadım. 360 metre falan diye hesaplama yaptım ancak kaç kg dan 400 metre çıkar tam emin olamadım. Şimdiden teşekkür ederim !
Kaç mm çaplı tel kullanacaksın? bu tellelerin 1 metresinin ağırlığını gösteren cetveller var sanırım.

30.cm çap 94.cm uzunluğunda tel 12000 sipir sarmak için (30x 3.14 =94cm x 12000.=11000.metre) tel gerekir.
1mm çapındaki emaye tel yaklaşık 7 gram dır.

Her katta çap genişleyeceği için bu hesap hatalı sonuç verir. Her kat için tel çapı çarpı iki ile çapı yenileyip ikinci kati hesaplayın bu şekilde 12000 spir tamamlanana kadar kat sayisi ve çap artarak devam edecek.

Kaç mm çaplı tel kullanacaksın? bu tellelerin 1 metresinin ağırlığını gösteren cetveller var sanırım.
0.4 lük kullanıcam.
Linkteki programı inceleyin. Kullanmadım, işinize yarayacağını düşünüyorum...
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bobin-teli-Çapları-ve-trafo-sipir-hesap-programı.9325/
Hemen inceliyorum.
30.cm çap 94.cm uzunluğunda tel 12000 sipir sarmak için (30x 3.14 =94cm x 12000.=11000.metre) tel gerekir.
1mm çapındaki emaye tel yaklaşık 7 gram dır.
Her katta çap genişleyeceği için bu hesap hatalı sonuç verir. Her kat için tel çapı çarpı iki ile çapı yenileyip ikinci kati hesaplayın bu şekilde 12000 spir tamamlanana kadar kat sayisi ve çap artarak devam edecek.
Programı inceledikten sonra anlaşılacak galiba :D

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri