BMS Kartında sorun hakkında

Adembobst

Üye
Merhaba
projemde kullandığım 14.4 volt 2.5ah bataryaya birşey oldu ve şimdi ne led Gösterge ışığı yanıyor ne de uçlarından enerji alabiliyorum. Kırmızı işaretli yerde kısa devre oldu sanırım ama sigorta da göremedim. Pillerin ana uçlarından ölçtüğümde sorun yok enerji var. Ne olmuş olabilir çok karmaşık devre kartı var ve iyice bozarım diye de siZ bilenlere sormak istedim

Ekli dosyalar

• E9C16462-EE40-4A2F-AC42-D63C44578EF2.jpeg
    E9C16462-EE40-4A2F-AC42-D63C44578EF2.jpeg
    34.7 KB · Görüntüleme: 36
  • 508DEA60-40A8-4C65-B3C2-DB26BBF23CA1.jpeg
    508DEA60-40A8-4C65-B3C2-DB26BBF23CA1.jpeg
    24.3 KB · Görüntüleme: 31
İşaretli yer buton ayakları, şarj yüzdesi ledleri için sanırım. Resimlerin boyutu ve kalitesi yetersiz yorum ypmak adına.

Pil gruplarinin tek tek voltajlarini olcup buraya yazarmisiniz?

Pil gruplarinin tek tek voltajlarini olcup buraya yazarmisiniz?
3.64,3.64, 3.63, 3.63
tekrar fotoğraf çektim evet şarj yüzdesi buton ayaklarına bir kablo değdi. Ancak ses duman koku yoktu. Çok çok zayıf kıvılcım oldu sanki
image.jpg

CC3C99CE-4A79-4C1E-AE36-E7F162C8CD3A.jpeg
İşaretli alanda jumper kablo ile birşeyler mi yapılıyor. Reset falan yazıyor ?

Bms de kisa devre olustugunda,

Muhtemelen ya resimde gorunen entegrelerde yada batarya grubunu terminale baglayan mosfetlerde sorun olmus olabilir.

Acikcasi cozumu komplike bir ariza cunku uzerindeki entegreler cok bulunan parcalar olmayabilir.

Iyi bir voltaj takibi yapilmali. Dusuk voltaj koruması icin kullanilan mosfet girisinde voltaj varmi bakılmalı gate tetiklenerek cikisa veriyormu deneme yapilmali.

Bms de kisa devre olustugunda,

Muhtemelen ya resimde gorunen entegrelerde yada batarya grubunu terminale baglayan mosfetlerde sorun olmus olabilir.

Acikcasi cozumu komplike bir ariza cunku uzerindeki entegreler cok bulunan parcalar olmayabilir.

Iyi bir voltaj takibi yapilmali. Dusuk voltaj koruması icin kullanilan mosfet girisinde voltaj varmi bakılmalı gate tetiklenerek cikisa veriyormu deneme yapilmali.
Bu derece hassas olabileceği aklımın ucundan geçmezdi. Yoksa pamuklara sarardım:( dediğiniz işlemleri yapabilecek bilgi yok zaten bende. O halde ana uçlardan bağlantı yapıp kartı iptal etmek, başka çare yok gibi görünüyor :(

Ben yazdigim konulari karistirmaya basladim. Sanki bu konuya daha once yazmistim.

Simdi ana uclardan baglanti yapip almaniz uygun degil. Alabilirsiniz ama iki sorun var.

1- pilleri sonuna kadar tuketip bataryayi kullanilamaz hale getirebilirsiniz.

2- bu bms su an sarj islemini saglikli yerine getiriyormu oda mechul. Onunda test edilmesi lazim.

Ben yazdigim konulari karistirmaya basladim. Sanki bu konuya daha once yazmistim.

Simdi ana uclardan baglanti yapip almaniz uygun degil. Alabilirsiniz ama iki sorun var.

1- pilleri sonuna kadar tuketip bataryayi kullanilamaz hale getirebilirsiniz.

2- bu bms su an sarj islemini saglikli yerine getiriyormu oda mechul. Onunda test edilmesi lazim.
başka çarem yok :( ölçü aletimle kontrol ederim artık.
şarj işlemini kart üzerinden değil direkt uçlardan yapmak zorundayım imax b6 ile.
bir sorum olacak - bms kartsız balanslı şarj nası yapabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri