Blendajsız kabloyu blendajlı nasıl yaparız ?

ugr54

Üye
Herkese merhaba,

Durum biraz saçma gözükebilir ama yaşadığım sıkıntıyı giderebilmek için çözüm arıyorum.
55 kw motora enerji kablosu çektik. Kablonun geçtiği kanalda kumanda kabloları (0,75-1-1,5mm) ve profinet kablosu var. Motor kablosu normalde blendajlı olmalıydı ama biz normal kablo sipariş edip çektik. Bu durumdan dolayı motor ilk kalkışta veya fazla amper çektiğinde sinyallerde bozulma oluyor hataya geçiyor.
Bunun için bu kabloyu geri çekip blendajlı yapmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ?
Kablo dış kabına alüminyum folyo sarsam olur mu ?
Bunun ilgili yardımcı olabileceğiniz bir durum varsa eğer şimdiden çok teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kablo yüzeyine hafif vernik sürün ve alüminyum folyo ile 2-3 kat sarın. Sonra üzerine çıplak tel (tercihan nyaf) ile ilerleyerek sarın ve kablo yüzeyini elektrik bandı ile sarın. İşte size koax kablo. Sorun çıkmaz merak etmeyin.

Kanalda yer varsa kumanda kablolarını uzaklaştırın.. Sonra araya seperatör gibi bir şey koyarsınız.

Herkese merhaba,

Durum biraz saçma gözükebilir ama yaşadığım sıkıntıyı giderebilmek için çözüm arıyorum.
55 kw motora enerji kablosu çektik. Kablonun geçtiği kanalda kumanda kabloları (0,75-1-1,5mm) ve profinet kablosu var. Motor kablosu normalde blendajlı olmalıydı ama biz normal kablo sipariş edip çektik. Bu durumdan dolayı motor ilk kalkışta veya fazla amper çektiğinde sinyallerde bozulma oluyor hataya geçiyor.
Bunun için bu kabloyu geri çekip blendajlı yapmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ?
Kablo dış kabına alüminyum folyo sarsam olur mu ?
Bunun ilgili yardımcı olabileceğiniz bir durum varsa eğer şimdiden çok teşekkür ederim.

Kablo toplam çapı ne kadar bilmiyorum ama :
https://tr.rsdelivers.com/product/k...u-conduit-kablo-borusu-esnek-çap-20mm/0852435

yeni kablo alınırsa fiyatı ne olur + işçilik ?
sorunu gidermek için yapılacak masraf ne kadar olur + işe yarayacak mı ? + işçilik ?
artı ve eskisini düşünmek gerekir .

hayırlısı diyelim .

sorunu gidermek için yapılacak masraf ne kadar olur + işe yarayacak mı ? + işçilik ?
artı ve eskisini düşünmek gerekir .

hayırlısı diyelim .

Tüm satın alma süreci bitti o yüzden ilave yapamıyoruz. Bu durumu çözme çabamız bundan dolayı. Dediğiniz gibi hayırlısı.
Teşekkürler.
Yada kumanda kablolarını blendajlı yap daha az masraf olur.

Kumanda kablolarını blendajlı yapma ihtimali kaldı gibi zaten şuan ki son durumda. Bu durumda da kumanda kablolarını söküp saramıyoruz. Yapabildiğimiz kadarını yapacağız artık. Bende etkili olmasını umuyorum.
Teşekkürler.
Kanalda yer varsa kumanda kablolarını uzaklaştırın.. Sonra araya seperatör gibi bir şey koyarsınız.
Kanalda yer yok ne yazık ki.

Kablo çapı 35mm. Bu bahsettiğiniz çelik spiral 35mm çapı bulsamda ne kadar etkili olur ? Yaklaşık 150 metre kabloyu yapacağız. İşe yaramazsa problem olabilir.

TEŞEKKÜRLER.

Son düzenleme:
Tüm satın alma süreci bitti o yüzden ilave yapamıyoruz. Bu durumu çözme çabamız bundan dolayı. Dediğiniz gibi hayırlısı.
Teşekkürler.
Kumanda kablolarını blendajlı yapma ihtimali kaldı gibi zaten şuan ki son durumda. Bu durumda da kumanda kablolarını söküp saramıyoruz. Yapabildiğimiz kadarını yapacağız artık. Bende etkili olmasını umuyorum.
Teşekkürler.
Kanalda yer yok ne yazık ki.
Kablo çapı 35mm. Bu bahsettiğiniz çelik spiral 35mm çapı bulsamda ne kadar etkili olur ? Yaklaşık 150 metre kabloyu yapacağız. İşe yaramazsa problem olabilir.
TEŞEKKÜRLER.

artı ve eskisini düşünmek gerekir . hayırlısı diyelim .
YAZMIŞTIM .

CEVABINIZ ve diğer cevaplar . ( yukarıda )

Sonuç çözüm önemli !!! ( arızının durumu ? )

İş yaparak para kazanmaya devam mı ? arızaya geçmesi ile para kaybı mı ?
( para kaybı varsa tabi ki yazım )

tam durumu bimiyorum ama varsayımdır .

artı ve eskisini düşünmek gerekir . hayırlısı diyelim
yeni kablo mantığı ( risk durumu + diğer durumlar . )

hayırlısı kolay gelsin sağlıcakla kalın .

bakır folya ( alüminyum folyo ikinci tercih ? ) makaron gibi kaplama yapılarak çözüm olabilir ? belki

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/motor-sürücüleri-ve-kabloları-için-10-temel-kural.112539/

Biz zaten ekranlı olmasını bildiğimiz halde atladık o büyük hata oldu mevcut durumu düzeltmemiz gerekiyor. Herhalde olmayacak gibi ama uğraşıyoruz.
YAZMIŞTIM .

CEVABINIZ ve diğer cevaplar . ( yukarıda )

Sonuç çözüm önemli !!! ( arızının durumu ? )

İş yaparak para kazanmaya devam mı ? arızaya geçmesi ile para kaybı mı ?
( para kaybı varsa tabi ki yazım )

tam durumu bimiyorum ama varsayımdır .

artı ve eskisini düşünmek gerekir . hayırlısı diyelim
yeni kablo mantığı ( risk durumu + diğer durumlar . )

hayırlısı kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Çok teşekkür ederim ilginize.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri