Boşta çalışan servo motorun takılarak dönme sorunu

Arkadaşlar hayırlı Günler öncelikle teknik bakımdan çok bilgisizim . Delta ASD B2 sürücü ile çalıştırdığım Bi servo motor var sürücü üzerinden jog ile ileri geri istediğim hızda hareket sağlayabiliyorum ama sistem üzerinden deneyince boşta olan motor dönerken takılıyor. Elimle biraz müdehale edince 1 2 tur dönüp tekrar takılıyor. Sebebi nedir acaba?
IMG_20220307_124546.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar hayırlı Günler öncelikle teknik bakımdan çok bilgisizim . Delta ASD B2 sürücü ile çalıştırdığım Bi servo motor var sürücü üzerinden jog ile ileri geri istediğim hızda hareket sağlayabiliyorum ama sistem üzerinden deneyince boşta olan motor dönerken takılıyor. Elimle biraz müdehale edince 1 2 tur dönüp tekrar takılıyor. Sebebi nedir acaba? Ekli dosyayı görüntüle 85595
Peki sistemde dönme komutunu veren nedir ?

Arkadaşlar hayırlı Günler öncelikle teknik bakımdan çok bilgisizim . Delta ASD B2 sürücü ile çalıştırdığım Bi servo motor var sürücü üzerinden jog ile ileri geri istediğim hızda hareket sağlayabiliyorum ama sistem üzerinden deneyince boşta olan motor dönerken takılıyor. Elimle biraz müdehale edince 1 2 tur dönüp tekrar takılıyor. Sebebi nedir acaba? Ekli dosyayı görüntüle 85595
Motor durdugunda sürücü üzerinde hata mesajı yokmu?.
Motor üzerindeki feed back haricinde (encoder-resolver) harici bir geri bildirim sağlayan encoder varsa tahrik kayışı çıkarıldığı için olabilir.

Peki sistemde dönme komutunu veren nedir ?
Dediğim gibi teknik bilgi konusunda çok eksiğim var. Plc ekran dan run komutu ile ben döndürüyorum. Her zaman sıkıntısız çalışan makina ilk önce AL-009 hatası verdi bu forum daki paylaşımlar sayesinde sorunu çözdüm fakat şimdide motor kasıyor dönmüyor. Bu arada P1-44 P1-45 devir hız parametreleri 155 - 10.
Al. 009 hatası veriyor
Motor üzerindeki feed back haricinde (encoder-resolver) harici bir geri bildirim sağlayan encoder varsa tahrik kayışı çıkarıldığı için olabilir.
Motoro elimle müdehale edip dönmesi için zorlayınca herhangi bir hata vermiyor ama dediğim gibi sürekli fren yapıyor elimle dokununca normalde dönmesi gereken turu bir anda dönüyor. Eğer müdehale etmezsem AL. 009 hatası veriyor.
Motoro elimle müdehale edip dönmesi için zorlayınca herhangi bir hata vermiyor ama dediğim gibi sürekli fren yapıyor elimle dokununca normalde dönmesi gereken turu bir anda dönüyor. Eğer müdehale etmezsem AL. 009 hatası veriyor

Son düzenleme:
Dediğim gibi teknik bilgi konusunda çok eksiğim var. Plc ekran dan run komutu ile ben döndürüyorum. Her zaman sıkıntısız çalışan makina ilk önce AL-009 hatası verdi bu forum daki paylaşımlar sayesinde sorunu çözdüm fakat şimdide motor kasıyor dönmüyor. Bu arada P1-44 P1-45 devir hız parametreleri 155 - 10.
Al. 009 hatası veriyor

Motoro elimle müdehale edip dönmesi için zorlayınca herhangi bir hata vermiyor ama dediğim gibi sürekli fren yapıyor elimle dokununca normalde dönmesi gereken turu bir anda dönüyor. Eğer müdehale etmezsem AL. 009 hatası veriyor.

Motoro elimle müdehale edip dönmesi için zorlayınca herhangi bir hata vermiyor ama dediğim gibi sürekli fren yapıyor elimle dokununca normalde dönmesi gereken turu bir anda dönüyor. Eğer müdehale etmezsem AL. 009 hatası veriyor
Sürücüyü enable etmeniz gerekiyor sanırım. Sürücünün SON girişi vardır orayı dikkate alınız.

İnternette bulduklarım .

http://destek.delta-turkey.com/viewtopic.php?t=6735

http://destek.delta-turkey.com/viewtopic.php?t=4470
http://destek.delta-turkey.com/viewtopic.php?t=4470&start=10

Pulse ile sürme varsa 1-44/1-45 değerine göre giriş pulse hızı çok yüksektir, düşürülmesi gerekir.
Jog da sürerken de bu hata veriyorsa encoder bozuk tamir ..

İlginiz için teşekkürler ama bütün linkleri daha önce incelenmiştim. Hızı düşürdüm ama değişen birşey olmadı. Jog da sürerken herhangi bir problem yok. Çalışıyor. Keşke video yükleyebilsem daha net olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri